Допоміжний апарат м’язів.
До допоміжного апарату м'язів від носяться фасції, міжм'язові перегородки, фіброзні і кістково-фіброзні канали, синовіальні піхви сухожиль м'язів, синовіальні сумки і сесамовидні кістки.
Фасції - це сполучнотканинні оболонки, які вкривають окремі м'язи або групи м'язів. При скороченні м'язів фасції перешкоджають їх зсуву. При натягненні фасцій полегшується тік крові.
Міжм'язові перегородки — відростки фасцій, які розділяють групи м'язів. Фіброзні і кістково-фіброзні канали утворюються біля виступів кісток, вони перешкоджають зсуву сухожиль і направляють дії м'язів.
Синовіальні піхви сухожиль м'язів виникають навколо сухожиль там, де вони проходять біля кісток і можуть викликати тертя. Вони є муфтами, стінка яких складається з двох листків синовіальної оболонки. Між листками утворюється синовіальна рідина, що зменшує тертя сухожиль об кістку під час скорочень м'язів. При великих навантаженнях синовіальна оболонка може запалюватися. Запальні процеси синовіальних піхв в області верхньої кінцівки (на кисті) частіше зустрічаються у гімнастів, в області стопи — у легкоатлетів.
Синовіальні сумки — це мішечки з синовіальної оболонки, наповнені синовіальною рідиною, розташовані як правило між м’язом і кістковим виступом.
Кісткові блоки — виступи на кістках, через які перекидається м'яз, змінюючи свій хід.
Сесамовидні кістки розвиваються і розташовуються всередині сухожиль. Вони збільшують кут підходу м'язів до кісток, а також плече сили м'язів, а отже, і момент сили м'язів.
Допоміжний апарат м'язів формується в основному після народження. У новонароджених фасції тонкі, волокна їх розташовані без необхідної орієнтації. До трьох років з'являється правильна звивистість волокон, розташування їх стає компактнішим, а до 7—-10 років фасції набувають такий же вигляд, як у дорослих.
Проходячи біля суглоба м'язи мають певне відношення до його осей обертання. Якщо м'яз або його рівнодійна перетинає поперечну вісь обертання і розташовується спереду від неї, він виконує згинання; якщо перетинає ту ж вісь, але розташований позаду — розгинання. Перетинаючи сагітальну вісь і розташовуючись латеральніше від неї, м'яз забезпечує відведення, а медіальніше — приведення. М'язи, що беруть участь в пронації і супінації, перетинають вертикальну вісь або поперечно або косо.
В організмі людини налічується 400 — 600 м'язів. Маса їх у чоловіків складає 40—45%, у жінок — 35 — 40%, у старих людей — 30 — 35%, у спортсменів — не менше 50% від маси тіла.
Приблизно 50% м'язів розташовані в області нижніх кінцівок, 25 — 30% — в області верхніх кінцівок, 20 — 25% — в області тулуба і голови (мал..1,2).
Мал.1. М’язи тіла людини ( вигляд спереду):
1-згиначі кисті і пальців; 2-двоголовий м’яз плеча;
3-триголовий м’яз плеча; 4-великий грудний м’яз;
5-передній зубчастий м’яз; 6-дельтовидний м’яз;
7-трапецієвидний м’яз; 8-грудинно-ключично-сосковий м’яз; 9-зовнішній косий м’яз живота;
10-прямий м’яз живота; 11-біла лінія живота;
12-кравецький м’яз; 13-чотириголовий м’яз стегна;
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1177;