Карти культури
До карт культури відносяться також карта пам’ятників культури і визначних пам’яток культурно-історичного значення й інші.
Основну групу карт культури складають карти, що відображають такі явища культури, як народне утворення (просвітництво), наука, мистецтво, преса.
Серед інших карт варто зазначити карти фізкультури і спорту, охорони здоров’я.
Велику групу карт складають карти освіти – загальної і спеціальної. Карти загального утворення – початкового і середнього – найбільше підходять для характеристики народного просвітництва. На картах показується розміщення загальноосвітніх шкіл різних типів (головним чином по щаблях навчання), сполучення шкільною мережею окремих територій.
Рисунок 7. Карта грамотності населення світу (метод перехідних кольорів).
Значковий спосіб найбільше підходить для зображення заснувань культури і населених пунктів як культурних центрів.
Значки заснувань культури локалізуються по їхньому дійсному місцезнаходженню, частіше усього ставляться поруч або на місці пунсона населеного пункту. Якщо в останньому є декілька заснувань, то значки групуються біля одного центрального. Такі групи значків добре виділяють самі культурні центри (чого не можна сказати про розставляння значків у ряди під назвами населених пунктів). В основному через виникаючу в цьому випадку географічну невідповідність ( порушення локалізації, особливо помітну на картах дрібних масштабів) при характеристиці розміщення мережі заснувань, а також при зображенні населених пунктів по узагальнених показниках, переходять до використання сумарних значків, що розставляються по місцезнаходженню населених пунктів. Розмір умовного значка залежить від кількості заснувань культури або від інших показників: контингенту який навчається, випуску спеціалістів, розмірів книжкового фонду бібліотек, видавничого обсягу в даному населеному пункті друкарської продукції й ін. Такі значки виділяють серед населених пунктів найважливіші наукові центри, центри по підготовці кваліфікованих спеціалістів, центри спорту і туризму й ін. Сумарні значки можуть бути структурними, головним чином при зображенні мережі однотипних заснувань і однорідних показників.
Рисунок 8. Карта культури та мистецтва України.
Масовий характер ряду заснувань культури не дозволяє використовувати переваги значкового методу – передачу дійсного розміщення об’єктів – на картах усіх масштабів, особливо дрібних. Картодіаграма найбільше використовується при передачі контингентів і їхнього складу, обсягу і розмаїтості видів друкарської продукції, книжкового фонду бібліотек, мережі масових заснувань культури. Діаграмні фігурки будують, як правило, в абсолютній масштабності для наочного відображення дійсних співвідношень. Розмірами і кольором секторів фігур виражають склад і структуру показників, що зображуються.
Найбільша група карт культурного спрямування - довідкові і оглядові карти.
Дата добавления: 2015-07-24; просмотров: 1280;