Препарати, що покращують кровопостачання органів і тканин

Кровопостачання та метаболізм в міокарді – найважливіші фактори, які забезпечують нормальне функціонування серцево-судинної системи. Їх порушення призводять до ішемічної хвороби серця та інфаркту міокарда (інфаркт – осередок омертвіння в тканинах, що викликане порушенням кровообігу при спазмі, тромбі). Ішемія – знекровлення, яке є результатом функціонального спазму або органічного звуження чи перекриття судини, по якій переноситься тік крові. Одною з форм прояву ішемічної хвороби серця є стенокардія (від грецького stenos –вузький, kardia –серце), яка виявляється в нападах стискаючого болю в центральній або в лівій частині грудної клітки. Тому стає зрозумілою необхідність широкого застосування препаратів, які впливають на основні ланки цих захворювань, в тому числі таких, які зменшують навантаження на міокард, знижують потребу серця в кисні та поліпшують перебіг метаболічних процесів.

Такі препарати називають антиангінальними (angina pectoris –стенокардія, грудна жаба; angina – задуха). Для купірування нападів стенокардії застосовують органічні нітрати, в першу чергу, нітрогліцерин, ізосорбіту мононітрат, ериніт.

Вплив нітрогліцерину виявляється в зменшенні периферичного судинного опору, релаксації судин, розвантаженні міокарду, зменшенні його потреби в кисні та енергетичних витратах. Для збільшення ефективності було створено лікарські форми нітрогліцерину пролонгованої дії (сустак, тринітролонг, нітроне та ін.). Нітрати надзвичайно важливі при лікуванні стенокардії. Існує думка, що їх дія зумовлена рядом причин: вони викликають розширення артеріол, знижують периферичний судинний опір, роблять роботу серця економною, зменшують потребу міокарду в кисні. Вони призводять до розширення периферичних судин, усувають спазм коронарних артерій, сприяють перерозподілу крові в міокарді, поліпшують кровопостачання зон, що вражені ішемією. Без сумніву, основна функція нітратів полягає в тому, що вони є донорами монооксиду азоту в організмі. Досить обґрунтованим є висновок, що спазм коронарних судин зумовлений зменшенням вивільнення NO в ендотелії, а органічні нітрати є препаратом, який збільшує вміст NO в організмі. Вивільнення оксиду азоту викликає розширення не лише коронарних, а й інших кровоносних судин (судин мозку, периферичних судин). Слід відзначити, що нітрати – це джерело NO. Вони викликають спазмолітичну дію в різних м'язах (шлунково-кишкового тракту, жовчних шляхів, сечових протоків, бронхів). Трансформація нітратів в NO потребує процесу відновлення, який, певно, і in vitro і in vivo, відбувається за наступною загальною схемою (ē –електрон; перенос електронів – обов'язкова стадія відновлювального процесу):

RONO2 + 2ē + H2O → ROH + NO2 + OH

NO2+ H+ → HNO2 → NO + OH

Розглядаючи проблеми, пов'язані з застосуванням нітратів в кардіологічній практиці, необхідно звернути увагу на явище толерантності, яке розвивається при повторному призначенні. Поява судинної толерантності до нітратів пояснюється тим, що гладком'язові клітини стінок судин припиняють перетворювати нітрати в NO (причина цього явища ще не встановлена), або відбувається прискорена інактивація оксиду азоту вазоконстриктором – ендотедином-1 та супероксид-аніоном.

На завершення, коротка інформація про препарати, які поліпшують кровообіг мозку.

Особливість мозкового кровообігу полягає в тому, що головний мозок – це єдиний орган, який не містить запасів глікогену. Тому нервові клітини (особливо кора мозку) дуже чутливі до недостатку кисню. Через 5 – 6 хвилин після зупинки кровопостачання до мозку починається загибель нервових клітин. Мозок страждає не лише від дефіциту кровопостачання, але також від надмірного кровонаповнення, оскільки це призводить до підвищення внутрішньочерепного тиску та вкрай небажаних наслідків.

До препаратів цього типу належать цинаризин, флунаризин, німодитин, кавінтон (вінпоцетин).

Цинаризин Флунаризин

Німодитин Вінпоцетин
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 634;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.