Світовий досвід державного управління
В країнах з парламентарною (парламентарно-республіканською та парламентарно-монархічною) і змішаною (парламентарно-президентською) республіканською формами державного правління _________________________________________
________________________________________________________________________
У президентських республіках виконавчу владу очолює _______________, який сприймається як її уособлення й безпосередній носій.
У країнах зі змішаною формою державного правління (Польща, Росія, Румунія, Франція тощо) взаємовідносини між президентом, урядом в цілому і його главою прийнято визначати як __________________________________. Роль центру розподіляється між главою уряду та президентом. Характер цього розподілу визначається нормами конституцій і державно-політичною практикою конкретної країни. При цьому головні повноваження можуть бути сконцентровані або у президента, або у прем'єр-міністра.
Реалізація главою держави – президентом повноважень, що стосуються сфери виконавчої влади, через уряд або з його санкції отримала назву _________________.
Конституції встановлюють різноманітні назви урядів — власне уряд, кабінет, кабінет міністрів, рада міністрів, державна рада.
У країнах з парламентською та змішаною формами державного правління застосовується так званий ______________________________________________. Конституції цих держав встановлюють в основному дві процедури формування урядів.
Першою слід назвати процедуру формування уряду, яка історично склалася у Великобританії і тривалий час з певними особливостями щодо окремих країн була майже загальноприйнятою. Відповідно до цієї процедури _______________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
У разі схвалення парламентом запропонованого складу уряду або (та) урядової програми абсолютною більшістю голосів вважається, що уряд одержав ________
Друга процедура формування урядів передбачає більш активну участь у ній парламенту, починаючи вже з початкової стадії відповідного процесу.
Посаду прем'єр-міністра, як правило, займає_____________________________
________________________________________________________________________
У країнах з президентською формою правління застосовується так званий ___
____________________________________________ Особливістю «класичної» президентської республіки є те, що повноваження глави держави та глави кабінету суміжні та знаходяться в руках президента, а посада прем'єр-міністра відсутня.
Конституційна теорія і практика розвинутих країн знає дві моделі визначення складу урядів.
Перша континентальна модель - ______________________________________
________________________________________________________________________
Друга англо-американська модель («модель кабінету») - __________________
________________________________________________________________________
Основною діючою особою уряду, формальним і неформальним центром є його глава. Найчастіше він зветься прем'єр-міністром, хоча прийняті й інші титули: голова, канцлер тощо.
Політичну відповідальність уряду перед парламентом часто називають ______
___________________________ (у країнах з парламентарною та змішаною формами правління). У президентських республіках уряд несе ___________________________ перед самим президентом, який може відправити у відставку його членів у разі, якщо їхні дії не схвалено.
_______________________________ застосовується у зв'язку із загальною оцінкою у парламенті урядової політики. Опозиція вносить пропозицію про прийняття резолюції осуду, після чого відбуваються дебати та голосування. Якщо палата приймає таку резолюцію, то уряд має піти у відставку.
В ряді країн альтернативою такої відставки уряду є _______________________
________________________________________________________________________
У більшості країн конституційне запроваджені формалізовані процедури притягнення уряду до політичної відповідальності. Вони мають назву _______________.
Іншою формою конституційної відповідальності уряду (органів виконавчої влади) є ______________________________________________________________. Характерною рисою такої відповідальності є те, що вона завжди індивідуалізована. У деяких країнах відповідальності у порядку імпічменту підлягають не тільки вищі суб'єкти виконавчої влади, а й судді. У країнах зі змішаною формою правління процедура імпічменту зберігає своє значення щодо президентів.
Головним змістом відповідальності у порядку імпічменту є політична оцінка дій відповідної посадової особи, а наслідком — можливе усунення її з посади (посту).
_______________________________________________ - головну роль у здійсненні такої процедури відіграє однопалатний парламент, який у своєму рішенні спирається на попередньо сформульований висновок конституційного суду (Латвія, Литва, Молдова, Румунія, Туреччина).
_____________________________________________________________________________ Парламент або одна з його палат формулює звинувачення проти президента, а конституційний суд на основі цього звинувачення може прийняти рішення щодо його зміщення (Австрія, Болгарія, Італія, Словаччина, ФРН, Хорватія, Чехія).
Може поєднуватися конституційна та кримінальна відповідальність вищих суб'єктів виконавчої влади.
Тема 3 ДЕРЖАВНЕ УПРАВЛІННЯ В ОКРЕМИХ СФЕРАХ СУСПІЛЬНОГО РОЗВИТКУ
Дата добавления: 2015-08-11; просмотров: 486;