Симетричні чотириполюсники.

Отримані раніше співвідношення значно спрощуються для симетричних чотириполюсників. Симетричним називається чотириполюсник, у якого співвідношення між струмами та напругами не змінюється при заміні вхідних затискачів на вихідні і навпаки. Звідси випливає, що Z- та Y- параметри такого чотириполюсника не змінюються при взаємній зміні індексів 1 та 2, тобто Для симетричного чотириполюсника також (в цьому легко переконатися, якщо виразити А-параметри через Z- або Y- параметри і скористатися наведеними рівностями). Отже, симетричний пасивний чотириполюсник характеризується лише двома параметрами. Тому характеристичні опори у такого чотириполюсника рівні, тобто . Звідси випливає, що вхідний опір симетричного чотириполюсника, навантаженого на характеристичний опір , дорівнює цьому ж опору - опір узгодженого навантаження ніби то повторюється на вході чотириполюсника. Тому характеристичний опір симетричного чотириполюсника називається також повторним. Отже, при знаходженні розподілу струмів та напруг в як завгодно довгому ланцюжку о увімкнених каскадно симетричних чотириполюсників, навантаженого на резистор з опором , можна безпосередньо визначити значення вхідного струму ланцюжка як , де - напруга на вході ланцюжка.

Рівняння для симетричного чотириполюсника набувають форми:

(4.27)

При цьому значення коефіцієнтів передачі по струму та напрузі стають рівними

, (4.28)

а міра передачі симетричного чотириполюсника допускає наочне тлумачення:

. (4.29)

Дійсна частина міри передачі - коефіцієнт затухання - визначає зменшення діючих значень напруги чи струму при переході від вхідних до вихідних затискачів чотириполюсника, що працює у режимі узгодженого навантаження. Уявна частина називається коефіцієнтом фази; вона визначає зміну фази струму та напруги при переході через узгоджено навантажений чотириполюсник .

Коефіцієнт згасання є безрозмірна величина, але вона має назву непер (неп). Згасання в 1 непер має чотириполюсник, у якого при погодженому навантаженні напруга на виході в рази менша від вхідної.

На практиці затухання сигналу при проходженні через чотириполюсник часто оцінюють в децибелах (дБ) (через десятковий логарифм) за формулою

.

Слід запам’ятати, що 1 дБ = 0,115 неп, а 1 неп = 8,7 дБ.

 








Дата добавления: 2015-08-14; просмотров: 1511;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.