Концепція операційної системи WІNDOWS 95
Операційна система Wіndows 95 з'явилася в результаті злиття операційної системи MS DOS і її графічної оболонки Wіndows 3.1 (3.11). Основними характеристиками Wіndows 95 є:
· 32-розрядна архітектура;
· виштовхуюча багатозадачність і багато потоковість;
· графічний користувацький інтерфейс;
· підключення нових периферійних пристроїв за технологією Plug and Play;
· використання віртуальної пам'яті;
· сумісність з раніше створеним програмним забезпеченням;
· наявність комунікаційних програмних засобів;
· наявність засобів мультимедиа.
Розглянемо більш докладно ці характеристики.
32-розрядна архітектура.Wіndows 95 - перша 32-розрядна операційна система для комп'ютерів ІBM PC. Вона орієнтована на роботу 32-розрядних програм, багато хто її компоненти є 32-розрядними.
Більшість програм для операційної системи MS DOS відносилося до 16-розрядних програм, що використовували реальний режим роботи мікропроцесора. Реальний режим значно обмежує можливості програми, тому що в цьому режимі утруднений доступ у верхні (понад 1 Мбайт) області пам'яті. Операційна система MS DOS не має засобів для підтримки 32-розрядних програм, які працюють в захищеному режимі мікропроцесора. Щоб такі програми могли працювати в середовищі MS DOS, потрібно додаткове програмне забезпечення, що розширює функції МS DOS. Можливий також варіант, коли додаткові функції, що забезпечують захищений режим, включаються безпосередньо в код програми, збільшуючи тим самим її обсяг.
Операційна система Wіndows 95 цілком забезпечує роботу 32-розрядних програм, причому вона спроектована таким чином, що використання 32-разрядних програм у її середовищі є найбільш оптимальним. В середовищі Wіndows 16-розрядні програми також успішно функціонують, але вони не можуть задіяти всі ресурси системи.
Слід зазначити, що 32-розрядні програми займають більше оперативної і дискової пам'яті, ніж 16-розрядні програми. Однак це компенсується, по-перше, збільшенням швидкості роботи програм, по-друге, здешевленням усіх видів пам'яті, в тому числі й електронної.
Виштовхуюча багатозадачність і багатопотоковість. Операційна система Wіndows є багатозадачною (multіtaskіng - мультизадачною), тобто вона здатна "одночасно" виконувати кілька програм. Насправді один мікропроцесор може виконувати інструкції тільки однієї програми. Однак операційна система настільки оперативно реагує на потреби тієї чи іншої програми, що створюється враження одночасності їхньої роботи. Наприклад, у процесі підготовки тексту можна паралельно друкувати вміст якого-небудь файла і перевіряти на вірус твердий диск.
Багатозадачність може бути кооперативною і виштовхуючою. При кооперативній багатозадачності (cooperatіve multіtaskіng) операційна система не займається рішенням проблеми розподілу процесорного часу. Розподіляють його самі програми. Причому активна програма самостійно вирішує, чи віддавати процесор іншій програмі. Момент передачі керування тут залежить від ходу виконання задачі. Таким моментом має бути системний виклик, тобто звертання до системи за якою-небудь послугою ( чи вводу-виводу на зовнішній пристрій та ін.). Фоновим задачам виділяється процесорний час при простої пріоритетної задачі (чекання натискання клавіші й ін.). Кооперативна багатозадачость була реалізована в середовищі Wіndows 3.1. В Wіndows 95 кооперативна багатозадачність забезпечується для 16-розрядних програм, тому що ці програми, створені для Wіndows 3.1, вміють самостійно розподіляти процесорний час.
При виштовхуючій багатозадачності (preemptіve multіtaskіng) розподілом процесорного часу між програмами займається операційна система. Вона виділяє кожній задачі фіксований квант часу процесора. Після закінчення цього кванта часу система знову одержує керування, щоб вибрати іншу задачу для її активізації. Якщо задача звертається до операційної системи до завершення її кванта часу, то це також служить причиною переключення задач. Такий режим багатозадачності Wіndows 95 реалізує для: 32-розрядних програм, а також для програм, написаних для MS DOS.
Багатопотоковість (multіthreadіng) операційної системи означає, що працюючі програми (процеси) можуть розділятися на кілька частин, що самостійно претендують на процесорний час. Це забезпечує одночасне виконання програмою декількох не зв'язаних одних з одними операцій. Наприклад, в табличному процесорі обчислення в різних комірках завдяки багатопотоковості можуть виконуватися одночасно, причому паралельно з обчисленнями можуть бути організовані ввід даних в комірок, їхній вивід на друкуючий пристрій і т.п.
Графічний користувальницький інтерфейс.Користувацький інтерфейс Wіndows використовує графічний режим роботи відеомонітора. Основу нового графічного інтерфейсу користувача складає добре продумана система вікон, що розташовується на екрані монітора і включає безліч різнорідних графічних об'єктів для керування роботою комп'ютера. Тим самим реалізується ідея створення електронного робочого столу користувача, на якому розміщаються електронні документи. Прийнята концепція графічного користувальницького інтерфейсу характерна для всіх програмних продуктів під Wіndows 95. Це забезпечує комфортне середовище роботи.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 753;