Сутність альтерглобалізму, його значення для розвитку глобалізації
Альтерглобалізм (від слова альтернативний (інший); альтернатива глобалізму) – це ідеологія і рухи, що її представляють і знаходяться у непримиренному конфлікті з наслідками глобальних трансформацій.
Суть альтерглобалізму – це відтворення образу глобалізації її противниками і порівняння його з тим образом, який пропонується сучасною глобалістикою.
Противники моделі глобалізації (антиглобалісти) – це досить широке коло людей: усі ті прошарки населення, які відчули можливість виразити власний протест негативним наслідкам глобалізації самостійно поза межами профспілкової і партійної діяльності.
Антиглобалісти осмислюють глобалізацію в цілому, після чого намагаються віднайти її антитези і шляхи подолання негативних явищ. При цьому всі негативні сторони глобалізації цілком пояснюються її власною природою, адже глобалізація розуміється як процес, котрий саме і породжує ці суперечності. Наукова ж свідомість передбачає відділення того, що створюється глобалізацією, і того, що генерується не нею, перебуває за її контекстом.
Подібно тому, як рух зелених сприяв усвідомленню значущості проблем екології, антиглобалісти вже змусили уряди розвинутих країн звернути увагу на зростання нерівномірності багатства і, найголовніше, загроз, що провокуються глобалізацією.
Отже, альтерглобалізм є новим типом базової демократії.
Метою цієї демократії є створення і впровадження нових принципів функціонування світової системи, які ґрунтуються на засадах соціального партнерства, соціального захисту та інституті соціальної держави і реальних демократичних цінностях.
Характерними виразниками ідеології альтерглобалізму є різноманітні антиглобальні рухи й організації.
Антиглобальний рух є загальною назвою суспільних організацій, рухів та ініціативних груп, які знаходяться у непримиренному конфлікті з наслідками глобальних трансформацій.
Крім назви «антиглобальний рух», інколи використовуються такі назви: «альтерглобальний рух» (рух за альтернативну глобалізацію), «рух за глобальну справедливість», «рух рухів» тощо.
Своїм завданням учасники руху антиглобалістів вбачають формування суспільної думки, яка б не тільки позитивно сприйняла їх ідеологію, а й стала фундаментом подальшого просування інтересів антиглобалістів на глобальний рівень.
Загальними цілями антиглобалізму є висунення альтернативної концепції побудови світової системи, майбутні учасники якої не претендують на монополізацію прав глобального управління, а керуються у власних діях існуючою в суспільстві громадською думкою. Як заявляють безпосередньо антиглобалісти, їх ціллю є навчати, мобілізовувати і надихати людей на активні дії.
Основними видами діяльності антиглобального руху є:
- Зустрічі, демонстрації проти проведення офіційних самітів міжнародних інститутів.
- Учасники руху проводять власні «соціальні форуми», де аналізується процес глобалізації, обговорюються способи опору та альтернативні пропозиції.
У цілому дії антиглобалістів можуть реалізовуватися:
1) у короткостроковій перспективі – шляхом зриву конференцій, зустрічей, заходів наднаціональних організацій та концернів поряд з цілеспрямованим завданням збитків окремим корпораціям, підприємствам через бойкот, пошкодження майна, хакерські атаки на системи управління;
2) у середньостроковій перспективі – анулюванням або реорганізацією та демократизацією конференцій існуючих наднаціональних організацій, і таких, як СОТ, ВМФ, Світовий банк;
3) у довгостроковій перспективі – розробкою альтернативних варіантів прийняття рішень, усунення соціальних, економічних, екологічних розбіжностей між державами.
У відповідь на надмірний прагматизм світу альтерглобалісти висувають широкі гуманні, соціальні, культурні, екологічні гасла:
- скасування боргів країнам, що розвиваються;
- демократичний контроль над фінансовими ринками та їх інститутами;
- надання права на працю і гідну заробітну плату;
- вимоги до екологізації виробництва, рівноправ’я між статями;
- заборона на примусову та дитячу працю;
- захист прав етнічних меншин і багато інших.
Демократичні вимоги антиглобалістів спрямовані на збереження і зміцнення громадського контролю над проблемою вирішення долі людей у країні, регіоні, суспільстві, світі. Саме тому ключовими пунктами їх програми є соціальні питання.
Показовими з цього приводу є погляди американського економіста та громадського діяча Л. Ларуша і словенського філософа С. Жижока. Ларуш просто протиставляє віртуальній економіці реальну, яка виробляє відчутні блага. А С. Жижок головним сучасним протиріччям вважає протиріччя між ідеологією прав людини, рівності, світової держави та ідеологією споживання, яка орієнтує людину на отримання задоволення.
Основна критика С. Жижока поширюється на основи глобалізму як ідеології – принципи пацифізму, мультикультуралізму та толерантності.
Він у дусі «старих лівих» обвинувачує Захід не в чому іншому, як у переході до «прихованого фашизму» під вивіскою лібералізму.
Антиглобальний рух керується такими правилами:
а) інтернаціоналізм руху;
б) інтеркласовість і інтерідеологічність;
в) антигегемоністський характер.
Основні принципи антиглобалістів: .
1) солідарність, співробітництво і відповідальність;
2) організація на принципах вільної, добровільної й ефективно діючої асоціації;
3) самоорганізація і самоуправління.
Міжнародний антиглобальний рух організований у вигляді відкритої мережі, яка ґрунтується на поєднанні соціальних структур і не має керівної ланки.
У широкому спектрі руху представлені такі категорії громадських організацій та верстви населення:
– організації, що займаються вирішенням проблем відносин «Північ – Південь», а також висловлюють солідарність і симпатії до визвольних рухів в країнах Близького Сходу, Латинської Америки тощо;
– об’єднання безробітних, представники руху за права жінок;
– захисники тварин та довкілля;
– представники лівих, антифашистських кіл;
– представники анархо-синдикалістських кіл;
– представники кіл «чистих антиглобалістів».
Дата добавления: 2015-07-22; просмотров: 2526;