Процес оцінювання персоналу: сутність, цілі, завдання, елементи

 

Досягнення організаційних та індивідуальних цілей персоналом підприємства вимагає ефективного використання всіх ресурсів і, насамперед, високої трудової віддачі від кожного працівника. Природно, що співробітники будь-якої організації іс­тотно розрізняються за своїми діловими й особистісними якостя­ми, трудовою поведінкою, рівнем виконаних виробничих обо­в’язків, результатами діяльності. Для того, щоб виявити та оціни­ти таку диференціацію, а потім прийняти управлінські рішення, менеджери розробляють і застосовують процедури оцінювання персоналу. Процес оцінювання є обов’язковим елементом систе­ми контролю організації. Це неодмінна функція кожного керів­ника, а також працівників відділу персоналу.

Оцінювання персоналу – це процедура, за допомогою якої виявляється ступінь відповідності якостей працівника, його тру­дової поведінки, результатів діяльності певним вимогам.

Постійне використання системи оцінювання персоналу суттє­во впливає на ефективність організації та її конкурентоспромож­ність. Виявляючи ступінь невідповідності фактично досягнутих рівнів виконання очікуваним, менеджери можуть розробити конк­ретні управлінські рішення, заходи, спрямовані на покращання як загальних, так і індивідуальних результатів роботи.

Оцінювання персоналу має багато цілей. Найпоширенішою є класифікація цілей оцінки, розроблена відомим фахівцем у галузі розвитку людських ресурсів Дугласом Макгрегором, яка містить:

1) інформативну ціль, яка полягає в забезпеченні керівників різних рівнів управління необхідними даними про роботу своїх підлеглих, а також усіх оцінюваних працівників даними про їхні індивідуальні здобутки та недоліки;

2) мотиваційну ціль, яка передбачає взаємозв’язок матеріаль­ної винагороди й морального заохочення з трудовою поведінкою та результатами праці й у такий спосіб орієнтує персонал на по­кращання діяльності в напрямі, що забезпечує стабільність і кон­курентоспроможність підприємства;

3) адміністративну ціль, яка реалізується в прийнятті кадро­вих рішень на об’єктивній і регулярній основі, а саме: рішень з підвищення (пониження) по службі, переведення на іншу роботу, перепідготовки та перекваліфікації, заохочення або покарання, припинення трудового договору.

Ключові завдання оцінки персоналу на різних рівнях управління наведені на рис.3.1.

Оцінювання праці є складним творчим процесом, здійснення якого має свою специфіку в кожній організації. Проте принципо­ві елементи процесу оцінювання персоналу мають загальний ха­рактер, їхню взаємозв’язану послідовність показано на рис.3.2.

Трудову діяльність людини можна розглядати в трьох аспектах, кожний з яких може стати об’єктом оцінювання:

у першому аспекті трудова діяльність – це процес реалізації здіб­ностей, знань, умінь, навичок працівника. У цьому разі оцінюють­ся ділові, моральні професійно-кваліфікаційні властивості вико­навців;

у другому аспекті трудова діяльність є сукупністю дій під час виконання певних обов’язків. Об’єктом оцінювання є характе­ристики трудової поведінки або діяльності персоналу підприємст­ва;

третій аспект трудової діяльності – це втілення, матеріалізація якостей працівників та їхньої трудової поведінки в результатах. Об’єктом оцінювання в цьому разі є характеристики результатів праці, рівень досягнення цілей діяльності

Перший етап поданого на рис.3.2 алгоритму оцінювання пер­соналу полягає у визначенні об’єкта аналізу та оцінювання. Цей об’єкт має відповідати таким вимогам: забезпечувати всебічну характеристику трудової діяльності працівників з урахуванням їхніх сильних та слабких сторін, а також давати змогу виявити їхню ко­рисну віддачу.

Залежно від завдань оцінювання його об’єктом можуть бути як окремі елементи об’єкта, так і одночасно всі три аспекти трудової діяльності.

Для того, щоб правильно оцінити елементи об’єкта аналізу, не­обхідно встановити критерії оцінювання, певні стандарти якостей персоналу, рівня та результатів виконання трудових обов’язків. Це завдання вирішується на другому етапі процесу оцінювання.

Критерії оцінювання в організації мають установлюватись від­повідно, по-перше, до стратегічних цілей розвитку, а по-друге, до вимог, визначених в аналізі робіт (їхньому описі та специфікації) на кожному робочому місці. Встановлення критеріїв проявляєть­ся в підборі оптимальної кількості показників (індикаторів), які будуть слугувати еталонами оцінювання різних якостей праців­ника, його діяльності, результатів праці.


 

.

 

 

 

 


Під час визначення стандартів (критеріїв оцінювання) необ­хідно дотримуватись певних вимог. Вони мають:

- відображати нормативні уявлення про ділові та особистісні якості, трудову поведінку, результати діяльності працівника від­повідно до організаційних та індивідуальних цілей;

- ухвалити достатню кількість індикаторів для ґрунтовної характеристики об’єкта аналізу;

- мати кількісну визначеність, тобто декілька ступенів вираженості для оцінювання різних рівнів виконання;

- бути надійними й достовірними, щоб уникнути суб’єктив­них помилок;

- бути прийнятними як для керівників, так і для виконавців, щоб процес оцінювання був зрозумілим, і щоб витрати на нього не перевищували користі від його результатів.

На практиці найчастіше зустрічаються такі помилки у визна­ченні критеріїв оцінювання:

- забруднення: унесення до ключових індикаторів неважли­вих показників (скажімо, для оцінки водія – уміння користува­тись комп’ютером);

- дефіцитність: нестача необхідних показників для оцінки (припустимо, для оцінки секретаря упущення зазначеного в по­передньому пункті показника означатиме дефіцитність);

- перевантаженість великою кількістю навіть потрібних по­казників. За експертними висновками, максимальна кількість по­казників має не перевищувати 20-30. Інакше починається їхнє дублювання й втрачається сенс основних позицій оцінювання.

Усім зрозуміло, що, орієнтуючись на певні стандарти, люди будуть демонструвати різні типи поведінки й результати праці. Тому на цьому етапі критеріям надаються граничні значення, за допомогою яких можна відокремити гірше виконання роботи від кращого. Прикладом можуть бути оцінки кількох рівнів вико­нання за набраними балами. Вони широко застосовуються як у навчальних, так і у виробничих процесах.

На цьому ж етапі можна розробити зважені критерії, якщо очевидно, що вони розрізняються за своєю значимістю в оцінці персоналу. Найчастіше вживаються нормовані зважені коефіцієн­ти (що в сумі дають 1, або 100 %).

Третій елемент процесу оцінювання персоналу є вимірюван­ням фактично досягнутого рівня виконання за всіма заздалегідь установленими стандартами. Для цього існує широка різноманіт­ність способів, методів та інструментів, які буде розглянуто далі.

Четвертий елемент процесу оцінювання – це порівняння фак­тичних результатів з очікуваними. На цьому етапі можна встано­вити місце, яке займає окремий виконавець серед співробітників за своїми здобутками або невдачами.

Особливо істотним є аналіз причин відхилення фактичних ре­зультатів оцінювання від запланованих, очікуваних результатів.

Наступний – п’ятий елемент процесу, що досліджується, – передбачає обов’язкове обговорення результатів оцінювання з працівником. При цьому важливо дотримуватись принаймні де­кількох етичних правил, щоб не звести нанівець усі позитивні ре­зультати оцінювання, а саме: починати з констатації позитивних сторін; критикувати не особистість, а недоліки в роботі; не наполягати на помилках, а визначати спосіб їхнього ви­правлення та подальшого покращання індивідуальних досягнень; зберігати доброзичливість протягом обговорення; дати можливість підлеглому висловити свою думку та про­позиції; виділяти головне, не вдаючись у подробиці, зосереджува­тись на інноваціях. Проведення співбесіди потребує особливої майстерності керів­ника.

Шостий елемент – прийняття рішення. Як уже зазначалось, ці рішення торкаються мотиваційних, кваліфікаційних, адмініст­ративних та інших питань.

 

 








Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 1187;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.