Загальні зобов'язання країн-членів COT у межах ГАТС
Положенням ГАТС охоплюються всі види послуг (при цьому воно поширюється на їхнє надання, розподіл, маркетинг, продаж і доставку), надані на комерційній основі чотирма способами, зазначеними вище. Виняток становлять лише послуги, що пов'язані "з виконанням урядових закупівель чи функцій" (ст. І:3 (в), тобто ті послуги, що надаються не на комерційній і не на конкурентній основі. Це означає, наприклад, що послуги з охорони суспільного здоров'я в межах урядових зобов'язань перед населенням випадають зі сфери ГАТС. Водночас положення Угоди поширюються на ті ж види послуг, що паралельно надаються приватними фірмами. Єдиним винятком із ГАТС є, відповідно до Додатка до ГАТС з повітряних перевезень, права на повітряні перевезення (хоча інші послуги щодо цієї сфери — ремонт і обслуговування літаків, продаж і маркетинг послуг, пов'язаних із повітряними перевезеннями, послуги з комп'ютерної резервації авіаквитків — підпадають під положення Угоди).
До загальних зобов'язань країн-членів COT у галузі торгівлі послугами належать такі:
Режим найбільшого сприяння.Ст. ІІ:1 ГАТС передбачає, що увідношенні регулювання торгівлі послугами країни-члени COT повинні взаємно надавати "режим не менш сприятливий, ніж той, що надається аналогічним послугам і постачальникам послуг будь-якої іншої країни". На відміну від ГАТТ, де РНС стосується лише товарів, ГАТС надає РНС не лише послугам, але і постачальникам послуг. ГАТС, однак, визнає, що на цьому етапі не всі країни мали можливість негайно виконати це зобов'язання. Згідно зі ст.ІІ:2 (Додаток до ГАТС з винятків до зобов'язань ст. II), будь-яка країна має право за своїм бажанням зберігати заходи, що суперечать цьому положенню, але ці тимчасові винятки повинні бути зазначені в списку відповідних зобов'язань. Загалом винятки з РНБможуть залишатися в силі протягом 10 років, після чого вони повинні бути скасовані або стати предметом переговорів.
Транспарентність внутрішніх нормативних актів і процедур.Враховуючи, що більшість секторів послуг жорстко регулюється, доступ на ці ринки залежить від наявності інформації про чинні внутрішні нормативні акти. З цього приводу ст. III ГАТС накладає зобов'язання, згідно з яким усі національні закони та інші нормативні акти, що стосуються виробництва і торгівлі послугами, повинні публікуватися; також повинні публікуватися міжнародні угоди країн-членів з іншими країнами, що стосуються сфери послуг. Країни-члени COT повинні щорічно інформувати Раду з торгівлі послугами про зміну чинних або про ухвалення нових нормативних актів. Кожна країна-член зобов'язана створити один або декілька інформаційних пунктів, які б на запит будь-якої сторони надавали потрібну інформацію. ГАТС не зобов'язує країни-члени надавати інформацію, що має конфіденційний характер, розкриття якої завдавало би шкоди суспільним або комерційним інтересам відповідних фірм.
Нормативні акти внутрішнього регулювання.Нормативні акти внутрішнього регулювання є основним засобом впливу або контролю за торгівлею послугами. Згідно зі ст. VI:1 і 2 ГАТС, країни-члени повинні застосовувати акти внутрішнього регулювання "розумним способом, об'єктивно і неупереджено". Країни-члени повинні залучати існуючий або створити новий арбітражний або адміністративний трибунал для розгляду скарг на адміністративні рішення, що негативно впливають на торгівлю послугами.
Міжнародні платежі.Після відкриття певного сектора послуг для іноземної конкуренції, згідно зі ст. XI і ст. XII ГАТС, країна-член не має права накладати обмеження на міжнародні платежі, пов'язані з постачанням послуг у даному секторі. Обмеження можуть запроваджуватися лише у випадку виникнення проблем, пов'язаних із станом платіжного балансу, але і тоді обмеження повинні бути тимчасовими і поступово ліквідовуватися в міру поліпшення платіжного балансу; застосовуватися на недискримінаційній основі.
Взаємне визнання кваліфікації постачальників послуг.Ст. VII ГАТС надає можливість, у випадку, якщо між деякими країнами-членами укладена окрема угода про взаємне визнання кваліфікацій постачальників послуг (диплом, ліцензія або сертифікат на право діяльності у цій сфері), інший член має право на проведення переговорів про приєднання до цієї угоди. Такі угоди повинні нотифікуватися у Раді COT з торгівлі послугами. Визнання кваліфікації не повинно відбуватися таким чином, щоб служити дискримінаційним або обмежувальним заходом у торгівлі послугами.
Монополії й ексклюзивні постачальники послуг.Згідно зі ст. VIII ГАТС, у тих випадках, коли надання послуги на внутрішньому ринку здійснюється монопольно, країна-член повинна домогтися, щоб дії цієї монополії не суперечили зобов'язанням країни-члена, що регламентовані ст. II ("Режим найбільшого сприяння") та її специфічними зобов'язаннями. Якщо компанія-монополіст прямо або побічно конкурує з іноземними постачальниками в секторах послуг, що виходять за межі її монопольних прав, країна-член зобов'язана забезпечити, щоб компанія-монополіст не зловживала своїм монопольним становищем і не діяла з порушенням зобов'язань даної країни-члена в межах ГАТС.
Поступова лібералізація міжнародної торгівлі послугами.Для досягнення мети ГАТС, зокрема, подальшої лібералізації міжнародної торгівлі послугами, країни-члени взяли на себе зобов'язання щодо періодичного проведення нових раундів переговорів (ст. XIX).
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1009;