Облік витрат суб’єкта туристичної діяльності

№ п/п Зміст господарських операцій Кореспонденція рахунків Сума, грн.
Дебет Кредит
Перераховано грошові кошти кошти за бланки путівок (ваучерів)
Нарахована сума податкового кредиту з ПДВ
Оприбутковані бланки путівок (ваучерів)
Відображено розрахунки з податкового кредиту
Зараховано раніше перерахований аванс у виконання зобов’язань продавцем по проданих бланках (ваучерах) путівок
Перераховані грошові кошти готелю за проживання і бронювання місць
Нарахована сума податкового кредиту з ПДВ
Підписані акти виконаних робіт за часткові використання номерного фонду готелю
Відображено розрахунки з податкового кредиту
Частково зараховано раніше перерахований аванс у виконання зобов’язань постачальника по наданих послугах
Перераховані кошти ресторану за харчування туристів
Нарахована сума податкового кредиту з ПДВ
Надані послуги з харчування туристів (часткові), що завірено підписами
Відображено розрахунки з податкового кредиту з ПДВ відповідного акту
Частково зараховано раніше перерахований аванс у виконання зобов’язань постачальника по наданих послугах
Надані транспортні послуги туристам
Відображено в обліку податковий кредит з ПДВ
Перераховано кошти автотранспортному підприємству
Списана на витрати вартість екскурсійного обслуговування
Включено до складу податкового кредиту суму з ПДВ
Здійснена оплата за екскурсійне обслуговування
Списана на витрати вартість використаних путівок
Нарахована заробітна плата менеджерам та керівнику операційного відділу 23, 91
Нараховані внески в фонди соціального призначення 23, 91 651, 652, 653, 654

 

Щодо обліку транспортних витрат, в економічній літературі існує думка, що білети на транспорт повинні враховуватися на затратному рахунку 23 «Виробництво». Транспортні білети - це проїзні документи. Планом рахунків бухгалтерського обліку для узагальнення інформації про наявність і рух грошових документів, які знаходяться у касі підприємства (поштові марки, оплачені проїзні документи, оплачені путівки у санаторії, будинки відпочинку, пансіонати тощо), передбачений рахунок 33 «Інші кошти».

Спеціального рахунка, на якому можна було б відображати придбані транспортні документи, немає. Тому з цією метою можна використовувати субрахунок 331 «Грошові документи в національній валюті» або 332 «Грошові документи в іноземній валюті». Ці субрахунки використовуються у випадках, коли білети придбаваються окремо, а потім їх вартість включається в собівартість турпродукту.

Після того як турпродукт буде сформовано в цілому, вартість білетів списується із субрахунку 331 в дебет рахунка 23 «Виробництво», субрахунок «Виробництво туристичних послуг».

Туристичні фірми можуть укладати з власниками транспортних засобів чартерні договори. Відповідно загальним правилам в такому договорі вказується гарантована оплата за кожний рейс незалежно від його завантаженості. При цьому суми гарантованої оплати турфірма включає в собівартість турпродукту у повному обсязі.

Однак декотрі власники транспортних засобів включають в договір чартерного перевезення додаткові умови про розрахункову вартість одного місця. Якщо розрахункова вартість місця по фактичному завантаженню транспортного засобу перевищує суму гарантованої оплати, турфірма повинна відшкодувати власнику транспортного засобу різницю між розрахунковою і гарантованою вартістю за відрахуванням комісійної винагороди із суми цієї різниці. Сума комісійної винагороди повинна бути відображена через рахунок реалізації і одноразово віднесена на зменшення кредиторської заборгованості транспортній організації. Авіабілети, що купуються на регулярні (чартерні) рейси з метою формування турпродукту, обліковуються на затратному рахунку 23 «Виробництво». Наприклад, оприбуткування авіабілетів для включення у вартість турпродукту відображається таким записом:

Д-т 23 «Виробництво», субрахунок «Виробництво туристичних послуг»;

К-т 685 «Розрахунки з різними кредиторами».

Облік податку на прибуток ведеться на рахунку 98 «Податок на прибуток» по субрахунках:

981«Податок на прибуток від звичайної діяльності»;

982«Податок на прибуток від надзвичайних подій».

На субрахунку 981 «Податок на прибуток від звичайної діяльності» ведеться облік нарахованої суми податку на прибуток від звичайної діяль­ності, який визначається за сумою прибутку, відображеного у бухгалтерсь­кому обліку (незалежно від суми прибутку чи цілей оподаткування).

На субрахунку 982 «Податок на прибуток від надзвичайних подій» відображають суму податку, що підлягає сплаті від надзвичайних подій. Чистий прибуток (збиток) визначається як алгебраїчна сума прибутку (збитку) від звичайної діяльності, надзвичайного доходу, надзвичайних витрат і податку від надзвичайного прибутку.

Прибуток, який є об'єктом оподаткування в податковому обліку, може відрізнятися від прибутку, визначеного за даними бухгалтерського обліку, тому при розрахунку податку на прибуток виникає тимчасова різниця у сумі податку на прибуток. Для обліку цієї різниці використовують рахунок 17 «Відстрочені податкові активи» та 54 «Відстрочені податкові зобов'язання».

У разі, якщо податок на прибуток, розрахований за даними бухгалтерського обліку, більший за податок, що сплачується за даними податкової декларації, різниця буде відноситися в кредит рахунку 54 «Відстрочені податкові зобов'язання». Якщо ж податок, який підлягає сплаті до бюджету більший за податок, визначений за даними бухгалтерського обліку, то різниця відображається по дебету рахунка 17 «Відстрочені податкові активи».

Наприклад, у 2005 році турфірма одержала дохід у сумі 10000 грн. (у тому числі 2400 грн. за послуги, надані в рахунок передоплати, одержаної у 2004 році, і здійснила передоплату різним постачальникам прав на послуги на суму 3000 грн.

У бухгалтерському обліку сума податку на прибуток становитиме: 2500 грн. (10000 грн. х 25) : 100, оскільки сплачена постачальникам прав на послуги сума передоплати не враховується.

За даними податкового обліку податок на прибуток становить: (10000 грн. - 3000 грн. - 2400 грн.) х 25:100=1150 грн., оскільки сплачена постачальникам сума передоплати відноситься на валові витрати і вираховується із валового доходу, також вираховується із валового доходу сума доходу, одержаного раніше і відображена як погашення кредиторської заборгованості за сплачені раніше послуги.

На різницю перевищення суми податку на прибуток за даними бухгалтерського обліку над сумою податку на прибуток, визначеною за податковим обліком, виникають відстрочені податкові зобов'язання, які записують в кредит рахунку 54 «Відстрочені податкові зобов'язання» в сумі 1350 грн. (2500 грн. - 1150 грн.).

Оскільки в рахунок передоплати (2400 грн.), одержаної в 2004 p., послуги надано в 2005 році, відстрочений податковий актив у сумі 600 грн. (сальдо на рахунку 17) списують на дебет субрахунку 981.

У бухгалтерському обліку наведені вище операції будуть відобра­жені наступним чином:

1) на суму податку на прибуток за даними податкового обліку:

Дт 981 «Податки на прибуток від звичайної діяльності»

Кт 6412 «Розрахунки з податку на прибуток» - 1150 грн.;

2) на суму відстрочених податкових активів, що відображені на рахунку 17 на початок року, відноситься на зменшення відстрочених податкових активів і збільшення витрат, пов'язаних з нарахуванням податку на прибуток у поточному році:

Дт 981 «Податки на прибуток від звичайної діяльності»

Кт 17 «Відстрочені податкові активи» - 600 грн.;

3) на суму відстрочених податкових зобов'язань, що підлягає сплаті в майбутніх періодах:

Дт 981 «Податки на прибуток від звичайної діяльності»

Кт 54 «Відстрочені податкові зобов'язання» - 750 грн. (1350 грн. - 600 грн. = 750 грн.)

4) перерахування суми податку на прибуток до бюджету:

Дт 6412 «Розрахунки з податку на прибуток»

Кт 311 «Поточні рахунки в національній валюті» - 1150 грн.;

5) списання витрат з податку на прибуток:

Дт 79 «Фінансові результати»

Кт 981 «Податки на прибуток від звичайної діяльності» - 1350 грн.

Після цього за даними рахунку 79 визначають чистий фінансовий результат, який списують на рахунок 44 «Нерозподілений прибуток (непокриті збитки)».

 








Дата добавления: 2015-11-10; просмотров: 961;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.013 сек.