Правові засади патентного права і ліцензування
Основним джерелом патентного права є закон, який, як правило, складається з основних положень патентного права. Щодо обсягу та повноти розгляду відношень у законах про патентне право, то вони в різних державах є різними.
У деяких державах (Аргентина, Бельгія, Ірак) патентне законодавство містить лише загальні положення та регламентуються найважливіші питання, а в деяких державах (Англія, СІЛА, Японія та ін.) патентні закони досить повно регулюють майже всі відносини щодо створення винаходів, отримання прав на них і практичної реалізації.
Так чи інакше чинні патентні закони включають розгляд таких питань:
- умови патентоспроможності винаходів;
- обсяг вимог, що пред'являються для отримання прав на винахід;
- порядок розгляду винаходів у патентному відомстві та вирішення спірних питань, які виникають під час отримання прав на винахід;
- обсяг прав і обов'язків патентоутримувача;
- поняття порушення прав, що випливають із патенту та санкції за їх порушення.
Окрім згаданих питань, у законах деяких держав (Австрії, Канади, США) регламентується ще й діяльність патентних відомств, визначаються статус патентних повірених, їхні права та обов'язки. В Японії та Бразилії патентним законом регулюють такі питання, як дієспроможність фізичних і юридичних осіб, службові винаходи, процедура вирішення спірних питань щодо порушення патентів, підсудність спірних питань, відносини та права іноземців, форма визначення патенту недійсним і т. п.
Різні підходи до методології та методик формування патентних законів обумовлюється особливостями історичного й економічного розвитку держав, їх юридичними традиціями.
Водночас із законами в усіх державах діють нормативні акти, що видаються урядовими органами, головним чином міністерствами та патентними відомствами. Такі нормативні акти називаються підзаконними. Вони включають декрети, правила, інструкції, регламенти тощо. Особлива роль належить підзаконним актам у тих державах, де патентні закони були прийняті давно або їх нормативна база недостатньо охоплює відношення, які пов'язані зі створенням і використанням винаходів.
Підзаконні акти докладніше регламентують питання, які відносяться до патентоспроможності заявлених винаходів, порядок їх проходження в патентному відомстві, видача охоронних документів і низки питань, що стосуються оформлення і правової охорони винаходів.
Важливим актом, що видається патентними відомствами, є патентні правила, за допомогою яких докладно регламентується діяльність патентного відомства, що стосується процесу отримання прав на винахід. У Швеції, наприклад, поряд із Декретом про патентні формальності від 1 грудня 1967 р. діють патентні правила, що включають докладні вимоги для оформлення патентної заявки та її проходження у відомстві.
У США, Англії, Канаді патентні правила є основним. актом, що містить повну регламентацію про порядок застосування патентного закону.
Крім цього, патентні відомства видають безліч різних циркулярів, розпоряджень, інструкцій щодо окремих питань, де вказується, як патентне відомство тлумачить певне розпорядження закону і як воно передбачає його застосування.
Велике значення мають керівні вказівки та інструкції з експертизи заявок, що регламентують порядок її здійснення та складають детальне тлумачення встановлених законом вимог патентоспроможності винаходів та інші питання. Ці акти формально призначаються для керівництва діяльністю експертів, однак, оскільки в них розглядаються такі питання, як патентоспроможність винаходів, вимоги, що ставляться до патентних заявок, вони без сумніву представляють інтерес і для заявників. Наприклад, патентний закон Італії включає лише два критерії патентоспроможності — новизну та промислову застосовність. Вимоги рівня винахідницької творчості встановлюються інструкцією про проведення експертизи патентних заявок.
Підзаконні акти охоплюють широке коло патенто-правових питань і мають велике практичне значення для оформлення патентних прав. За їх допомогою виконавчі органи держав через патентні відомства здійснюють патентну політику, обумовлену економічним і технічним розвитком країни.
Поряд із законом, підзаконними актами, розпорядженнями тощо існують різні міжнародні угоди, конвенції, договори, які, головним чином, відображають правові положення охорони винаходів, кооперацію, класифікацію промислових знаків тощо.
Ліцензійна діяльність в Україні формується на основі нормативних актів, а також відповідних ліцензійних договорів.
Запитання для самостійного контролю
1. Що таке патент?
2. Що означає таке поняття, як «право інтелектуальної власності»?
3. Що відноситься до об'єктів права інтелектуальної власності?
4. Хто є суб'єктами права інтелектуальної власності?
5. Що таке ліцензія?
6. Що таке корисна модель?
7. Що є об'єктами промислового зразка і які вони можуть бути?
8. Які функції виконує товарний знак?
9. Що таке словесні, образотворчі, об'ємні та комбіновані знаки?
10. Яке маркування застосовується для знаків?
11. Що таке « фірмове найменування » ?
12. Як розрізняють зазначення походження товарів?
13. Коли з'явилися перші патентні закони?
14. Які закони щодо патентного права існують в Україні?
15. Коли була започаткована охорона інтелектуальної власності?
16. Коли була створена Всесвітня організація інтелектуальної власності й у чому сутність її діяльності?
17. Що є основним джерелом патентного права?
18. Які основні питання включаються в патентні закони?
19. Які нормативні акти існують поряд із патентними законами, і які питання патентного права вони розглядають?
20. На основі яких законів і нормативних актів формується ліцензійна діяльність в Україні?
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 957;