Навчання впродовж життя у контексті Болонського процесу
Цікаво прослідкувати, як змінювалося і закріплювалося у документах Болонського процесу розуміння важливості навчання впродовж життя, як видатного суспільного явища.
В Сорбонні (1998) міністри-засновники відзначають важливість навчання впродовж життя, але термін "lifelong learning" не застосовують. У Декларації було записано:
Ми йдемо до періоду істотних змін в освіті й умовах праці, до розмаїтості шляхів становлення фахової кар'єри з очевидною необхідністю навчання й підготовки протягом усього життя.
В Болоньї (1999) з'являється знайомий вже нам термін "lifelong learning", але навчання впродовж життя згадується лише як одна з можливостей набуття кредитів поза межами навчального закладу; Кредити можуть також: набуватися поза сферою вищої освіти, включаючи навчання впродовж життя, якщо це визнано відповідними Університетами.
Через два роки у Празі (2001) відношення до LLL змінилося докорінно. Нагадаємо, що у жовтні 2000 р. було опубліковано меморандум ЄК відносно навчання впродовж життя і з'явилася безліч публікацій на цю тему. Звичайно, міністри не могли обійти цю тему. Навчання впродовж життя було визнано невід'ємним елементом Європейського простору вищої освіти і (поряд ще з двома аспектами) набуло статусу питання, обов'язкового для розгляду на подальших саммітах:
Навчання впродовж життя - невід'ємний елемент Європейського простору вищої освіти. У майбутній Європі, де знання складатимуть основу суспільства та економіки, стратеги навчання впродовж життя необхідні для того, щоб витримувати випробування конкурентоспроможності та застосування нових технологій і для зміцнення соціальної єдності, забезпечення рівних можливостей та покращення якості .життя.
Ще через два роки на Берлінському самміті прогрес у навчанні впродовж життя розглядався, як одне з дев'яти зобов'язань Болонського процесу.
Міністри підкреслюють важливий внесок вищої освіти у запровадження в реальність навчання впродовж: життя. Вони вживають заходів для спрямування національної політики своїх країн до цієї мети і заохочують заклади вищої освіти та інші зацікавлені установи до розширення можливостей навчання впродовж: життя на рівні вищої освіти, включаючи визнання попереднього навчання. Вони наголошують, що подібні дії мають бути невід'ємною складовою діяльності у сфері вищої освіти. Міністри також звертаються тих, хто створює структури кваліфікацій в Європейському просторі вищої освіти, використовувати широкий спектр гнучких шляхів навчання, можливостей і методик з належним застосуванням кредитів ECTS.Вони наголошують на необхідності розширення можливостей для всіх громадян, згідно з їхніми уподобаннями і здібностями, до навчання впродовж життя, як на шляху до, так і в межах вищої освіти.
Можна з упевненістю прогнозувати, що на Бергенському самміті у 2005 році цьому питанню буде приділено не менше уваги. За останні роки з'явилося багато важливих офіційних публікацій європейських організацій, серед яких слід відзначити Інформаційне повідомлення ЄК "Нові перспективи для навчання" (New Perspectives for Learning - Briefing Paper 20. Lifelong Learning: implications for Universities, November'2001), у якому наводяться рекомендації щодо дій (у відношенні до LLL) на національному, інституційному, субінстуційному рівнях, а також на всіх рівнях (не забуваючи про регіональний рівень). Ось ці рекомендації.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 641;