Показники якості грунту
Під санітарним станом розуміють сукупність фізико-хімічних і біологічних властивостей грунту, що визначають її безпеку в епідеміологічному і гігієнічному відносинах (ГОСТ 17.4.2.01-81).
Мета контролю - попередження забруднення грунтів побутовими та промисловими викидами і відходами, а також речовинами, цілеспрямовано застосовуваними в сільському і лісовому господарстві.
Санітарний стан ґрунтів оцінюють за такими показниками:
- санітарно-хімічна оцінка (санітарне число, кислотність, БПК, окислювальність, вміст сульфат і хлорид іонів тощо);
- санітарно-ентомологічна оцінка (чисельність комах, які пов'язані із житлом, передусім мух);
- санітарно-гельмінтологічна оцінка (чисельність гельмінтів);
- санітарно-бактеріологічна оцінка (бактерії кишкової групи та інші мікроорганізми, які можуть викликати захворювання людини або домашніх тварин).
Перелік показників для різних видів землекористування: населених пунктів, курортів і зон відпочинку, зон джерел водопостачання, територій підприємств, сільгоспугідь та лісів - різний.
Для земель єдиного державного земельного фонду встановлюється номенклатура показників грунтів згідно з ГОСТ 17.4.2.01-81. Ця номенклатура показників повинна застосовуватися при розробці нормативно-технічної документації з охорони грунтів від забруднень, а також при контролі стану грунтів.
Існують нормативи (умовні дози) мінеральних добрив і пестицидів, які вносяться в ґрунт. Підвищене навантаження останніх визначається в порівнянні із усередненою дозою (1,3 кг/га — для більшості сполук і 0,22 кг/га — для особливо небезпечних).
У чистих грунтах організми, що характеризують санітарно-бактеріологічні показники, відсутні. Навпаки, їх присутність вказує на специфічне органічне, фекальне та інші види забруднення.
Показники санітарного стану грунтів використовуються не тільки за прямим призначенням, але й для оцінки придатності порушеного родючого шару для землювання (ГОСТ 17.4.2.02-83).
Дата добавления: 2015-08-11; просмотров: 1837;