Тема 1: Загальноприйняті принципи і системи обліку

Кафедра бухгалтерського обліку

 

Облік у зарубіжних країнах

 

Опорний конспект лекцій для студентів

4-го курсу денної форми та

5-го курсу заочної форми навчання

напряму підготовки 6.030509 ,,Облік і аудит”

 

Миколаїв – 2010

УДК 657(075.8)

Опорний конспект підготували: кандидат економічних наук, доцент Потриваєва Н.В., асистенти Сирцева С.В. та Пісоченко Т.С. (Миколаївський державний аграрний університет, кафедра бухгалтерського обліку).

 

Рецензенти:

Потриваєв І.І.– начальник відділу економічного розвитку, фінансово-кредитного забезпечення, бухгалтерського обліку та звітності головного управління агропромислового розвитку Миколаївської облдержадміністрації;

Вишневська О.М. –кандидат економічних наук, доцент кафедри економічного аналізу і аудиту

 

 

Розглянуто на засіданні методичної комісії обліково-фінансового факультету Миколаївського державного аграрного університету.

Протокол № _2_ від _19 жовтня 2010 р._

 

Відповідальний за випуск: завідувач кафедри бухгалтерського обліку кандидат економічних наук, доцент Дубініна М.В.

ВСТУП

 

Зміни в політичному і економічному житті країни вимагають нових підходів до управління, пошуку форм, які відповідали б ринковим відносинам. Налагоджена робота в умовах ринку не можлива без радикальної зміни системи обліку, контролю і аналізу господарської діяльності. У ринкових умовах бухгалтерський облік виходить далеко за межі простої реєстрації фінансових операцій.

На відміну від нашої практики, в розвинутих країнах існують різноманітні спеціальні організації, як державні, так і суспільні (асоціації, комітети та ін.), які систематично проводять дослідження серед керівників фірм, інших користувачів фінансової бухгалтерської звітності з метою визначення вимог до системи звітних показників, що дозволяє децентралізовано приймати економічні рішення в умовах ринкової економіки. Результати таких досліджень законодавчо закріплюються в нормативних документах (стандартах).

Опорний конспект лекцій дозволяє формувати систему знань з теорії та практики організації бухгалтерського обліку та звітності у різних господарських формуваннях розвинених зарубіжних країн, опановувати методику впровадження міжнародних бухгалтерських стандартів у практику роботи вітчизняних агропромислових підприємств, підрозділів аграрної галузі, а також підвищити на цій основі професійний рівень майбутнього фахівця-бухгалтера.

Модулі навчальної дисципліни передбачають подальше виконання студентами практичних завдань, вивчення методів організації та ведення бухгалтерського обліку у різних господарських формуваннях розвинених зарубіжних країн; набуття навичок опрацювання і використання облікової інформації в управлінні.

Модуль 1. Загальноприйняті принципи та системи обліку і звітності

Тема 1: Загальноприйняті принципи і системи обліку

План

1. Принципи бухгалтерського обліку у зарубіжних країнах та їх характеристика.

2. Склад та загальна характеристика міжнародних стандартів бухгалтерського обліку.

3. Характеристика систем бухгалтерського обліку.

Словник термінів: принцип бухгалтерського обліку, стандарти бухгалтерського обліку, міжнародні стандарти бухгалтерського обліку, концепція бухгалтерського обліку, системи бухгалтерського обліку

 


Таблиця 1.1

Принципи бухгалтерського обліку у зарубіжних країнах

Принцип Характеристика
Автономність компанії, її цілісність Компанія є юридично самостійною відносно свого власника. Розрахункові рахунки власника та фірми – розмежовані і відповідальність за зобов’язаннями один одного не пересікається. Капітал, інвестований у підприємство, є не тільки активами цього підприємства, а також мірою заборгованості власнику.
Грошовий вимір Бухгалтерський облік оперує виключно даними, що мають грошове вимірювання, дані, що не мають грошового виразу, не можуть бути представлені у фінансовій звітності підприємства.
Функціонуюче підприємство (принцип безперервності) Оцінка активів, що використовується на підприємстві, ґрунтується на припущені, що підприємство є функціонуючим, а не перебуває на межі припинення діяльності.
Принцип собівартості Активи обліковуються за ціною, сплаченою за їх придбання, включаючи витрати, пов’язані з доставкою, налагодженням і введенням в експлуатацію – тобто за фактичною собівартістю.

Продовження таблиці 1.1

Принцип реалізації Реалізація, а відповідно і дохід, визнається на момент передачі підприємством покупцеві суттєвих ризиків і винагород, пов’язаних з власністю на продукцію. Дохід визнається лише за умови, що він є заробленим, тобто компанія виконала той обсяг робіт, здійснення якого дає їй право на отримання доходу відповідно до умов контракту. Бухгалтер не може бути впевненим в одержанні доходу до здійснення реалізації, отже, збільшення вартості активів, не підкріплене фактом реалізації, - не записується як дохід.
Принцип нарахування Результати операцій визнаються, коли вони відбуваються, а не тоді, коли отримуються або сплачуються грошові кошти і відображаються в облікових регістрах та фінансовій звітності тих періодів, до яких вони належать.
Принцип погодженості вигод і витрат (відповідності) Фірма здійснює витрати для того, щоб мати прибутки. Вигоди, отримані від інформації, повинні перевищувати витрати на її надання.
Принцип періодичності Оскільки користувачі бажають через певні періоди часу порівнювати фінансовий стан, результати діяльності та зміни у фінансовому стані підприємства, необхідно, щоб фінансова звітність відображала відповідну інформацію за попередні періоди.
Принцип постійності Обравши якийсь із методів обліку підприємство повинно використовувати саме його для відображення аналогічних операцій, доки не виникнуть вагомі причини для його зміни. Сукупність методів обліку, які обрало і використовує підприємство, називається обліковою політикою.
Принцип обачності Відображає підхід бухгалтера, його обережність і відповідальність перед тими, кому він надає інформацію. Існують два основних правила, що випливають з принципу обачності: 1) Для визнання доходів потрібні вагоміші докази, ніж для визнання витрат; 2) Обираючи метод оцінки активів, бухгалтер повинен зупинити свій вибір на методі, який приводить до меншої вартості.
Принцип подвійності Базується на припущенні, що сума ресурсів підприємства не може бути більшою або меншою його зобов’язань та капіталу.
Принцип суттєвості інформації Суттєвою є корисна інформація, яка може вплинути на прийняття рішень користувачів. Суттєвість залежить від обсягу статті та помилки, допущеної за певних обставин у зв’язку з пропуском чи неправильним відображенням.

 

Велику роль в регулюванні бухгалтерського обліку в країнах відіграють бухгалтерські стандарти.

Стандарт бухгалтерського обліку – стандартні вимоги до методів та процедур ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності.

 
 

 

 


Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку розроблені з метою уніфікації порядку надання фінансової інформації про підприємства у всьому світі. Вони визначають загальні правила та процедури бухгалтерського обліку й складання фінансової звітності з метою забезпечення користувачів інформацією для прийняття ними економічних рішень.

На бухгалтерський облік в міжнародному масштабі впливають:

1. Рада з Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку і фінансової звітності (РМСФЗ).

2. Організація об’єднаних націй (ООН).

3. Організація економічного співтовариства і розвитку (ОЕСР).

4. Європейське економічне співтовариство (ЄЕС).

За 27 років своєї діяльності КМСБО випустив 41 МСБО, серед яких на сьогодні діє 30.

Кожна країна розробляє власну концепцію бухгалтерського обліку.

 

 

 


Обов’язковою основою є розроблення концепції на міжнародному рівні – МСФЗ розроблені відповідно до «Концептуальної основи складання і подання фінансових звітів»:

 

 


Рис. 1.1. Головні елементи концептуальної основи складання та подання фінансової звітності

Системи бухгалтерського обліку в зарубіжних країнах різні. Українські дослідники М. Лучко та І. Бенько виділяють такі основні національні та міжнародні бухгалтерські системи:

 
 

 


Рис. 1.2. Поділ системи бухгалтерського обліку в зарубіжних країнах українськими дослідниками

 


Рис. 1.3. Фактори, що впливають на систему обліку

 

Питання для проміжного контролю

1. Які загальноприйняті принципи формують процедуру ведення бухгалтерського обліку на міжнародному рівні.?

2. Коли і ким заснований Комітет з міжнародних стандартів бухгалтерського обліку.

3. Яким чином здійснюється регулювання бухгалтерського обліку в зарубіжних країнах на національному рівні?

4. Ким розробляються і видаються Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку і фінансової звітності?

5. Які системи бухгалтерського обліку склалися у світі?

 








Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1544;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.015 сек.