Визнання ступенів. Додаток до диплому і його функції
Визнання ступенів в країнах ЄС здійснюється на засадах Лісабонської Конвенції з визнання (1997), яка дає наступні визначення: Кваліфікація з вищої освіти
Будь-яке звання, диплом або інше свідоцтво, що видане компетентним органом і засвідчує успішне закінчення програми з віщої освіти. Оцінка (індивідуальних кваліфікацій)
Письмова оцінка компетентним органом іноземних квачіфікацій, присвоєних окремій особі. Визнання
Формальне підтвердження компетентним органом якості іноземної освітньої кваліфікації для цілей доступу до навчання та/або здійснення фахової діяльності.
Таким чином, в країнах ЄС розрізняють два види визнання -академічне,яке надає право доступу до подальшого навчання / професійне, яке дає право власнику кваліфікації займати ті, чи інші посади.
Академічне визнання здійснюється університетами, згідно з принципом їхньої автономії, за допомогою мережі агенцій , функція яких полягає в інформуванні суб'єктів визнання та сприяння ефективному і справедливому визнанню кваліфікацій на інституційному. національному і європейському рівнях.
Процедура професійного визнання в країнах ЄС суттєво залежить від категорії професії, на яку претендує фахівець, який отримав кваліфікацію в іншій країні. Всі професії в країнах ЄС поділяються на дві категорії - регульовані та нерегульовані.
Регульована професія відноситься до професій, діяльність з яких деяким способом регулюється законом або адміністративними правилами. Дана професія може бути регульована в одній країні і нерегульована в іншій. Відповідно, діяльність з нерегульованих професій не обмежується законом і адміністративними правилами.
Професійне визнання кваліфікацій з нерегульованих професій здійснюється виключно ринком праці. '
Регульовані професії у свою чергу поділяються на дві категорії - так звані "автоматичні" і ті, до яких здійснюється загальна схема визнання.
Визнання кваліфікацій з першої з названих категорій професій в країнах ЄС здійснюється автоматично, якщо кваліфікацію фахівець здобув в іншій країні ЄС. Таких професій всього сім:
• доктор: • фармацевт; • акушерка; • ветеринар;
• дантист; • медсестра; • архітектор.
Визнання кваліфікацій з інших регульованих професій здійснюється за так званою "загальною схемою", суть якої полягає в тому, що визнання кваліфікацій, здобутих в інших країнах, здійснює компетентний фаховий орган на підставі заяви індивідуума, який претендує на здійснення фахової діяльності з конкретної регульованої професії. Інформаційну допомогу індивідууму в цьому повинні надавати агенції NARIC-ENІС. При позитивному вирішенні питання визнання компетентним фаховим органом претендент може здійснювати діяльність з професії, відносно якої він подавав заяву. Отримане визнання претендент не може здійснювати в інших цілях (наприклад, як академічне визнання чи визнання щодо здійснення діяльності з іншої регульованої професії).
В офіційних документах Болонського процесу з приводу визнання ступенів сказано наступне:
БОЛОНСЬКА ДЕКЛАРАЦІЯ (1999)
Прийняття системи порівнянних ступенів, окрема, за допомогою додатку до диплома, з метою полегшення працевлаштування громадян Європи і міжнародної конкурентоспроможності європейської вищої освіти..
ПРАЗЬКЕ КОМЮНІКЕ (2001)
Міністри рішуче закликали університети й інші вищі навчальні заклади використовувати всі переваги існуючого національного законодавства і європейських інструментів, націлених на полегшення академічного і фахового визнання розділів курсів, ступенів і інших досягнень, так, щоб громадяни могли ефективно використовувати свої кваліфікації, уміння і навички у всьому Європейському просторі вищої освіти. Міністри закликали існуючі організації і мережі типу NARJC і ENIC сприяти на інституційному, національному і європейському рівнях простому, ефективному і справедливому визнанню, що відбиває розмаїття кваліфікацій..
БЕРЛІНСЬКЕ КОМЮНІКЕ (2003)
Міністри підкреслюють важливість Лісабонської Конвенції про Визнання, яка повинна бути ратифікована усіма країнами-учасницями Болонського процесу та закликають ENIC та NARIC разом з компетентними національними властями продовжити впровадження конвенції
Вони поставили ціль, що кожен студент, що випускається з 2005 року повинен отримати додаток до диплому автоматично та безкоштовно. Він повинен випускатися на поширеній європейській мові.
Вони закликають навчальні установи та роботодавців повністю використовувати додаток до Диплому для того, щоб використовувати переваги поліпшення прозорості та гнучкості систем ступенів вищої освіти, для поліпшення працевлаштування та полегшення академічного визнання для наступної освіти.
Таким чином, ефективне визнання (академічне та професійне) кваліфікацій у Європейському просторі вищої освіти має здійснюватися за допомогою:
• запровадження системи порівнянних ступенів;
• активної роботи агенцій NARIC-EN1C;
• ратифікація Лісабонської конвенції всіма країнами Болонського процесу:
• запровадження додатків до дипломів.
Що ж таке Додаток до Диплома з погляду розробників структури цього документу?
Додаток до Диплома(Diploma Supplement - DS) це документ, що додається до диплома про вищу освіту. Він призначений для поліпшення міжнародної прозорості і стимулювання академічного і професійного визнання кваліфікацій (дипломів, ступенів, сертифікатів і т.д.). Він описує характер, рівень, контекст, зміст і статус курсу навчання, успішно завершеного індивідуумом, ім'я якого написане на оригіналі кваліфікації, до якої додається DS. Додаток до Диплома не повинен містити ніяких, думок про цінність, тверджень про еквівалентність або пропозицій щодо визнання кваліфікації. Воно є гнучким необов'язковим інструментом, який сприяє скороченню витрати часу, коштів і зусиль. Можлива його адаптація до місцевих потреб.
Додаток до Диплома видається національними закладами освіти відповідно до шаблонів, розроблених спільно Європейською Комісією - Радою Європи - робочою групою ЮНЕСКО, які його тестували і удосконалили.
Додаток до Диплома складається з восьми розділів (інформація, що ідентифікує особу, яка одержала кваліфікацію, інформація, що ідентифікує кваліфікацію, інформація про рівень кваліфікації, інформація про зміст досягнутих результатів, інформація про функції кваліфікації, додаткова інформація, сертифікація Додатку, інформація про національну систему вищої освіти). Інформація у Додатку надається з усіх восьми розділів. Якщо інформація не надана в якому-небудь з розділів, необхідно надати пояснення про причину її відсутності. Заклади освіти повинні застосовувати до Додатку до Диплома таку ж процедуру ідентифікації, як і до самого диплома.
Опис національної системи вищої освіти, в рамках якої навчався індивідуум, позначений на оригіналі кваліфікації, має бути прикладеним до DS. Цей опис надається Національними Інформаційними Центрами Академічного Визнання (NARICs); її можна знайти на наступній веб-сторінці: http://www.enic-naric.net
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 995;