Каскадне сполучення узгоджених чотириполюсників.

 
 

Характеристичні параметри легко дозволяють знаходити коефіцієнти передачі за напругою та струмом ланцюжка каскадно-сполучених і узгоджених чотириполюсників (рис.4.16). При узгодженому сполучені виконуються умови:

Оскільки коефіцієнти передачі за напругою кожного із чотириполюсників каскада дорівнюють , то при перемноженні коефіцієнтів передачі усіх чотириполюсників каскаду отримаємо

. (4.30)

Аналогічна форма притаманна і коефіцієнту передачі по струму

. (4.31)

.Таким чином, при каскадному сполучені міра передачі окремих чотириполюсників додається: .

При каскадному сполученні симетричних чотириполюсників отриманні співвідношення спрощуються, оскільки для кожного чотириполюсника :

. . (4.32)

Для каскаду, утвореного із однакових симетричних ланок з мірою передачі маємо:

. (4.33)

А-параметри каскаду, складеного із однакових симетричних чотириполюсників дорівнюють: . Останні формули дозволяють розраховувати значення струмів та напруг на вході та виході каскаду, складеного із однакових ланок, також і при відсутності узгодження на кінцевих затискачах каскаду. При цьому спочатку знаходять характеристичні параметри та однієї ланки, потім по наведеним вище формулам знаходять А-параметри усього каскаду (тобто каскад чотириполюсників замінюють одним, еквівалентним), після чого використовують рівняння, що пов’язують напруги та струми на вході та виході каскаду через знайдені А-параметри при довільних значеннях та . Така методика розрахунку значно простіша від раніше запропонованого способу множення матриць А-параметрів сполучених каскадно чотириполюсників.

У високочастотних та широкосмугових вимірювальних системах, розрахованих на роботу з конкретними характеристичними опорами застосовують характеристичні атенюатори. Такі атенюатори забезпечують необхідне послаблення лише у тому випадку, коли застосовуються разом з точно визначеними (характеристичними ) опорами навантаження та генератора. Простою реалізацією такого характеристичного атенюатора є каскадне сполучення декількох симетричних Т-подібних ланок. На рис.4.17 показана одна ланка такого атенюатора.

Перевага характеристичних атенюаторів проявляється у тому, що їх ланки можна вмикати безпосередньо одна за іншою. І якщо згасання виражається у децибелах, то повне згасання буде дорівнювати сумі коефіцієнтів згасання окремих ланок.

Приклад. Знайти параметри резисторів симетричної Т-подібної ланки з характеристичним опором 60 Ом і яка забезпечує згасання сигналу на 6 дБ .

Рішення. А- параметри такого чотириполюсника наступні: , , . Знайдемо характеристичний опір та сталу згасання для даного чотириполюсника :

.

.

Тут враховано, що згасанню на 6 дБ відповідає коефіцієнт передачі за напругою . Розв’язком отриманої системи і будуть значення параметрів резисторів атенюатора - Ом, Ом.

Якщо скористатися атенюатором із трьох таких ланок, то при незмінному характеристичному опорі в 60 Ом він забезпечить згасання на 18 дБ.

Характеристичні атенюатори також складають із П- та Н- подібних симетричних ланок (див. рис.4.18)

 








Дата добавления: 2015-08-14; просмотров: 786;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.