Порядок виміру
Вимір потужності дози гамма-випромінювання робиться на одному з чотирьох піддіапазонів. Перед зняттям свідчень після перемикання піддіапазону необхідно почекати 30 секунд.
Вимірник потужності дози ДП-5В призначений для виміру потужності дози гамма-радиации і радіоактивного зараження різних поверхонь по гамма-випромінюванню. Потужність дози гамма - випромінювання визначається в мілірентгенах в годину або рентгенах в годину для тієї точки простору, в якій знаходиться відповідний датчик приладу. Крім того, прилад дозволяє виявити бета-випромінювання.
Діапазон вимірів приладу по гамма-випромінюванню від 0,05 мР/год. до 200 Р/год.
Прилад має шість піддіапазонів вимірів :
1- від 5Р/год до 200 Р/год;
2 - від 500мР/год до 5000 мР/год;
3 - від 50мР/год до 500 мР/год;
4 - від 5мР/год до 50 мР/год;
5 - від 0,5мР/год до 5 мР/год;
6 - від 0,05 мР/год до 0,5 мР/год.
Відлік свідчень на 2 - 6-м піддіапазонах робиться за верхньою шкалою з подальшим множенням на відповідний коефіцієнт піддіапазону, а на 1-му піддіапазоні безпосередньо за нижньою шкалою. Ділянки шкали від нуля до першої значущої цифри є неробочими. Прилад має звукову сигналізацію на усіх піддіапазонах, окрім першого.
Час установки показань приладу (час виміру, необхідний для отримання точності відліку, що гарантується), не перевищує 45с. Живлення приладу здійснюється від двох елементів типу А- 336. Для підсвітла шкали використовується ще один такий же елемент. Комплект елементів живлення (3 шт) забезпечує безперервну роботу в нормальних умовах в течію не менше 55 часов при використанні свіжих елементів. Прилад має перехідне пристосування (дільник напруги), що дозволяє здійснювати живлення приладу від зовнішніх джерел постійного струму напругою 12 і 24В. Маса приладу не більше 3,2 кг.
Основні частини приладу : вимірювальний пульт і зонд з контрольним радіоактивним джерелом, сполучені за допомогою гнучкого кабелю завдовжки 1,2м. Крім того в комплект приладу входять: футляр з ременями, подовжувальна штанга, 10 чохлів для зонду з поліетиленової плівки, дільник напруги для підключення приладу до зовнішнього джерела постійного струму напругою 12 і 24В, комплект запасного майна, комплект документації (технічний опис і інструкція з експлуатації, формуляру), ящик укладання.
На передній панелі вимірювального пульта розміщуються: прилад (мікроамперметр) електро вимірювання, перемикач піддіапазонів на вісім положень, кнопку скидання свідчень, тумблер підсвітла шкали, гніздо включення телефону. До панелі кріпиться кабель, що сполучає пульт із зондом.
При підготовці приладу до роботи дотримується наступна послідовність:
- витягнути прилад з ящика укладання, зробити зовнішній огляд, пристебнути до футляра поясної і плечової ремені, приєднати до блоку детектування подовжувальну штангу, яка використовується як ручка;
- встановити перемикач в положення «О», відкрити відсік живлення і підключити три сухі елементи А- 336, дотримуючись полярності;
- включити прилад, поставивши перемикач в положення Л. стрілки приладу повинна встановитися в режимному секторі;
- перевірити працездатність приладу по контрольному радіоактивному джерелу типу Б- 6, укріпленому на поворотному екрані блоку детектування (зонду), для цього підключити телефон, встановити поворотний екран в положення «К», а ручку перемикача піддіапазонів послідовно в положення х1000, х100, х10, х1, х0, 1. При працездатному стани приладу прослуховуються клацання в телефоні, стрілка, мікроамперметра повинна зашкалювати на 5-му і 6-му піддіапазонах, відхилятися на 4-му піддіапазоні до значення, записаного у формулярі на прилад в розділі 12 при останній перевірці; на 2-му і 3-му піддіапазонах може не відхилятися із-за недостатньої активності контрольного джерела : встановити екран в положення «Г», а ручку перемикача в положення ∆. Прилад до роботи готовий.
Вимір потужності дози випромінювання на місцевості (при потужності дози випромінювання до 5Р/год) робиться за шкалою «0-5» при положенні перемикача х1000, а при потужності дози випромінювання зверху 5Р/ч - за шкалою «0-200» при положенні перемикача «200».
При вимірі потужності дози, випромінювання на місцевості пульт приладу знаходиться на рівні грудей військовослужбовця на витягнутій руці на висоті 70 - 100см від поверхні землі.
Міра зараження радіоактивними речовинами поверхонь різних об'єктів озброєння, військової техніки, особового складу, обмундирування, спорядження, продуктів харчування і так далі визначається за результатами двох вимірів: гамма-фона (Рф) в місці (на майданчику) контролю зараження або на відстані 15-20м від заражених об'єктів і потужності дози гамма-випромінювання, виміряної над поверхнею об'єкту (Рвим).
Для виміру гамма-фона необхідно під'єднати до блоку детектування подовжувальну штангу, розташувати блок детектування вертикально на витягнутій руці, на висоті 70-100 см від землі; зняти свідчення з вимірювального пульта Рф.
Значення гамма-фона в місці контролю не повинно перевищувати більш ніж в три рази значення допустимої міри радіоактивного зараження обстежуваного об'єкту.
Потужність дози над поверхнею обстежуваного об'єкту визначаться за верхньою шкалою «0-5» при положенні перемикача х0, 1, х1, х10, х100, х1000, при цьому поворотний екран зонду має бути встановлений в положення «Г».
Вимір потужності дози над поверхнею обстежуваного об'єкту необхідно проводити в такій послідовності:
- підвести блок детектування упорами до поверхні об'єкту на відстань 1-1,5 см і, повільно переміщаючи зонд над об'єктом, визначити місце максимального зараження по найбільшій частоті клацань в головних телефонах і максимальним свідченням вимірювального пульта;
- при вимірі міри радіоактивного зараження особового складу слідує, передусім, обстежувати відкриті ділянки тіла (руки, лице), а потім груди, живіт, ноги і спину;
- вимір міри зараження радіоактивними речовинами поверхонь озброєння і техніки робиться в першу чергу в тих місцях, з якими безпосередньо стикається особовий склад;
- для виміру міри зараження радіоактивними речовинами води необхідно узяти пробу в казанок або відро, зонд розташувати на відстані 0,5 – 1 см від поверхні води;
- зняти свідчення за шкалою вимірювального пульта Рвим.
Для визначення значень міри радіоактивного зараження необхідно:
- значення гамма-фона Рф розділити на коефіцієнт К, що враховує, екрануючу дію об'єкту(Рф*= Рф/К), рівний: 1,5 - при контролі зараження автомобільної техніки, 1,2 - при контролі зараження особового складу, 1,0 - при контролі зараження особистої зброї, військово-медичного майна, продовольчої тари, кухонного інвентарю, устаткування їдалень, хлібопекарень, продовольчих комор;
- відняти отримане значення гамма-фона Рф* зі значення потужності дози, виміряної над обстежуваним об'єктом Рвим;
- результат віднімання і є міра зараження об'єкту Роб
Роб = Рвим. - Рф*
Для встановлення бета зараженості обстежуваного об'єкту необхідно зробити два виміри: одно - в положенні поворотного екрану блоку детектування Б (РБ), інше - в положенні поворотного екрану блоку детектування Г (Рг). Різниця між цими вимірами дає величину бета-заражения.
Рβ = РБ – Рг,
Для оберігання зонду від зараження при тривалій роботі з приладом по виміру міри радіоактивного зараження різних об'єктів на зонд надівається тонкий поліетиленовий чохол, який, знаходиться в комплекті приладу.
Дата добавления: 2015-08-04; просмотров: 741;