Фактори розвитку
Міжнародна міграція робочої сили(labor force migration) — переселення працездатного населення з одних держав в інші строком більш ніж на рік, викликане причинами економічного й іншого характеру. Вона включає два основні взаємопов'язані процеси: еміграційний та імміграційний.
Імміграція(immigration) – в'їзд працездатного населення до приймаючої країни.
Еміграція(emigration) – виїзд працездатного населення з даної країни за її межі.
Міграційне сальдо (net migration) – різниця між кількістю іммігрантів та емігрантів окремої країни. Може бути додатним, що свідчить про привабливість країни, або від’ємним, що вказує на надлишок робочої сили і непривабливість країни.
«Відплив умів» («brain drain») – міжнародна міграція висококваліфікованих кадрів.
Реэміграція (re-emigration) – повернення емігрантів на батьківщину на постійне місце проживання.
За часом і характером переміщення робочої сили виділяють постійну, тимчасову, сезонну, маятникову, заміщуючи, ротаційну, репатриативну, диференційовану, добровільну та примусову.
Постійна міграція – переїзд на постійне проживання в іншу країну. Переважала до Першої світової війни.
Тимчасова міграція – міграція, що передбачає повернення мігранта на батьківщину після певного строку перебування в приймаючій країні. Здебільшого має ротаційний характер.
Сезонна міграція – міграція, що передбачає періодичне залучення іноземних робітників для виконання робіт, які носять сезонний характер.
Ротаційна міграція – міграція, що передбачає регулярну заміну мігрантів в країні перебування вихідцями з однієї місцевості.
Згідно з класифікацією ООН мігрантами, що працюють у країні перебування на постійній основі вважаються особи, що залишаються в країні перебування більш одного року. Тимчасовими або сезонними мігрантами є особи, що прибувають у країну в'їзду для того, щоб знайти оплачувану роботу на термін, що не перевищує одного року.
Маятникова міграція – міграція, що передбачає періодичне перетинання мігрантом кордонів країни у випадку, коли він має постійну роботу в іншій країні, але залишається жити на Батьківщині (жителі прикордонних територій, фахівці, що працюють вахтовим методом).
Репатриативна міграція – міграція, що передбачає повернення мігрантів, які виїжджали в іншу країну на постійне проживання назад на Батьківщину.
Заміщуюча міграція – міграція, що передбачає заміщення еміграції національної робочої сили міграцією з менш розвитих країн.
Диференційована міграція – міграція окремих груп населення – етнічних, соціальних, статевих, вікових.
За рівнем легалізації міграційні потоки розподіляють на легальні, із частковою легалізацією і нелегальні.
Легальна міграція – міграція робочої сили на контрактній основі з наданням мігрантові повної легалізації.
Напівлегальна міграція – міграція, що передбачає легалізацію перебування на території країни мігрантів і нелегальний (тіньовий) характер трудової діяльності.
Нелегальна міграція – міграція робочої сили в обхід відповідного національного законодавства і міжнародних домовленостей.
У залежності від рівня кваліфікації мігрантів говорять про «відплив умів», міграцію кваліфікованої робочої сили та міграцію некваліфікованої робочої сили.
За способами забезпечення говорять про організовану – добровільну та примусову (здійснювану за участю держави, громадських організацій або спеціалізованих підприємницьких структур) і неорганізовану (індивідуальну, самодіяльну) міграцію. Організовані форми міграції набули розповсюдження після другої світової війни та передбачали цілеспрямований підбір, підготовку та переміщенні робочої сили з економічно відсталих регіонів Європи (Італія, Югославія, Туреччина) в країни, що відчували значну нестачу некваліфікованої робочої сили (Німеччина, Франція).
Різноспрямовані потоки трудових ресурсів, що перетинають національні кордони, утворюють міжнародний ринок праці, котрий функціонує у взаємозв'язку з ринками капіталу, товарів та послуг. Інакше кажучи, міжнародний ринок робочої сили існує у формі трудової міграції.
Міжнародна міграція робочої сили викликається чинниками внутрішнього економічного розвитку кожної окремої країни і зовнішніми чинниками: станом міжнародної економіки в цілому та економічними зв'язками між країнами. У певні періоди в якості чинників і рушійних сил міжнародної трудової мобільності можуть виступати також політичні, військові, релігійні, національні, культурні, сімейні та інші соціальні чинники. Причини міжнародної трудової міграції можна також зрозуміти лише як конкретну сукупність названих чинників.
Традиційно (в неокласичній теорії) в якості основної виділяють економічну причину міжнародної трудової міграції, пов'язану з масштабами, темпами та структурою накопичення капіталу:
· дією закону нагромадження капіталу, закону капіталістичного народонаселення, закону нерівномірності економічного розвитку країн тощо, які зумовлюють диспропорцію у розміщенні людського ресурсу у покраїновому та регіональному розрізах світового господарства, тобто відносне перенаселення в одних країнах і дефіцит робочої сили в інших;
· суттєвими відмінностями покраїнових показників щодо умов праці, рівня життя населення, умов підприємницької діяльності та ін.;
· циклічним характером глобального економічного розвитку, зокрема асинхронністю економічного циклу в різних країнах;
· асиметрією розвитку інформаційного ресурсу, нерівномірністю розгортання НТР та структурними кризами.
Крім того, міжнародна трудова міграція обумовлена й неекономічними факторами: політичними, військовими, етнічними та ін.
3. Історія та особливості сучасної міжнародної міграції робочої сили
Можна виділити кілька етапів розвитку міжнародної міграції робочої сили.Початок першого зв'язується з відкриттям і освоєнням американського континенту. Основними потоками були рух переселенців із Західної Європи та масовий вивіз рабів з Африканських країн. З XVI до кінця XIX ст. за підрахунками дослідників було вивезено близько 12 млн. жителів африканського континенту.
Другий етап безпосередньо пов'язаний з промисловою революцією в Європі в останній третині XVIII – середині XIX ст. Нагромадження капіталу й зміни в його органічній структурі стало передумовою «відносного перенаселення» європейських країн, масової міграції з Європи в Північну Америку, Австралію, Нову Зеландію. Цим було започатковано формування світового ринку праці.
Формування світового ринку праці сприяло:
Ø економічному розвитку в країнах імміграції, оскільки задовольняло гостру потребу цих країн в трудових ресурсах в умовах високих темпів накопичення капіталу і відсутності резервів залучення робочої сили;
Ø колонізації малозаселених районів землі і втягуванню в систему світового господарства нових країн.
Третій етап – 80-ті рр. XIX ст. – початок Першої світової війни.
В цей період значно зростають масштаби нагромадження капіталу, характерною рисою якого виступає посилення нерівномірності цього процесу в рамках світового господарства.
Концентрація капіталу стимулювала зростання попиту на робочу силу в США та масову еміграцію з відсталих районів Європи, їхню основу складала некваліфікована робоча сила, вихідці із сільської місцевості. В цей період основну частку міграційних потоків складають мігранти з Італії та Східної Європи. За цих умов змінюється структура та кваліфікаційний склад мігрантів. На початку ХХ ст. основу мігрантів становила некваліфікована робоча сила.
Четвертий етап – період між двома світовими війнами.
Особливостями цього етапу є скорочення масштабів міжнародної трудової міграції, у тому числі міжконтинентальної міграції і навіть рееміграції з класичної країни-іммігранта – США.
Це було зумовлено такими причинами:
· Наслідками світової економічної кризи 1929-1933 рр., що проявились у зростанні безробіття в розвинутих країнах, і необхідності обмеження міграційних процесів.
· Замкнуто-тоталітарним характером розвитку СРСР, котрий виключив його з кола країн-емігрантів робочої сили.
П’ятий етап – розпочався після Другої Світової війни і триває понині.
Цей етап, зумовлений НТР, монополізацією міжнародних ринків праці і капіталу, процесами інтернаціоналізації та інтеграції.
Його характерними рисами є:
Ø зростання внутріконтинентальної міграції, зокрема, в Європі та Африці;
Ø зростання попиту збоку сучасного виробництва на висококваліфіковані кадри, виникнення нового виду трудової міграції, котрий отримав назву «втеча розумів»;
Ø посилення державного і міжнародного регулювання трудової міграції.
Специфіка сучасного етапу розвитку міжнародної міграції робочої сили в значній мірі визначається глобалізаційними процесами, що відбуваються у світовій економіці. Міграцією охоплено більшість країн світу.
На сьогоднішній день сформувались такі напрямки міжнародної міграції робочої сили:
· міграція з країн, що розвиваються, до промислово розвинутих країн;
· міграція в рамках промислово розвинутих країн;
· міграція робочої сили між країнами, що розвиваються;
· міграція наукових працівників та кваліфікованих фахівців з промислово розвинутих країн до країн, що розвиваються;
· міграція з колишніх соціалістичних країн до розвинутих країн;
· міграція робочої сили в рамках колишнього СРСР.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1119;