Тама №7. Система електропуску.
1.Загальні відомості ………………………………………………...
2.Будова статера ……………………………………………………
3.Електричні схеми керування статером …………………………....
4.Несправності та ремонт стартерів ……………………………......
Тема №8. Контрольно-вимірювальні прилади.
1.Загальні відомості ………………………………………………..
2.Прилади вимірювання температури ………………………….....
3.Прилади вимірювання тиску …………………………………….
4.Прилади вимірювання рівня пального …………………..….....
5.Прилади вимірювання швидкості руху та обертів К.В ………..
6.Експлуатація та основні несправності КВП …………………...
Тема №9. Прилади освітлення і світлової сигналізації.
1.Загальні відомості …………………………………………………
2.Фара, підфарники, задній ліхтар …………….…….…………....
3.Перемикачі світла, показчики повороту і сигналізатори ……
4.Джерела світла …………………………………………….…….......
5.Основні несправності системи освітлення ……………………...
Тема №10. Бортова мережа автомобіля.
1.Загальні відомості …………………………………………………
2.Запобіжники …………………………………………………………
3.Прилади для зменшення радіоперешкод …………………………...
4.Схеми електрообладнання автомобілів …...…………………….....
Тема №1.
Система електрозабезпечення автомобіля.
1. Основні відомості про систему електрозабезпечення автомобіля.
Система електрозабезпечення призначена для живлення електричною енергією всіх споживачів і підтримки сталості напруги в бортовій мережі електроустаткування автомобіля. Система повинна забезпечити надійну й довговічну роботу всіх споживачів електроустаткування автомобіля.
Рис. 1. Схема системи електропостачання:
а — напівмонтажна, б — принципова.
1 — генератор; 2 — регулятор напруги; 3 — вимикач запалювання;
4 — амперметр; 5 — навантаження (споживачі); 6 — акумуляторна батарея;
7 — випрямляч; 8 — обмотка статора; 9 — обмотка збудження.
Джерелами електричної енергії на автомобілі є генератор й акумуляторна батарея, включені паралельно. Регулювання напруги генератора в заданих межах здійснюється регулятором напруги. У систему електропостачання (мал. 1) входять: генератор змінного струму 1 з вбудованим у нього випрямлячем 7, регулятор напруги 2, акумуляторна батарея 6, амперметр 4 і вимикач 3 коло обмотки збудження генератора, конструктивно об'єднаного з вимикачами систем запалювання й пуску. При непрацюючому двигуні акумуляторна батарея 6 є джерелом електроенергії для всіх систем і приладів електроустаткування. У цей період роботи вона розряджається, а амперметр 4 показує силу розрядного струму. При працюючому двигуні й включеному вимикачі 3 струм, що надходить в обмотку збудження 9, створює магнітне поле, що при обертанні ротора перетинає обмотку статора 8 генератора, і в ній ындукуэться змінна ЕРС. Випрямляч 7 перетворить змінний струм у постійний. Коли напруга генератора буде більше ЕРС, акумуляторної батареї, струм від випрямляча 7 надходить в обмотку збудження 9, на всі включені споживачі 5 і на акумуляторну батарею 6, здійснюючи її заряд.
При заряді, акумуляторної батареї амперметр 4 показує силу зарядного струму.
Прі заряді акумуляторної батареї амперметр показує силу зарядного струму.
На автомобілі величина напруги в бортовій мережі обумовлена двома основними вимогами:
- Заряд акумуляторної батареї.
- Нормальна робота споживачів.
На більшості автомобілів з бензиновими двигунами напруга бортової мережі становить 13,5 – 14,5В., з дизельними 26,5 – 28 В.
Тема 2.
Акумуляторні батареї.
1. Загальні відомості.
2. Будова акумуляторної батареї.
3. Основні характеристики статерних АКБ.
4. Основні несправності АКБ.
5. ТО АКБ.
1. Загальні відомості.
У системі електрообладнання автомобіля джерелом електричної енергії, яке забезпечує живлення споживачів, коли не працює двигун або коли недостатня потужність, що її розвиває генератор, є акумуляторна батарея.
Основний споживач, який визначає тип і конструкцію акумуляторної батареї — це стартер. Струм, що він споживає під час пуску двигуна, особливо за низьких температур, досягає кількох сотень амперів. Акумуляторні батареї на автомобілях установлюють у двигуновому відсіці, кабіні або зовні у спеціально відведених місцях.
У будь-якому джерелі енергії відбувається перетворення енергії з одного виду на інший. Свинцевий акумулятор належить до хімічних джерел струму, які перетворюють енергію, що виділяється під час хімічних реакцій, на електричну.
У свинцевому акумуляторі процеси перебігають оборотно. Активні речовини, витрачені в процесі реакції, можуть відновлюватися під час пропускання через акумулятор постійного струму від іншого джерела електричної енергії. Процес, під час якого хімічна енергія перетворюється на електричну, називається розряджанням, зворотний процес — заряджанням.
Активні речовини зарядженого акумулятора: діоксид свинцю PbO2 темно-коричневого кольору на позитивному електроді та губчастий свинець Рb темно-сірого кольору на негативному електроді і водний розчин сірчаної кислоти H2SO4+H2O — електроліт, в якому розміщено електроди. Якщо позитивний та негативний електроди з'єднати між собою споживачем електричної енергії, наприклад лампочкою, то через неї (зовнішня ділянка кола) і акумулятор (внутрішня ділянка кола) протікатиме розряжний струм.
2. Будова акумуляторної батареї.
Акумуляторна батарея складається з послідовно з’єднаних акумуляторів. В автомобілях використовують стартерні акумуляторні батареї з номінальною напругою 6 та 12 В, які складаються відповідно з
Слід зазначити, що 6ти-вольтові акумуляторні батареї нині з виробництва знімають.
Акумуляторні батареї випускають в єдиному моноблоці (рис.2.1), виготовленому з ебоніту, термопласту (наповненого поліетилену), поліпропілену чи з полістиролу. Ці матеріали забезпечують тепло-, морозо- і кислотостійкість, а також механічну міцність. Моноблок поділено перегородками на комірки. На дні кожної комірки містяться призми, які є опорою для електродів та сепараторів і створюють простір, призначений для нагромадження шламу, що утворюється внаслідок спливання активної маси електродів. Це запобігає замиканню шламом різнойменних електродів.
У кожній комірці моноблока вміщено негативні та позитивні електроди, відокремлені сепаратором і зібрані в блок електродів. Електроди однієї полярності зварено між собою з певним зазором свинцевим містком 6, до якого приварено бірн.
Рис.2.1. Стартерна акумуляторна батарея:
1 — негативна пластина; 2 — сепаратор; 3 — позитивна пластина;
4 — бірн; 5— сітка; 6 — місток; 7 — кришка; 8 — перемичка; 9 — пробка; 10 — затискач; 11 — моноблок; 12 — призма; 13 — блок електродів
Електрод кожної полярності складається з активної маси і ґраток. призначених для струмовідведення й утримування активної маси. Ґратки виливають із свинцевих сплавів, до яких додають 4,5...6,0% сурми для збільшення механічної міцності, та 0,2 % миш'яку для підвищення корозійної стійкості. Маса ґраток становить до 50% маси пластини. На ґратки пластин намазується паста, яка виготовляється із свинцевого порошку та розчину сірчаної кислоти; в пасту для негативних пластин додається розширювач для попередження зменшення губчастого свинцю при експлуатації батареї. Паста після електрохімічної обробки (формування) перетворюється на високопористу активну масу. Після сушки пластин їх збирають у блоки.
Товщина пластин залежить від режиму роботи, терміну служби акумуляторної батареї і становить 1,5...2,0 мм та 2,4...2,6 мм для акумуляторних батарей відповідно легкових та вантажних автомобілів. Пластини мають форму, що наближається до квадратної; ширина і висота — відповідно 143 і 119 або 133,5 мм.
Співвідношення між кількістю позитивних та негативних електродів в одному акумуляторі в різних типах батарей різне. Звичайно кількість негативних електродів па одиницю більша, ніж позитивних.
Між пластинами в блоках ставлять сепаратори 2 — відокремлювачі з кислотостійкого поруватого матеріалу. Вони призначені для запобігання стиканню різнойменних електродів і короткому замиканню між ними. Завдяки великій поруватості та добрій змочуваності сепаратори не перешкоджають вільному доступу електроліту до активної поверхні пластини. Сепаратори батарей виготовляють з міпору, міпластута поровінілу. Товщина їх становить 1,1; 1,3; 1,5; 1,7; 1,9мм.
Кришки з ебоніту чи з пластмаси можуть закривати окремі акумуляторні відсіки. На сучасних батареях застосовують єдині кришки, які приварені чи приклеєні до моноблока, Кришки мають отвори для виведення бірнів і заливання електроліту. Заливні отвори горловини закривають пробками з вентиляційними отворами. Спеціальні відбивачі в пробках перешкоджають виплескуванню електроліту крізь вентиляційні отвори.
Вади, притаманні звичайним акумуляторним батареям (зниження рівня електроліту, прискорена корозія ґраток позитивного електрода. саморозряджання), спричинюються наявністю 4,5...6,0 % сурми в сплаві свинцю, що використовується для виготовлення ґраток електродів. Крім того, потрібно періодично перевіряти рівень електроліту, і в разі потреби доливати дистильовану воду.
Цих вад не мають так звані необслуговувані батареї, в яких замінено матеріали ґраток, тобто позитивні електроди, виготовляють із свинцю, легірованого сурмою до 1,5% і кадмієм до 1,5%, а ґратки негативних електродів — із кальцієво-олов'янистого сплаву, що містить до 0,6...0,9 % кальцію та до 0,5...1,0 % олова. Чим більше сурми в свинцю, тим швидше при меншій напрузі, що прикладена до електродів, вони нагріваються і відбувається електролітичне розкладання води з виділенням водню та кисню. Тому навіть при нормальній напрузі в мережі електрообладнання автомобіля акумулятор потрошку “кипить”. Застосування нової технології виготовлення акумуляторних деталей, що не вимагає особливих ливарних якостей, дає змогу зменшити вміст сурми до 2,5...1,5 %, а добавка кадмію до 1,5 % забезпечує дрібнокристалічну структуру, яка сприяє зменшенню корозії електродів.
У мало- і необслутовуваних батареях не тільки замінено матеріал ґраток, а й зроблено такі конструктивні зміни:
1. позитивні електроди вміщено в сепаратор-конверт, який закритий з трьох боків;
2. блок електродів розміщено на дні моноблока для збільшення кількості електроліту без збільшення габаритних розмірів батареї;
3. товщина електродів не перевищує 1,9 мм, що дало змогу збільшити їх кількість, тобто знизити питомі струми без зміни габаритних розмірів батареї;
4. застосовано сепаратори з меншими питомими опором і товщиною; акумулятори з'єднано через перегородки моноблока; внутрішній опір батареї також зменшується внаслідок того, що питомий опір ґраток із свинцево-кальцієво-олив'янистих, а також малосурм'янистих сплавів менший, ніж ґраток із звичайного свинцево-сурм'янистого сплаву.
Необслуговувані батареї мають такі переваги: кращі пускові якості, збільшений термін служби, поліпшені зарядні характеристики, менше саморозряджання, послаблену корозію позитивних електродів, не має потреби у доливанні води в процесі експлуатації. Їх випускають у герметичному виготовленні. Вони не мають заливних горловин, проте обладнанні спеціальним індикатором зарядженості, колір якого змінюється, коли вона досягає певного мінімального рівня. Останнім часом розробляється технологія виготовлення пластин методом напилення активної маси на пластмасову стрічку, що одночасно є сепаратором. Це приводить до значного зменшення маси акумулятора.
Стартерні акумуляторні батареї маркують згідно з державними стандартами. Перша цифра маркування (3 або 6) характеризує кількість послідовно з'єднаних акумуляторів у батареї, яка визначає її номінальну напругу (6 або 12 В). Літери СТ означають, що батарея стартерна. Подальші цифри визначають номінальну ємність у 20-годинному режимі розряджання, а літери — матеріал моноблока (Е — ебоніт, Т — термопласт, П — поліетилен), матеріал сепараторів (М — міпласт, Р — міпор, П — пластипор, С — скловолокно разом з якимось із сепараторів) і виконання (Н — несухозаряджена. А —із спільною кришкою, 3 — батарея залита електролітом і повністю заряджена (необслуговувана), Н — батарея з нагрівальним елементом).
3. Основні характеристики стартерних акумуляторних батарей.
До основних характеристик стартерних акумуляторних батарей належать: ЕРС. напруга, внутрішній опір, ємність, потужність, енергія, саморозряджання, термін служби.
Електрорушійною силою акумулятора називають алгебраїчну різницю його електродних потенціалів, якщо зовнішнє коло розімкнене:
Еа=φ+ - φ-,
де φ+ і φ- — потенціали відповідно позитивного та негативного електродів, коли зовнішнє коло розімкнене. З практичною метою ЕРС можна визначити вольтметром з великим внутрішнім опором (не менш як 300 Ом на 1 В) чи потенціометром.
ЕРС акумулятора залежить від густини і дуже мало від температури .
ЕРС свинцевого акумулятора наближено можна визначити за емпіричною формулою, В:
Еа = 0,84 + γ
де γ — густина електроліту за температури +25 °С, г/см3, ЕРС батареї, що складається з акумуляторів, з'єднаних послідовно,
Еσ=mЕ
Напруга акумуляторної батареї — на практиці більш важливий параметр. При розряджанні він нижче, ніж ЕРС, а при заряджанні вище ЕРС на значення спаду напруги на внутрішньому активному опорі та електродній поляризації. Напругою акумуляторної батареї називають алгебраїчну різницю його електродних потенціалів, якщо зовнішнє коло замкнене (наявний споживач).
Внутрішній опір акумуляторної батареї невеликий (соті, а то і тисячні тисячні частки ома), завдяки чому в стартерних режимах розряджання від батареї можна дістати великі струми з малим спадом напруги.
Опір Ro складається з опорів пластин, сепараторів, вивідних затискачів міжелементних з'єднань та електроліту. Більшу його частину створює опір електроліту, який залежить від поруватості сепаратора, густини й температури електроліту.
Омічний опір акумулятора залежить від площі поверхні ввімкнених паралельно пластин, відстані між ними, густини і температури електроліту, сили розрядного й зарядного струмів, ступеня розрядженості акумулятора. Мінімальний опір має електроліт густиною 1,23...1,3 г/см3 при температурі +15°С, що зумовило вибір цих значень густини для електроліту стартерних акумуляторних батарей. Із зниженням температури питомий опір електроліту набагато зростає і при температурі — 40 °С стає приблизно у 8 разів більший, ніж при температурі +30 °С.
У процесі заряджання та розряджання акумулятора його внутрішній опір змінюється внаслідок зміни густини електроліту та хімічного складу активної маси пластин.
Ємністю акумуляторної батареї називають кількість електроенергії, яку вона віддає під час розряджання до певної напруги. Що більша сила розрядного струму й нижча температура електроліту, то менша напруга, до якої може розряджатися акумуляторна батарея. Наприклад, визначаючи номінальну ємність акумуляторної батареї розряджання проводять із силою струму І=0,5С20 до напруги 10,5 В при температурі +25°С, а в разі розряджання стартерним струмом І=3С20 і температури електроліту — 18°С — до 1 В на акумулятор або 6 В на 12-вольтну батарею.
Потужність акумуляторної батареї — кількість енергії, що її вона віддає за одиницю часу. Потужність батареї під час розряджання
Pб=UpIp=Ip2Rн=EsIp-Ip2Rs
де Rн, Rs— опори зовнішнього навантаження і батареї відповідно;
Up, Ip — напруга і струм батареї під час розряджання відповідно.
Енергію акумулятора визначає добуток розрядної (зарядної) ємності на середню розрядну (зарядну) напругу, [Вт • год]:
Wp = Сp Up; Wз = Сз Uз;
де Сp, Сз — ємності під час розряджання й заряджання відповідно;
А • год, Uз, Up — середні значення розрядної та зарядної напруг відповідно, B.
Саморозряджанням акумуляторної батареї називають природну втрату нею ємності під час бездіяльності. За наявними нормами (ГОСТ 959.0—84), саморозряджання зарядженої батареї після бездіяльності протягом 14 діб при температурі навколишнього середовища ( + 20 ± 5 °С) має не перевищувати 10 %, а після бездіяльності протягом 28 діб — 20 %.
На саморозряджання батареї впливають такі фактори: підвищення температури і густини електроліту, наявність у ньому домішок (міді, нікелю, заліза, марганцю, соляної та азотної кислот тощо), перенесення сурми з ґраток позитивних пластин на негативні пластини протягом терміну служби батареї, струмопровідні містки на верхній батареї між її вивідними затискачами.
Термін служби свинцевих акумуляторних батарей зумовлюють густина робочого навантаження, надлишковий заряд (перезаряд) і режим циклування (глибина й сила струму під час розряджання). За малих густин струму розряджання (до 1,5 мА/см2) переважають корозійні спрацювання ґраток позитивних пластин за великих — руйнування активної маси.
Перезаряджання спричинює корозію ґраток позитивних пластин, а за великих струмів перезаряджання, руйнується активна маса позитивних пластин.
Циклування позначається на руйнуванні активної маси позитивних пластин, яке відбувається внаслідок її великих об'ємних змін.
На термін служби батареї дуже впливає густина електроліту якщо g= 1,25 г/см3, термін служби на 30...40% більший, ніж коли g=1,30 г/см3. Понад 65 % усіх батарей виходять з ладу через руйнування позитивних пластин.
4. Основні несправності АКБ.
Для акумуляторних батарей, що їх нині випускають, співвідношення кількості різних несправностей становить (приблизно), %: корозія ґраток позитивних електродів — 42; обпливання активної маси та замикання нижніх країв електродів — 35,5; проростання сепараторів з мінпласту та руйнування сепараторів з міпору — 16; інші несправності — 6,5. Розглянемо ці несправності.
Корозія ґраток позитивних електродів. У процесі експлуатації ґратки позитивного електрода, яка складається із свинцю з різними домішками (сурма, кальцій, срібло, арсен), окислюється і втрачає механічну міцність. Процес корозії прискорюється із зниженням температури електроліту, густини зарядного струму та інших умов, які сприяють виділенню кисню (наприклад, унаслідок електролітичного розкладання води під час перезаряджання).
Обпливання активної маси позитивних електродів. Суть цього явища полягає у відпаданні від електродів найдрібніших кристалів та зерен РbO2 (розміром менш як 0,1 мм). Дослідження засвідчили, що на обпливання впливають здебільшого густина струму та концентрація електроліту під час розряджання. Наприклад, збільшення густини електроліту приблизно на 0,2 г/см3 зменшує термін служби активної маси в 8...10 разів, а підвищення густини зарядного струму з 0,65 до 1,8 А/дм2 знижує цей показник майже на 50%, На обпливання активної маси дуже впливає також температура електроліту.
Короблення електродів. Цей процес спричинюють здебільшого перегрівання батареї та розрядні струми великої густини. Він виявляється в поздовжньому прогинанні електродів (зі стрілою прогину до 3…4 мм).
Проростання сепараторів і коротке замикання. Набрякання активної маси позитивних електродів та її обпливання спричинюється до шкідливих наслідків. Часто набрякла активна маса заповнює найбільші за діаметром пори сепараторів, і в них утворюються наскрізні містки, внаслідок чого стається часткове замикання електродів і різко збільшується саморозряджання батарей.
Необоротна сульфатація. Під необоротною сульфатацією електродів розуміють такий їхній стан, коли вони не заряджаються під час пропускання нормального зарядного струму протягом визначеного інтервалу часу. Проявом цього явища на негативному електроді є наявність на його поверхні суцільного шару сульфату свинцю. Активний матеріал таких електродів твердий і піщаний.
Унаслідок сульфатації електроди втрачають свою ємність і акумулятор стає нероботоздатним. Необоротну сульфатацію може спричинити неповне формування електродів, велике саморозряджання під дією різних домішок чи коротких замикань, систематичні недозаряджання батарей, тривале перебування батарей у незарядженому стані, зниження рівня електроліту відносно верхніх окрайків електродів.
Саморозряджання. Причинами цього явища є засмічення активної маси домішками, які утворюють місцеві електронні пари. виникнення між електродами замикань з великим опором (наприклад, під час проростання сепараторів) і забруднення акумуляторної батареї.
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 2682;