ТО АКБ.
Технічне обслуговування (ТО) акумуляторних батарей проводиться з періодичністю ТО всього автомобіля: через кожні 3...4 тис. км пробігу виконують роботи, що належать до номенклатури робіт TO-1, a через кожні 12...14 тис. км — роботи ТО-2 для акумуляторних батарей.
Густину електроліту
g25=gt+0,00075(25-T)
де g25,gt – густини електроліту, виміряні відповідно при температурі t=+250C і відмінної від неї; Т – температура електроліту, 0C.
Ступінь розрядженості визначають за густиною електроліту, %:
де g3 – густина електроліту повністю зарядженого акумулятора, г/см3, gр =1,10 г/см3, g25 - виміряна густина, зведена до температури +250C,г/см3
Електроліт приготовляють у такій послідовності: в кислостійку посудину спочатку наливають необхідний об’єм дистильованої води, а потім поступово невеликим струменем наливають туди відповідний об’єм сірчаної кислоти. Щоб уникнути нещасних випадків, лити воду в кислоту забороняється. Сполучаючись з водою, сірчана кислота виділяє велику кількість теплоти. Якщо лити воду в кислоту, яка має густину в 1,8 раза більшу, ніж вода, то вода розпливається по поверхні кислоти, швидко нагрівається, утворюючи пару, і розбризкується разом з кислотою. Якщо ж вливати в воду кислоту, то кислота занурюється в її товщину, внаслідок чого утворений електроліт віддає теплоту воді й розбризкування не відбувається.
Методи заряджання акумуляторних батарей. Під час експлуатації акумуляторні батареї можна заряджати від будь-якого джерела постійного струму за умови, що його напруга більша, ніж напруга заряджуваної акумуляторної батареї. Для заряджання позитивний полюс джерела струму потрібно з'єднати з позитивним полюсом заряджуваної батареї, а негативний — з негативним.
Для будь-якого моменту заряджання силу струму можна визначити за формулою
де Uдж— напруга джерела струму, В,Us — напруга батареї в момент заряджання, В,
R — загальний опір зарядного кола, Ом.
З цієї формули випливає, що коли напруги зарядного пристрою і батареї однакові, то зарядний струм дорівнюватиме нулю. Коли напруга батареї менша, ніж напруга зарядного пристрою, зарядний струм більший від нуля; у противному разі, тобто коли напруга батареї більша за напругу зарядного пристрою, струм змінює напрям, і батарея розряджається.
Рис.2.2. Методи зарядження акумуляторних батарей за постійних струму (а) та напруги (б)
Залежно від системи регулювання процес заряджання можна здійснити різними методами. У випадку заряджання при постійному струмібатареї з однаковою ємністю з'єднують послідовно в групи (рис.2.2). Силу зарядного струму визначають за формулою:
Із. = (0,05 – 0,1)С
де С — номінальна ємність АКБ, А×год.
Більші зачення зарядного струму беруться для батарей, щобули в експлуатації більше року, менші значення для батарей, щобули в експлуатації менше року.
де Ін — номінальний струм зарядного пристрою.
Якщо напруга на акумуляторі досягатиме 2,7 В (16,2 В на 12 В батарею), то заряджання триватиме ще 1...2 год; у цьому разі можна забезпечити 100 %- не заряджання нової батареї. Коли ж цим методом заряджають експлуатовану батарею, то заряджання припиняють після досягнення напруги 2,7 В на акумуляторі (16,2 В на 12 В батарею),.
У випадку заряджання методом постійної напруги (рис.2.2) батареї чи їх групи до джерела живлення вмикають паралельно. Зарядну напругу підтримують постійною в межах 2,35...2,40 В на акумулятор. За цієї напруги на початку газоутворення (“кипіння” електроліту) зарядний струм матиме значення, яке не є небезпечним для руйнування активної маси пластин.
На початку заряджання повністю розрядженої батареї зарядний струм може досягати (0,5... 1,0)С20, і в цьому разі рекомендують трохи знизити Uдж. У процесі заряджання ЕРС батареї зростає і зарядний струм Іб.з=(Uдж-Еб) автоматично знижується. Цей метод доцільно застосовувати для підзаряджання батарей, які перебувають в експлуатації. Його перевага — немає потреби контролювати силу зарядного струму.
У випадку заряджання акумуляторних батарей методом прискореного заряджання сила струму відповідає 70 % номінальної ємності. Час заряджання тим менший, чим більша сила струму. Практично тривалість заряджання струмом із силою 0,7С20 має не перевищувати 30 хв, 0,5С20 — 45 хв і 0,3 С20 — 90 хв.
У процесі форсованого заряджання потрібно контролювати температуру електроліту і, коли буде досягнуто 45 °С, припинити подальше заряджання. Слід зауважити, що форсоване заряджання застосовують як виняток, бо, коли його систематично повторювати для однієї й тієї самої батареї, термін її служби помітно зменшиться.
Зрівняльне заряджання провадять при постійній силі струму, що відповідає 10 % номінальної ємності, так само, як і заряджання при постійному струмі, але протягом тривалішого часу, ніж звичайно. Його мета — забезпечити в акумуляторній батареї повне відновлення активних мас на всіх електродах усіх акумуляторів. Зрівняльне заряджання нейтралізує вплив глибоких розряджань на негативні електроди, а тому рекомендують як засіб для усунення сульфації пластин. Заряд триває доти, доки в усіх акумуляторах не буде наявна сталість густини електроліту та напруги протягом 3 год.
Питання для самоконтролю:
1.Загальна будова свинцево-кислотної АКБ.
2.Будова пластин акумулятора. Призначення та будова сепараторів акумулятора. Чому розміри сепараторів перевищують розміри пластин?
3.Призначення та типи кришок АКБ.
4.Типи з'єднань акумуляторів в АКБ, їх переваги та недоліки.
5.Особливості будови необслуговуваних АКБ, їх переваги та недоліки.
б.Маркування АКБ.(записати марку АКБ і пояснити)
7.Якими приладами і як визначити густину електроліту?
8.Як привести виміряну густину електроліту АКБ до густини електроліту при t=25°С? Навести приклад.
9.По яким причинам може виникнути замикання і короблення пластин АКБ? Наслідки цих несправностей.
10.Поясність явище сульфітації пластин. Який вплив здійснює сульфатиція на роботу батареї?
11. Наведіть приклад, що відносять до основних технічних характеристик стартерних АКБ і поясніть їх.
12. Основні несправності АКБ, причини їх виникнення і способи їх усунення.
13. Поясніть метод зарядки АКБ при U=const.
14. Поясніть метод зарядки АКБ при I=const.
15.Визначити, яку густину буде мати електроліт, якщо АКБ розрядилась на 25%? Рішення задачі поясніть.
16. Визначити силу зарядного струму для АКБ типу 6СТ-60ПМА, якщо до цього вона була в експлуатації 1,5 року? Рішення задачі пояснити.
17. Визначити на скільки відсотків розрядилась АКБ, якщо густина електроліту становить γ=1,19 гр/см3 при t=19°С? Рішення задачі пояснити.
Тема 3.
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 2154;