Початок історії Землі. Догеологічний період розвитку.
Геологічна наука поділяє історію нашої планети на догеологічний період, коли Земля була розжарена, та геологічний період, коли на ній утворилась тверда кора. Він триває вже 3-3,5 млрд. років.
Земна кора виникла в результаті диференціації планетарної речовини в кінці догеологічного періоду. Процес її становлення нагадував плавлення в горні: важкий метал осідає, а легкий шлак спливає. Земна кора, ніби шлак, вкриває земну кулю, ядро якої і досі розжарене. В дійсності формування земної кори набагато складніше. Зовнішні сфери Землі – мантія та земна кора – мають різний речовинний склад. Їх розмежовує поверхня Мохоровичича, яка на глибині поширена по всій земній кулі. Мантія складена з мінеральних мас, у яких багато магнію, заліза, нікелю тощо. Ця речовина відповідає складу гірської породи перидотиту, а також складу метеоритів. Це — первинна планетарна маса. Між гранітним та базальтовим шарами земної кори теж проходить різка межа – поверхня Конрада. Поверхні Мохоровичича та Конрада поділяють шари земної кори, що формувалися за різних умов та в різний час.
У світлі сучасних даних базальтовий та гранітний шари земної кори утворилися на початку геологічної історії, коли земна поверхня почала холонути та тверднути. Тоді вся планета складалася з мінеральної речовини, подібної до речовини метеоритів. Її обмежувала поверхня Мохоровичича, яка, можливо, була тоді денною поверхнею.
Наступний етап розвитку Землі характеризувався активною повсюдною вулканічною діяльністю. На поверхні Землі виливалися моря розплавленої базальтової лави, відкладався вулканічний шлак і попіл, переміщалися великі масиви первинної перидотитової речовини. На поверхні Землі утворилася базальтова кора.
У процесі вулканічної диференціації планетарної речовини з газових продуктів і водяної пари вулканічних вивержень на Землі сформувалися газова та водна оболонки — атмосфера й гідросфера. Склалися передумови виникнення життя. З появою води та повітря на Землі почалися геологічні процеси, які відрізняють нашу планету від інших у Сонячній системі, зокрема, утворилась материкова земна кора. Вона є продуктом взаємодії первинної планетарної речовини, води, повітря і живих організмів.
Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 983;