Утворення стійких мінеральних модифікацій за рахунок нестійких
Відбувається в зоні осадкоутворення, в у мовах надлишку екзогенної енергії, коли усюди виникають малостійкі модифікації мінералів, що володіють певним запасом енергії. При захороненні осадку вони віддають цю енергію, а самі утворюють більш стійкі модифікації мінералів.
Приклади: перехід гідротроїліта FeS·nH2O→FeS2 (пірит або марказит); арагоніту в кальцит; опалу в халцедон та ін.
Розчинення й розкладання нестійких складових частин осадку
Цей процес в основному залежить від фізико-хімічних і біологічних властивостей середовища. Велика роль належить Eh і pH середовища, складу розчинених у ньому солей і газів, їх концентрації.
Наприклад, при рН<7 у річкових водах кальцит розчиняється, подібне відбувається і в холодних морських водах рН>8. Кальцитові сполуки розчиняються тут за рахунок підвищеної кількості Н2СО3, що сприяє переходу малорухомого карбонату в легкорозчинний бікарбонат.
У теплих водах морських басейнів, де Н2СО3 небагато, рН>8 – середовище лужне й сприятливе для збереження карбонатів кальцію в осадку.
Органічна речовина (Сорг.) в арідних умовах (пустелі, напівпустелі практично повністю розкладається, а в гумідних (особливо у водному середовищі) Сорг. добре зберігається.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 615;