Метод заміни площин проекцій

 

У багатьох випадках розв’язання задачі значно спрощується, якщо прямі лінії, площини, елементи геометричних фігур займають окреме положення.

Переміщення геометричної фігури із загального положення в окреме можна виконати двома шляхами:

1 Переміщенням площин проекцій у положення, відносно яких плоскі фігури займали б окремі положення.

2 Переміщенням плоскої фігури в просторі в окреме положення відносно нерухомих площин проекцій.

 

Перший шлях лежить в основі методу заміни площин проекцій, а другий – в основі інших методів.

Суть методу полягає в тому, що самі геометричні фігури не змінюють свого положення, а в системі площин проекцій П2 та П1 послідовно замінюють одну, дві або більше площин проекцій. При цьому нова площина проекцій має бути перпендикулярною до тієї площини проекцій, яка залишається незмінною, а відносно плоских геометричних фігур вона повинна бути паралельною або перпендикулярною.

На рис. 1.4.1 зображена умовно перспективна модель проекціювання точки А на дві взаємно перпендикулярні площини проекцій П1 та П2, а також на додаткову площину П4, яка перпендикулярна П1. У результаті утворилась нова система площин проекцій зі своєю віссю проекцій х14, як наслідок перетину площин проекцій П1 та П4. Положення горизонтальної проекції А1 точки А залишається без зміни, оскільки точка А та площина П1 не змінювали свого положення в просторі. Для знаходження нової фронтальної проекції точки А-А4 достатньо виконати ортогональне проекціювання точки А на площину П4. Відстань нової фронтальної проекції А4 точки А від нової осі х14 дорівнює відстані від старої фронтальної проекції А2 точки А до старої осі х12: .

 

Рисунок 1.4.1

 

Для побудови комплексного креслення нова площина проекцій П4 обертається навколо осі х14 до суміщення з горизонтальною площиною проекцій П1 (рис. 1.4.2). Напрям обертання не впливає на результат розв’язання задачі. Обертання виконують таким чином, щоб не було накладання нових проекцій на старі.

 

 

Рисунок 1.4.2

 

Заміна горизонтальної площини проекцій П1 на нову площину П4 та побудова нових проекцій точки А в системі відбувається аналогічно розглянутому випадку. Тепер без змін залишається фронтальна проекція точки, а для побудови нової горизонтальної проекції А4 точки А необхідно зі старої фронтальної проекції точки опустити перпендикуляр (провести лінію зв’язку) на нову вісь х24 та відкласти на ньому від точки перетину з віссю х24 відрізок, що дорівнює відстані від горизонтальної проекції точки до осі х12 (рис. 1.4.3).

Розв’язання всіх задач методом заміни площин проекцій зводиться до розв’язання чотирьох основних задач:

1 Перетворення прямої загального положення в пряму рівня.

2 Перетворення прямої загального положення в проекціювальну.

3 Перетворення площини загального положення в проекціювальну.

4 Перетворення площини загального положення в площину рівня.

На рис. 1.4.4 зображено розв’язання перших двох задач перетворення прямої загального положення в пряму рівня та перетворення її в проекціювальну. У системі відрізок прямої АВ займає загальне положення. Для перетворення відрізка прямої в пряму рівня будуємо на довільній відстані від відрізка площину П4, яка паралельна проекції відрізка А1В1, а також ця площина .

   

 

Рисунок 1.4.3

 

 

Рисунок 1.4.4

 

Щоб отримати натуральну величину відрізка, від осі х14 відкладаємо відстані, що дорівнюють відстаням від точок А2 і В2 до осі х12. У системі відрізок прямої АВ стає прямою рівня і на площині проекцій П4 проекціюється в натуральному вигляді.

Для перетворення відрізка прямої рівня в проекціювальне положення необхідно перпендикулярно до прямої рівня провести нову площину П5, слідом якої буде х45. Проекція прямої у вигляді точки розміститься від осі х45 на відстані , що дорівнює відстані від проекцій А1 та В1 до осі х14.

Спільне розв’язання першої і другої задач дозволяє знаходити:

а) відстань від точки до прямої;

б) відстань між двома паралельними прямими;

в) відстань між перехресними прямими.

На рис. 1.4.5 зображено розв’язання третьої та четвертої задач перетворення площини загального положення в проекціювальну та перетворення її в площину рівня. При цьому здійснено дві заміни площин проекцій.

 

Рисунок 1.4.5

При першій заміні відсік площини (АВС) переведено в проекціювальне положення, а при другій заміні знайдено натуральну величину відсіку. Щоб перевести відсік у проекціювальне положення, необхідно в межах відсіку побудувати лінію рівня, бо для її перетворення в точку досить однієї заміни. На рисунку у відсіку проведено горизонталь АD, а нову вертикальну площину П4 побудовано перпендикулярно до горизонтальної проекції горизонталі (А1D1). У системі площин проекцій площина АВС перетворилась у проекціювальну площину і на площині проекцій П4 спроекціювалась у відрізок прямої В4С4. При другій заміні вісь х45 проводять паралельно відрізку В4С4, а від осі х45 відкладають відрізки, що дорівнюють відстані від точок горизонтальної проекції до осі х14.

У системі площин проекцій площина АВС перетворилась у площину рівня і на площині проекцій П5 спроекціювалась у натуральному вигляді А5В5С5.

Спільне розв’язання третьої та четвертої задач дозволяє знаходити:

а) натуральні величини плоских фігур;

б) відстань від точки до площини;

в) кути нахилу площини до площини проекцій;

г) відстань між паралельними площинами.

 








Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 1133;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2025 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.008 сек.