Платіжний баланс та макроекономічна рівновага
Платіжний баланс країни – статистичний запис усіх економічних операцій між резидентами певної країни та резидентами інших країн протягом певного відтинку часу. Платіжний баланс дозволяє систематизувати відносини країни із зовнішнім світом.
Функції платіжного балансу країни:
· інформаційна;
· аналітична;
· прогностична.
Баланси міжнародних розрахунків підсумовують співвідношення грошових вимог та зобов'язань, надходжень і платежів країни і міжнародних економічних відносин. В залежності від мети використання складаються розрахункові, прогнозні, торгові баланси, баланси міжнародної заборгованості, платіжні баланси.
Розрахунковий баланс– співвідношення між грошовими вимогами та грошовими зобов'язаннями країни, що виникають внаслідок її торговельних, та інших (крім кредитних) відносин із країнами світу за певний період, або на певну дату. Розрахунковий баланс включає торговельний баланс, вивіз та ввезення золота, баланс послуг, витрати туристів і доходи від іноземного туризму, доходи від закордонних інвестицій і пов'язані з ними витратами. Розрахунковий баланс за певний період демонструє динаміку вимог та зобов'язань країни відносно інших. Дійсний стан валютно-фінансових відносин країни в цілому демонструє розрахунковий баланс на певну дату.
Прогнозний баланс відбиває очікуваний на певний період часу стан валютних розрахунків держави.
Торговельний баланс – частина платіжного балансу країни, що підсумовує співвідношення між експортом та імпортом.
Баланс міжнародної заборгованості відбиває співвідношення між кредитними активами та зобов'язаннями держави.
Усі операції, зв'язані з міжнародними розрахунками відображаються в платіжному балансі країни.
Платіжний баланс (ПБ) – статистичний звіт, у якому в систематизованому виді наводяться сумарні дані про зовнішньоекономічні операції даної країни з іншими країнами світу за певний період часу. ПБ систематизує й дозволяє аналізувати стан і результати економічних взаємин країни з іншими країнами світу.
ПБ відбиває потоки реальних і фінансових ресурсів. Останні показують розрахунки за постачання перших, а так само є самостійним напрямком руху економічних ресурсів.
Кожна операція в ПБ представляється двома записами, що мають однакове вартісне вираження. Одна – кредит (із знаком +, грошові надходження), інша– дебет (із знаком – грошові витрати). Знаком « + » позначається експорт товарів і послуг, отримані доходи й трансферти, скорочення фінансових активів, ріст зобов’язань. «–» імпорт товарів і послуг, оплачені доходи й трансферти, ріст фінансових активів, скорочення зобов’язань. Позитивне число в кредиті означає зменшення запасів, а негативне число в дебеті означає їхній приріст.
Критерії та принципи розрахунку платіжного балансу:
· система подвійного запису;
· розрахункова одиниця, середньозважений курс;
· ринкова ціна;
· економічна територія країни;
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 996;