Предмет і функції економічної теорії
Предмет економічної теорії складався поступово, по мірі розвитку суспільства. Предмет економічної теорії складний та багатогранний так само, як складна та багатогранна економічна діяльність людини. Це пояснюється тим, що час від часу визначення предмету економічної теорії коректується, змінюється, доповнюється. Економічна теорія, вивчаючі реальні економічні процеси, сама перебуває у постійному пошуку та розвитку, а предмет її дослідження змінюється та уточнюється. . Економічна теорія – це суспільна наука, яка вивчає закони розвитку економічних суб’єктів, спрямованих на ефективне господарювання в умовах обмежених ресурсів з метою задовільнення своїх необмежених потреб.
У процесі становлення і розвитку економічної теорії як науки були сформовані і її основні функції - пізнавальна, методологічна, практична, прогностична, виховна.
Пізнавальна функція. Реалізується через дослідження сутності економічних процесів І явищ. Розкриваючи і формулюючи економічні категорії і закони, економічна теорія тим самим збагачує знання людей, примножує інтелектуальний потенціал суспільства, розширює науковий світогляд, сприяє науковому передбаченню економічного розвитку суспільства.
Методологічна функціяполягає в тому, що економічна теорія виступає методологічною базою для цілої системи економічних наук, оскільки розкриває основоположні базові поняття, економічні закони, категорії, принципи господарювання, які реалізуються в усіх галузях і сферах людської діяльності.
Практична функція економічної теорії зводиться де наукового обґрунтування економічної політики держави розробки рекомендацій щодо застосування принципів і методів раціонального господарювання.
Економічна політика — це цілісна система заходів держави спрямованих на розвиток національної економіки в інтересах усіх соціальних груп суспільства. Вона має визначити оптимальні варіанти вирішення економічних проблем. Між економічною теорією і практикою існує тісний взаємозв'язок. Будь-яка теорія без зворотного зв'язку з практикою втрачає цінність. Практика формує замовлення на теоретичні дослідження, дає матеріал для наукового аналізу та виносить остаточну оцінку життєвості будь-якої теорії. Практика – критерій істинності економічних знань. Вона веде до знання, знання — до передбачення, передбачення – до раціональних дій, дія – до вдосконалення практики. Такий цикл зв'язків постійно повторюється.
Прогностична функціяекономічної теорії виявляється у розробці наукових основ передбачення перспектив соціально-економічного розвитку. По суті вона зводиться до розробки прогнозів довгострокових програм розвитку суспільного виробництва з урахуванням майбутніх ресурсів та можливих кінцевих результатів.
Виховна функція полягає у формуванні у громадян економічної культури, логіки сучасного економічного мислення, що забезпечує цілісне уявлення про функціонування економіки на національному і загальноосвітньому рівнях, дає можливість виробити грамотну господарську поведінку в умовах ринкової системи. Вона сприяє усвідомленню того, що досягти професійних успіхів і кращого життєвого рівня можна лише в результаті наполегливої праці, прийняття обґрунтованих рішень та здатності брати на себе відповідальність за свої господарські дії.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 607;