Рівновага сукупного попиту і сукупної пропозиції
Загальна економічна рівновага матиме місце, коли AD = AS.
(6)
Графік загальної ринкової рівноваги матиме такий вигляд:
Рис. 5.4. Загальна ринкова рівновага
На рис. 5.4. точка Е0 характеризує довгострокову рівновагу, бо в ній перетинаються: крива сукупного попиту (AD1), короткострокової (AS) і довгострокової сукупної пропозиції (LAS). Довгострокова рівновага характеризується тим, що по-перше, ціни на фактори виробництва і ціни на кінцеву продукцію та послуги рівні і про це свідчить перетин кривих короткострокової сукупної пропозиції AS і довгострокової сукупної пропозиції LAS в точці Е0.
По-друге, загальні бажані витрати дорівнюють природному рівню реального обсягу виробництва, що представлено перетином кривих сукупного попиту AD1 і довгострокової кривої сукупної пропозиції LAS.По-третє, сукупний попит дорівнює сукупній пропозиції, це демонструється перетином в точці Е0 кривих AD1 і AS. Таким чином, тільки поєднання всіх цих трьох характеристик дає право стверджувати, що економіка знаходиться в стані довгострокової рівноваги.
Рух кривої попиту AD2 в точку Е1 свідчить, що економіка вийшла із стану довгострокової рівноваги і знаходиться в стані короткострокової рівноваги, яка характеризується перетином кривих AD2 і AS. Ця точка перетину вказує на відрив цін кінцевої продукції від цін факторів виробництва, бо підприємці за даними цінами на фактори бажають продати більшу кількість товарів відповідно до збільшеного сукупного попиту.
В класичній моделі AD – AS представлена економіка в умовах, коли ціни на кінцеву продукцію і ціни на фактори виробництва настільки гнучкі, що вже в короткостроковий період їх зміни вирівнюють співвідношення між сукупним попитом і сукупною пропозицією. Така економіка не має протягом тривалого періоду високого безробіття, яке перевищувало природний рівень. Всі товари, вироблені підприємцями, продаються і економіка не піддається тривалій депресії, оскільки вона здатна до саморегулювання.
В кейнсіанській трактовці модель AD – AS – це модель поведінки економіки в умовах, коли основний компонент затрат на виробництво – заробітна плата – абсолютно не гнучка по відношенню до руху в сторону зниження, а сукупний попит настільки не еластичний, що зниження цін на кінцеву продукцію не приводить до зростання бажаних витрат і економіка, таким чином не може вийти із стану рецесії тривалого безробіття і тому потребує зовнішнього втручання.
Рівновага економічної системи має суттєве значення тому, що її порушення не забезпечує повної зайнятості, стабільності цін і економічного зростання.
Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 780;