Значення відчуття кольору в житті людини

 

З першого вигуку дитини при народженні людина пізнає світ і колір – у його очах змінюється зовнішній вигляд світу та відкривається чудове різноманіття кольорів та відтінків. Суб'єктивне та почуттєве сприйняття сприяє більш живому та безпосередньому збагненню навколишнього нас світу кольору.

Однак ілюзії наших почуттів і сприйнять від впливу кольору не сприяють переходу від якісних оцінок кольору до їх кількісного уявлення. Без кількісного уявлення кольорових явищ неможливо побудувати наукову теорію, модель колірного простору у математичній формі. Вимірювання та уявлення випромінювання, світла та кольору у математичній формі та через число і/або довжину хвилі робить теорію про колір точною наукою.

Абстрактність уявлення та математичного моделювання кольорових явищ – квінтесенція всього досвіду, накопиченого людиною за всю історію свого розвитку. Тим часом живе і безпосереднє сприйняття кольору (наприклад, живопис, кольорова фотографія, багатобарвний відбиток, відео, цифровий файл та ін.) часто вступають у конфлікт із його математичним представленням і фізичним утіленням при фотографуванні, скануванні, відображенні на екрані монітора або в іллюстрованому друкованому виданні.

Будь-яке моделювання кольору – це ідеалізація, що не може збігатися з природою і не є вираженням нашого суб'єктивного сприйняття. Тому, незважаючи на досягнуті успіхи, питання виміру та уявлення кольору у математичній і фізичній формах залишаються.

Предметний колір:

1. Усі назви кольорів визначені з використанням назв предметів, що є носіями цього кольору. У конкретних мовах тільки деякі кольори пов'язані безпосередньо з предметами. При інтегральній оцінці мов світу щодо відповідності кольору та предмета – таке узагальнення є вірним.

У російській мові є назва «жовтогарячий», але завжди при цьому ми маємо на увазі апельсин як предмет. Це назва кольору прийшла у російську мову з французького у XVIII столітті, хоча були і більш ранні спроби з боку голландської мови, але у відношенні фрукта «апельсин».

2. У поліграфії предметні кольори визначають як пам'ятні кольори. Пам'ятні кольори у поліграфії використовують як нематеріальні (віртуальні) еталони при оцінці кольору на відбитках і поліграфічних оригіналах.

Такими предметними кольорами є: малинові, гірчичні, бірюзові, бузкові, салатні, молочні, смарагдові, тілесні тони шкіри людини. У поліграфії до пам'ятних кольорів належать сірий і чорний кольори, що наявні у різних предметах, у тінях цих предметів або на затінених ділянках зображення на оригіналі або відбитку.

Порівняно з іншими кольорами у чорному, білому та сірому кольорах людина легше визначає чи є в них який-небудь кольоровий відтінок. Для білого кольору це не так очевидно, якщо немає еталона порівняння.

Існують у мові (у помірних широтах, де коричневий колір є найбільш застосовуємий) дуже багато предметних кольорів для відтінків коричнево-шоколадного, болотного, бежевого, хакі, кава з молоком.

3. У природі носіями самого яскравого кольору є, насамперед, квіти рослин і фарбування комах, а метеликів поети образно називають «літаючими кольорами».

Кольорові назви предметів:

1. У багатьох мовах народу світу назви предмета, речовини, події, структури або процесу, утворені за назвою кольору, властивого їм як атрибут (невідома якість).

Жовток, білило, чорнило, лохина, чорниця, чорнушки (гриби), зелень (петрушка, кріп, кінза), оранж, жовтяниця, краснуха, білуга (риба), світлячок, чернь (народ), колір (суспільства), зелений (молодий), зелені (екологи), червоні (комуністи), коричневі (фашисти).

2. Назви квітів, що яскраво виділяються за кольоровістю, є однокорінними з позначеннями різних відтінків кольору.

3. Визначення чорний і білий кольори дуже часто проводиться при комунікації через порівняння.

Чорний як дьоготь, як ворон, як смола, як ніч, або білий як сніг, як крейда, як полотнина, як молоко.

Це пов'язано з відносністю білого та чорного. Розбілений або затемнений сірий колір приймаємо за білий або чорний колір, якщо немає зразка (еталона) порівняння. При наявності еталона цей колір стає сірим. Тому при комунікації за допомогою мови колір прив'язується до знайомого зразка відповідного кольору.

4. Складності з визначенням і вираженням кольору через слова відбиті також у прислів'ях, максимах, ідіомах і приказках.

«На смак і на колір, товаришів немає», «у темряві усі кішки сірі», «червоний як рак», «чорний як ворон», «білий як крейда».

Географія та мовні язикові форми кольору:

1. У мовах народів різних географічних зон багатство назв окремих кольорів різне. Мова відбиває побут народу та його середовища. Мова пов'язана з виживанням і поширенням знань.

Для північних народів, де 9 місяців сніг і лід, для відтінків білого, є окремі назви, що точно визначають ці відтінки, тому що це питання життя, виживання та смерті. Необхідно швидко та здалеку помітити білого ведмедя на крижині або снігу та встигнути попередити інших.

2. Знаючи назву, швидше бачиш відтінок або колір.

Для аборигена джунглів життєво важливий зелений колір, у якому наявна їжа та небезпека (смерть). У саванах колір пожухлої трави: і метеорологічний прогноз, і їжа, і звір у засідці. Для людини пустелі жовтий колір піску – це усе. Зелені оазиси для людини пустелі – це усього лише оазиси в пустелі.

Немає такої людської діяльності, що не була б пов'язана з кольором. І це поняття – не виділена людиною категорія, а атрибут життя людини.

 








Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 1160;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.