Ордовицький та силурійський періоди.
Ордовицький і силурійський періоди тривали разом 80-90 млн. років. Це був час сильних тектонічних рухів земної кори, відбулося каледонське горотворення. Разом із тектонічними рухами посилилась вулканічна діяльність.
У силурійський період на Землі відбулась одна з найбільших у геологічній історії трансгресій моря. Більшу частину поверхні сучасних материків тоді займало неглибоке море. В кінці періоду, коли піднімалися гори, море відступило.
Умови для органічного життя тоді були дуже сприятливі, і воно набуло дальшого розвитку. Уперше почалося заселення суші. На суходіл вийшли перші наземні рослини – псилофіти. З’явилися й перші наземні тварини – скорпіони. Та основні групи тварин ще продовжували населяти море. Деяких груп тварин стало так багато, що вони набули породотворного значення: із їхніх скелетів відклалися потужні відклади вапняку. Особливо поширені вапняки коралові, брахіоподові та ортоцератитові.
У морях жили своєрідні колоніальні дрібні організми граптоліти. Тоді ж зникли археоціати, а трилобіти стали найчисленнішими. З'явилися велетенські раки – евриптеруси, що досягали в довжину 2 м. Силурійський період ознаменувався появою панцирних риб – перших представників фауни хребетних.
Ордовицькі та силурійські відклади поширені на всіх материках, майже в усіх країнах. На Україні вони залягають широкою смугою від Білорусі до Чорного моря, на захід від Українського кристалічного щита. У складі ордовицьких та силурійських відкладів переважають вапняки, мергелі, сланці та зверху на них червоноколірні пісковики. У верствах вапняків зустрічаються численні скам'янілі рештки вимерлих представників тваринного світу.
З цим періодом пов’язано утворення родовищ нафти (США), горючих сланців (Естонія), мідних руд (Норвегія), поліметалевих руд (Казахстан), золота (Забайкалля, Австралія), свинцевих, мідних, нікелевих та кобальтових руд (Австралія).
Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 876;