БІОХІМІЯ НЕРВОВОЇ ТКАНИНИ

 

Нервова тканина за своїм складом і процесами метаболізму значно відрізняється від інших тканин. Її основними функціями є генерація електричного сигналу, проведення нервового імпульсу, запам’ятовування та зберігання інформації, формування емоцій і поведінки, мислення. Виконання всіх цих процесів забезпечують три типи клітинних елементів: нейрони (нервові клітини); нейроглія (системи клітин, що безпосередньо оточують нервові клітини в головному і спинному мозку); мезенхімальні елементи, що формують мікроглію – гліальні макрофаги.

Основна маса головного мозку представлена першими двома типами клітинних елементів. Нейрони зосереджені в сірій речовині (60 – 65 % від усієї речовини головного мозку), тоді як біла речовина ЦНС і периферійні нерви складаються, основним чином, з елементів нейроглії та їх похідного – мієліну. Завдяки останньому провідна система має властивість з високою швидкістю передавати нервові імпульси.

Мієлінова речовина – поняття морфологічне. По суті мієлін – це система, утворена мембранами клітин нейроглії, які багаторазово нашаровуються навколо нервових відростків (у периферійних нервових стовбурах нейроглія утворена нейролемоцитами або шванівськими клітинами, а в білій речовині ЦНС – астроцитами).

За хімічним складом мієлінова речовина є складним білково-ліпідним комплексом, 90 % усіх ліпідів мієліну представлено холестерином, фосфоліпідами і цереброзидами (рис. 18.1).

Рис.18.1. Молекулярна організація мієлінової оболонки: 1-перехват Ранв’є; 2- ядра Шванівських клітин; 3 - аксон; 4 - мієлін; 5 - мембрана (зовнішні шари); 6 - ліпіди; 7 - білок (внутрішній шар); 8-холестерин; 9 - цереброзид; 10 - сфінгомієлін; 11 - фосфатидилсерин

 

Вважають, що в ліпоїдних прошарках мієлінових оболонок молекули різноманітних ліпідів мають строго визначене розташування.

 

18.1. Особливості хімічного складу та метаболізму нервової тканини

Сіра речовина головного мозку представлена в основному тілами нейронів, а біла – аксонами. У зв’язку з цим зазначені відділи мозку значно різняться за своїм хімічним складом. Ці відмінності носять насамперед кількісний характер. Кількість води в сірій речовині головного мозку помітно більша, ніж у білій. У сірій речовині білки становлять половину сухого залишку, а в білій – третину, на частку ліпідів у білій речовині припадає понад половини сухого залишку, у сірій – біля 30%.

Специфіку нервової тканини визначає гематоенцефалічний бар’єр (ГЕБ), який має вибіркову проникність для різноманітних метаболітів, він також сприяє накопиченню деяких речовин у нервовій тканині. Наприклад, частка глутамату та аспартату в нервовій тканині становить приблизно 70 – 75 % від загальної кількості амінокислот.

Білки та амінокислоти. На частку білків припадає приблизно 40 % сухої маси головного мозку. При перерахунку на сиру масу тканини білки розподіляються приблизно порівну між сірою (8 %) і білою (9 %) речовинами головного мозку.

Білки нервової тканини поділяють на 4 фракції: ті, що екстрагуються водою, 4,5 % розчином КСl, 0,1% розчином NаОН і нерозчинний залишок. Встановлено, що сіра речовина багатша білками, розчинними у воді, ніж біла речовина (30 і 19 % відповідно). Біла речовина, навпаки, містить набагато більше (22 %) нерозчинного білкового залишку, ніж сіра речовина (5%). На сьогодні з тканини мозку вдалося виділити біля 100 різноманітних розчинних білкових фракцій.

У нервовій тканині містяться як прості, так і складні білки. Прості білки – це альбуміни, глобуліни, основні білки (гістони тощо) і опорні білки (нейросклеропротеїни). Альбуміни і глобуліни за своїми фізико-хімічними властивостями дещо відрізняються від аналогічних білків сироватки крові, тому їх називають нейроальбумінами і нейроглобулінами. Кількість нейроглобулінів у головному мозку становить в середньому 5 % від всіх розчинних білків. Нейроальбуміни є основним білковим компонентом фосфопротеїнів нервової тканини, на їхню частку припадає основна маса розчинних білків (89 – 90 %). У вільному стані нейроальбуміни зустрічаються рідко, вони легко сполучаються з ліпідами, нуклеїновими кислотами, вуглеводами й іншими небілковими компонентами.

Білки, які в процесі електрофорезу при рН 10,5 – 12,0 рухаються до катода, одержали назву катіонних. Основними представниками цієї групи білків у нервовій тканині є гістони, які поділяються на п’ять основних фракцій у залежності від вмісту в їх поліпептидних ланцюгах залишків лізину, аргініну і гліцину.

Нейросклеропротеїни можна охарактеризувати як структурно-опорні білки. Основні представники цих білків – нейроколаген, нейроеластин тощо. Вони становлять приблизно 8 – 10 % від загальної кількості простих білків нервової тканини і локалізовані в основному в білій речовині головного мозку й у периферійній нервовій системі.

Складні білки нервової тканини представлені нуклеопротеїнами: ліпопротеїнами, протеоліпідами, фосфопротеїнами, глікопротеїнами тощо. У нервовій тканині містяться в значній кількості ще складніші надмолекулярні утворення, такі, як ліпонуклеопротеїни, ліпоглікопротеїни і, можливо, ліпогліконуклеопротеїнові комплекси.

Нуклеопротеїни належать до дезоксирибонуклеопротеїнів або до рибонуклеопротеїнів.

Ліпопротеїни становлять значну частину водорозчинних білків нервової тканини. Їх ліпідний компонент – це в основному фосфогліцериди і холестерин.

Протеоліпіди – це білковоліпідні сполуки, які екстрагуються органічними розчинниками з тканини мозку. Відрізняються від водорозчинних ліпопротеїнів тим, що вони нерозчинні у воді, але розчинні у суміші хлороформ-метанол. Найбільша кількість протеоліпідів зосереджена в мієліні, у невеликих кількостях вони входять до складу синаптичних мембран і синаптичних міхурців.

Фосфопротеїни в головному мозку містяться в більшій кількості, ніж в інших органах і тканинах – біля 2 % від загальної кількості всіх складних білків мозку. Вони виявлені в мембранах різноманітних морфологічних структур нервової тканини.

Глікопротеїни представленні гетерогенною групою білків. За кількістю білків і вуглеводів, які входять до складу глікопротеїнів, їх можна поділити на дві основні групи. Перша група – це глікопротеїни, які містять 5 – 40 % вуглеводів і їх похідні; білкова частина складається переважно з альбумінів і глобулінів. У глікопротеїнах, що входять у другу групу, міститься 40 – 85 % вуглеводів, часто виявляється ліпідний компонент, за складом вони можуть бути зараховані до гліколіпопротеїнів.

У нервовій тканині виявлено низку специфічних білків, зокрема білок 5-100 і білок 14-3-2. Білок 5-100, або білок Мура, називають також кислим білком, тому що він містить велику кількість залишків глутамінової і аспарагінової кислот. Цей білок зосереджений в основному у нейроглії (85 – 90 %), у нейронах його не більше 10 – 15 % від загальної кількості білків головного мозку. Встановлено, що концентрація білка 5-100 зростає при навчанні (тренуваннях) тварин. Поки що немає підстав вважати, що білок 5-100 безпосередньо бере участь у формуванні та збереженні пам’яті. Не виключено, що участь у цих процесах ним опосередкована. Білок 14-3-2 також належить до кислих білків. На відміну від білка 5-100 він локалізований в нейронах, у нейрогліальних клітинах його вміст незначний. Поки що роль білка 14-3-2 у виконанні специфічних функцій нервової тканини не з’ясована.

Загальний вміст амінокислот у нервовій тканині мозку людини у 8 разів перевищує їх концентрацію в крові, проте обмін між ними відбувається постійно. Для цього існують спеціальні транспортні системи: дві для незаряджених і ще кілька – для амінокислот, заряджених позитивно та негативно.

Амінокислотний склад мозку відрізняється своєю специфічністю. Так, концентрація вільної глутамінової кислоти в мозку вища, ніж у будь-якому іншому органі ссавців (10 ммоль/л). На частку глутамінової кислоти разом із її амідом глутаміном і трипептидом глутатіоном припадає понад 50 % аміноазоту головного мозку.

Глутамат у нервовій тканині виконує низку функцій:

– він зв’язаний великою кількістю реакцій з проміжними метаболітами ЦТК;

– разом з аспартатом бере участь у реакціях дезамінування інших амінокислот і знешкодженні аміаку;

– з нього утворюється нейрмедіатор ГАМК;

– бере участь у синтезі глутатіону – одного з компонентів антиоксидантної системи організму.

Таким чином глутамінова кислота поряд з глюкозою є важливим енергетичним матеріалом мозку. Різноманітність обмінних перетворень цієї кислоти в мозку зумовлює високу пластичність її метаболізму, що сприяє пристосувальним змінам обміну речовин в нервовій системі в процесах адаптації до різних умов (гіпоксії, гіпотермії, гіпероксії тощо).

У головному мозку міститься низка вільних амінокислот, які лише в незначній кількості виявляють в інших тканинах ссавців, це – аміномасляна та ацетиласпарагінова кислоти, цистатіонін.

Ферменти. У нервовій тканині міститься велика кількість ферментів, які каталізують обмін вуглеводів, ліпідів і білків. З ЦНС ссавців виділені лише деякі ферменти, зокрема ацетилхолінестераза та креатинкіназа.

Значна кількість ферментів у нервовій тканині знаходиться в кількох молекулярних формах (ізоформах): ЛДГ, альдолаза, креатинкіназа, гексокіназа, малатдегідрогеназа, глутаматдегідрогеназа, холінестераза, кисла фосфатаза, моноаміноксидаза тощо.

Достеменно незрозуміла наявність в мозку майже повного набору ферментів орнітинового циклу, за виключенням карбамоїлфосфатсинтетази, через що сечовина тут не утворюється.

Аденілові нуклеотиди і креатинфосфат.У нервовій тканині на частку аденілових нуклеотидів припадає біля 84 % від усіх вільних нуклеотидів, значна кількість і похідних гуаніну. У цілому кількість високоергічних сполук у нервовій тканині невелика. Так, у головному мозку щурів на 1 г сирої маси припадає 2,3 – 2,91 мкмоль АТФ, АДФ – 0,3 – 0,5; АМФ – 0,03 – 0,05; ГТФ – 0,2 – 0,3; ГДФ – 0,15 – 0,20; УТФ – 0,17 – 0,25; креатинфосфат – 3,5 – 4,75. Розподіл основних макроергічних сполук приблизно однаковий в усіх відділах мозку.

Вміст циклічних нуклеотидів (цАМФ і цГМФ) у головному мозку значно вищий, ніж у багатьох інших тканинах. Рівень цАМФ у мозку в середньому становить 1 – 2 нмоль/1г тканини, а цГМФ - до 0,2 нмоль/1г тканини. Для мозку характерна також висока активність ферментів метаболізму циклічних нуклеотидів. Більшість вчених вважають, що циклічні нуклеотиди беруть участь у синаптичній передачі нервового імпульсу.

Нуклеїнові кислоти.Оскільки нервові клітини позбавлені поділу, то, відповідно, у них не відбувається синтез ДНК. Проте, вміст РНК в них найвищий порівняно з іншими тканинами організму, швидкість синтезу РНК теж достатньо велика.

Внаслідок відсутності ферменту карбамоїлфосфатсинтетази в нервовій тканині не можуть синтезуватися піримідини, вони обов’язково повинні надходити з крові – ГЕБ для них проникний, так само, як і для пуринових мононуклеотидів. Останні можуть синтезуватися в нервовій тканині.

Як і в інших тканинах, у нервовій тканині нуклеїнові кислоти забезпечують збереження та передавання генетичної інформації, а також її реалізацію під час синтезу клітинних білків. Потужні подразники, такі як голосні звуки, яскраві зорові стимули чи емоції призводять до підвищення синтезу і РНК і білка в певних ділянках мозку. Це доводить, що зміни в нервовій системі, які відображають індивідуальний досвід організму, кодуються в вигляді синтезованих макромолекул. Інформація, завдяки якій нейрони встановлюють лише певні зв’язки з окремими нейронами, кодується в структурі полісахаридних відгалужень мембранних глікопротеїнів. Утворення таких зв’язків, не закладених у період ембріонального розвитку, є результатом досвіду індивідуального організму і становить матеріальну основу для збереження інформації, яка буде визначати особливості поведінки даного організму.

Ліпіди.Серед хімічних компонентів головного мозку особливе місце займають ліпіди, високий вміст і специфічна природа яких надають нервовій тканині характерних властивостей, оскільки ліпіди входять до складу клітинних мембран нейронів, забезпечують надійну електричну ізоляцію, слугують активними антиоксидантами (гангліозиди), виступають попередниками багатьох біологічно активних речовин.

У групу ліпідів головного мозку входять фосфогліцериди, сфінгомієліни, гліколіпіди (цереброзиди, гангліозиди) і дуже невелика кількість нейтрального жиру та вільних жирних кислот (табл. 18.1).

 

Таблиця 18.1. Ліпідний склад нервової тканини (у відсотках до загальних ліпідів)

Компоненти Сіра речовина Біла речовина Мієлін
Загальний вміст ліпідів, % від сухої маси 32,7 54,9
Холестерин 22,0 27,5 27,7
Цереброзиди 5,4 19,8 22,7
Гангліозиди 1,7 5,4 3,8
Фосфатидилетаноламіни 22,7 14,9 15,6
Фосфатидилхоліни 26,7 12,8 11,2
Фосфатидилсерини 8,7 7,9 4,8
Фосфатидилінозитоли 2,7 0,9 0,6
Плазмалогени 8,8 11,2 12,3
Сфінгомієліни 6,9 7,7 7,9

 

Холестерин активно синтезується в головному мозку лише в період його розвитку, тоді як у мозку дорослої людини активність ОМГ-КоА-редуктази (ключового ферменту синтезу холестерину) надзвичайно низька. Ефіри холестерину можна виявити лише в ділянках активної мієлінізації. Природними цереброзидами мембран нейронів головного мозку є галактоцереброзиди; аномальне накопичення в мозку глюкоцереброзидів спостерігають при хворобі Гоше, яка супроводжується затримкою розумового розвитку та тяжкими неврологічними порушеннями. Багато ліпідів нервової тканини знаходиться в тісному взаємозв’язку з білками, формуючи складні системи типу протеоліпідів.

Із сірої речовини головного мозку виділено гангліозиди, які є глікосфінголіпідами, причому в мозку їх в 10 – 100 разів більше, ніж в інших органах. До їх складу входять жирні кислоти, сфінгозин, галактоза, глюкоза, гексозаміни і сіалові кислоти. Основним місцем їх локалізації є зовнішні плазматичні мембрани клітин, а також мембрани мікросом і синаптосом. Функціональна роль гангліозидів, можливо, полягає в їх участі в транспорті іонів натрію і калію через плазматичні мембрани нервових клітин, що підтверджується локалізацією Na+, K+-АТФази в місцях переважного скупчення гангліозидів. Останні мають властивість зв’язувати і знешкоджувати деякі токсини, у тому числі правцю, ботулізму і дифтерії.

Ліпіди постійно оновлюються, але швидкість їх оновлення різна, здебільшого, низька. Так, цереброзиди, сфінгомієліни оновлюються впродовж багатьох місяців і навіть років. Виключення становлять фосфогліцериди сірої речовини мозку (фосфатидилхоліни і особливо фосфатидилінозитол), для оновлення яких потрібно кілька діб або тижнів.

Шляхи біосинтезу фосфогліцеридів у мозку подібні з тими, що здійснюються в інших тканинах. Жирні кислоти утворюються в основному з глюкози, частково їх синтез відбувається з ацетоацетату, цитрату і навіть ацетиласпартату.

Деякі медіатори після взаємодії зі специфічними рецепторами змінюють свою конформацію та конформацію фермента фосфоліпази С, який каталізує розрив зв’язку в фосфотидилінозиті між гліцерином і залишком фосфату, у результаті чого утворюється фосфоінозитол і діацилгліцерол. Ці сполуки є регуляторами внутрішньоклітинного метаболізму: діацилгліцерол активує протеїнкіназу С, а фосфоінозитол підвищує концентрацію іонів Са2+, останні впливають на активність внутрішньоклітинних ферментів і беруть участь у роботі скоротливих елементів нервових клітин – мікрофіламентів, що сприяє просуванню різних речовин у тілі нейрона та аксоні. Протеїнкіназа С бере участь у реакціях фосфорилування білків всередині нейрона: якщо це білки-ферменти, то змінюється їх активність, а якщо це рибосомальні чи ядерні білки, то змінюється швидкість біосинтезу білків.

Порушення обміну гангліозидів, викликані, зокрема, мутаціями генів, лежать в основі спадкових захворювань – гангліозидозів. Ці захворювання супроводжуються тяжкими порушеннями вищої нервової діяльності у дітей.

Вуглеводи. Порівняно з іншими тканинами мозкова тканинами бідна на вуглеводи. Загальний вміст глюкози в головному мозку різних тварин становить в середньому 1 – 4 мкмоль/г тканини, а глікогену – 2,5 - 4,5 мкмоль/г тканини. Цікаво відзначити, що загальний вміст глікогену в мозку ембріонів і новонароджених тварин в три рази перевищує такий у дорослих. У міру росту та диференціювання мозку концентрація глікогену швидко знижується і залишається постійною у дорослої тварини.

У нервовій тканині є також проміжні продукти обміну вуглеводів: гексозо- і тріозофосфати, молочна, піровиноградна й інші кислоти (табл. 18.2).

 

Таблиця.18.2. Середні дані про вміст деяких метаболітів обміну вуглеводів








Дата добавления: 2015-07-07; просмотров: 5384;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.017 сек.