Загальна характеристика характеру
Характер — психічна властивість особи, що визначає лінію поведінки людини і що виражається в його відношенні: до навколишнього світу, праці, інших людей, до самого собі.
Характером є сукупність порівняно стійких і постійних рис, що виявляються, і якостей особи (вольових, емоційних, інтелектуальних), які обумовлюють особливості його індивідуальної і соціальної поведінки і взаємодії з іншими людьми. Знати характер людини — означає правильно і чітко сприймати ті істотні його риси, які з певною логікою і внутрішньою послідовністю виявляються у вчинках людини.
Не дивлячись на те що характер складається з безлічі різних рис, він не є їх механічною сумою. Різні риси, що входять в характер, зв'язані один з одним і створюють цілісну його структуру, яку можна розглянути в загально психологічному, типологічному аспектах, а також в аспекті індивідуальних особливостей. В той же час в структуру характеру входять такі взаємозв'язані істотні риси, які є загальними для всіх людей:
• цілеспрямованість (вона виражається в ідейній цілеспрямованості поведінки людини, в тому, що мотиви, що спонукають його до діяльності, витікають з головних, керівних ідей, які стають основною метою його життя);
• ініціативність (здібність людини до самостійних вольових проявів, що є, виражена в самостійній постановці цілей і організації дій, направлених на їх досягнення);
• активність, тобто складна риса вдачі, що виявляється в діяльному відношенні людини до праці;
• дисциплінованість (ця риса вдачі виражається в точному і неухильному підпорядкуванні своїх дій встановленим правилам і вимогам довга);
• рішучість (вона виражається в здатності людини ухвалювати самостійні рішення і неухильно проводити їх в дії, пов'язані з труднощами або небезпеками);
• стійкість (ця риса вдачі виражається в завзятості, наполегливості, прагненні в що б те не стало досягти поставленої мети);
• мужність (відсутність страху перед перешкодами і небезпеками);
• витримка (здатність перенести велику напругу, долати відчуття втоми, терпляче переносити біль);
• завзятість, воля до перемоги (стійкі люди не відступають перед невдачами; навпаки, тимчасові невдачі тільки ще більш спонукають їх енергію і прагнення до перемоги).
Риси вдачі визначають психологічні особливості самої особи.
1. Відношення до світу і життя впливає на світосприймання і лщроотношениеличности. Останні є розумінням навколишнього світу, людства, суспільства, цінності свого життя і відношення до них, сприйняття навколишнього соціального буття і відношення до нього, розуміння і відношення до необхідності самореалізації і самоствердження в житті і суспільстві. Це мир в свідомості людини і розуміння себе в світі. Воно залежить від загальних інтелектуальних здібностей людини, специфіки проявів механізму соціального сприйняття, соціальної досвідченості, утвореної і соціальної підготовленості знань про життя соціуму і своїй в нім.
2. Відношення особи до цілей і перспектив життя в суспільстві позначається на мотивації її досягнень в самореалізації і самоствердженні. До чого прагне в житті дана людина, чого він хоче досягти, які потреби хоче задовольнити, що його особливо цікавить, чи прагне він до вершини своїх можливостей — ось головні показники прояву цього відношення і цієї соціально-психологічної характеристики особи.
3. Відношення до досягнень і цінностей людської культури впливає на цивілізованість особи. Остання представляє засвоєння нею не взагалі соціального досвіду, а досвіду, що відповідає рівню сучасної людської цивілізації, високим досягненням культури, науки, техніки, освіти, інтелекту, моралі, гуманізму, демократії, екології, врегулювання міждержавних і міжнаціональних відносин і ін.
4. Відносини з суспільством визначають громадянськість (або суспільну інтегрованість) особи. Вони відбиваються в соціально-психологічних особливостях, що характеризують особу як члена суспільства.
5. Відносини з групою позначаються на груповій интегри-рованности особі, яка є ідентичністю психології особи з психологією конкретної групи або спільності, збіг її намірів і дій з груповою динамікою, розуміння єдності з людьми, що входять в них.
6. Відносини з людьми впливають на комунікативність особи. Сама комунікабельність — це товариськість, відвертість, дружність, доброзичливість, гуманістичність, демократичність, справедливість, порядність, чесність, емпатійність (здатність розуміти і переживати стани і відчуття іншої людини), чутливість до чужої біди, альтруїстично (безкорислива турбота про інших).
7. Відношення до особистої участі в суспільному житті, житті групи, вдосконаленні свого способу життя позначається на соціальній активності особи. У цих характеристиках виражено представлено головне джерело суб'єктивності соціальних відносин — їх залежність від самої особи.
Характер тісно взаємозв'язаний із спрямованістю особі, що виявляється в активному виборчому відношенні особи до вимог реального миру і, таким чином, робить вплив на діяльність людини.
Особливості темпераменту також накладають свій відбиток на характер і соціальну поведінку людини. Проте яка із сторін темпераменту (позитивна або негативна) стане рисою вдачі, залежить від умов його формування.
Характер формується під впливом суспільних умов в результаті діяльності особи. В той же час характер є проявом цілісної особи, тому необхідно представляти і її індивідуальний розвиток впродовж всього життєвого шляху.
Існує певний зв'язок між рисами вдачі і фізіологією людини. Зазвичай розрізняють наступні категорії людей (пікніків, атлетиков і астеніків), индивидуально- і соціально-психологічні особливості яких є результатом впливу статури (його ана-томо-физиологического своєрідності) на їх характер. Для них властиві певна специфіка спілкування, взаємодії і взаємин з іншими індивідами.
Пікніки — це люди з избытычным вагою, великими рнутренними органами, товстими і короткими верхніми і нижніми кінцівками. Вони зазвичай відрізняються високим ступенем міжособової контактності і адаптується jc соціальному середовищу; прагненням будувати певним чином відносини зі всіма іншими людьми, що дозволяє їм відстоювати свої інтереси і пристрасті, не входячи в серйозні конфлікти з тими, що оточують. Вони, як правило, не переслідують мети завоювати підвищений авторитет, але в той же час достатній легко захищають власні позиції, «не втрачаючи своєї особи» і не випробовуючи великих переживань.
Атлетики — це люди спортивної статури, з внутрішніми органами середньої величини, з товстими, але довгими верхніми і нижніми кінцівками. Вони дуже товариські і соціально активні, прагнуть бути в центрі уваги і завойовувати домінуючі позиції серед інших людей, часто відрізняються кипучою експресивністю. У них може виявлятися прагнення як до позитивних, так і негативним соціальним досягненням і зацікавленості, що нерідко сприймаються в багнети іншими людьми, оскільки не всім і не завжди подобається їх імпульсна і превалююча над чужими інтересами неконтрольована активність.
Астеніки — це люди з «немічною» статурою, маленькими внутрішніми органами, довгими і тонкими верхніми і нижніми кінцівками. Вони зазвичай нетовариські, стримані в співпраці з іншими людьми, обережні в активних взаєминах в групі, дуже чутливі до зміни свого статусу або соціального положення, страждають клаустрофобією. Вони, як правило, непомітно для тих, що оточують прагнуть завоювати собі суспільне визнання і ніколи нікому не дозволяють його знижувати, хворобливо реагують на будь-які спроби такого роду.
У 20—50% людей деякі риси вдачі такі загострені, так надмірно розвинені в збиток іншим якостям, що відбувається своєрідний їх «перекіс», «акцентуація». Виразність акцентуації характеру може бути різною: від легкої, помітної лише найближчому оточенню, до крайніх варіантів, коли доводиться замислюватися, чи немає хвороби — психопатії.
Психопатія — хвороблива потворність характеру (при збереженні інтелекту людини), в результаті різкого порушуються взаємини з навколишніми людьми; психопати можуть бути навіть соціально небезпечні для тих, що оточують. Але на відміну від психопатії акцентуації характеру виявляються не постійно, з роками можуть абсолютно згладитися, наблизитися до норми.
Акцентуація характеру чаші зустрічається у підлітків і хлопців (50—80%), чим у дорослих, оскільки саме ці періоди життя найбільш критичні для формування характеру, для прояву своєї неповторності, індивідуальності. Потім з роками акцентуація може згладжуватися або, навпаки, посилюватися, переростаючи в неврози або психопатії.
Проте для нас представляє великий інтерес виділення на основі акцентуації 12 типів особи, добре відомих багатьом по практичному досвіду.
1. Демонстративний тип, для носіїв якого характерна конфронтаційна поведінка, прояв таких соціально-психологічних якостей, як підозрілість, зайва міжособова агресивність і т. д., що є причиною їх вічного протистояння по відношенню до інших людей і що викликають яскраво виражену нелюбов з боку останніх. Представники цього типу людей прагнуть бути в центрі уваги і добиваються своїх цілей за всяку ціну: скандалами, імітацією хвороб, хвастощами, незвичайними захопленнями, брехнею. Вони легко забувають про свої непристойні вчинки. Для них властива висока пристосовність до людей.
2. Педантичний тип, що відрізняється підвищеною соціальною ригідністю, постійною спрямованістю особистих пристрастей і орієнтації, слабкою здатністю коректувати свою суспільну поведінку, сумлінністю, акуратністю, серйозністю, надійністю в справах і в прояві відчуттів. Що оточують представники даного типу Привертають сумлінністю, акуратністю, серйозністю, надійністю в справах і відносинах. Але таким людям властиві і відштовхуючі риси: формалізм, крутійство, занудливость, прагнення перекласти ухвалення важливого рішення на інших, нав'язливість.
3.Тип людей, що застряє, яким властиві надмірна стійкість сильних емоційних переживань і схильність до формування надцінних ідей, завищеної самооцінки своєї особи в порівнянні з іншими. Вони не можуть забути образ і «зводять рахунки» зі своїми кривдниками. У них спостерігається службова і побутова незговірливість, схильність до затяжних склок. У конфлікті вони найчастіше бувають активною стороною і чітко визначають для себе круг ворогів і друзів. Співбесідникам подобається їх прагнення добитися високих показників в будь-якій справі, прояв високих вимог до себе, жадання справедливості, принциповість, міцні, стійкі погляди. Але в той же час у людей такого типу є риси, які відштовхують від них що оточують: образливість, підозрілість, мстивість, честолюбство, самовпевненість, ревнивість, роздуте до фанатизму відчуття справедливості.
4. Збудливий тип, характерними рисами носіїв якого є підвищена соціальна імпульсна, ослаблений контроль за своїми емоціями, спонуками і діями, які приводять в остаточному підсумку до конфліктів і труднощів в спілкуванні з іншими людьми. У представників цього типу виявляються підвищена дратівливість, нестриманість, похмурість, занудливость, але можливі і влесливість з послужливістю (як маскування). Вони активно і часто конфліктують, не уникають сварок з начальством, незлагідні в колективі, в сім'ї деспотичні і жорстокі. Оточує не подобається їх дратівливість, запальність, неадекватні спалахи гніву і жорстокості, ослаблений контроль за своєю поведінкою.
5. Інтровертирований тип, представники якого характеризуються малою товариськістю і замкнутістю. Вони зазвичай тримаються в стороні від всіх і вступають в спілкування з іншими людьми у разі потреби. Найчастіше вони занурені в себе, свої власні думки. Їм властива підвищена ранима, але вони нічого про себе не розповідають і не діляться своїми переживаннями. Навіть до своїх близьких людей вони відносяться холодно і стримано. Ці люди люблять самоту і вважають за краще знаходитися швидше в самоті, чим в галасливій компанії. У конфлікти вступають рідко, тільки при спробі інших людей вторгнутися в їх внутрішній світ. У них сильно виражена емоційна холодність і слабка прихильність до близьких. Навколишнім людям вони подобаються за стриманість, статечність, обдуманість вчинків, наявність твердих переконань і принциповість. Але наполегливе відстоювання своїх нереальних інтересів, поглядів і наявність своєї точки зору, що різко відрізняється від думки більшості, відштовхують від них людей. Самота, нав'язливість, безцеремонність і грубість тих, що оточують підсилюють замкнутість представників цього типу.
6. Дистімічний тип, у представників якого спостерігається постійно знижений настрій, смуток, замкнутість, немногословие, песимістична. Ці люди обтяжуються галасливими суспільствами, з товаришами по службі близько не сходяться. У конфлікти вступають рідко, частіше є в них пасивною стороною. Вони дуже цінують тих людей, які дружать з ними і схильні їм підкорятися. Оточує подобається в цих людях серйозність, висока моральність, сумлінність і справедливість. Але такі риси, як пасивність, песимізм, смуток, сповільненість мислення, «відривши від колективу», відштовхують тих, що оточують від знайомства і дружби з ними. Конфлікти спостерігаються у них в ситуаціях, які вимагають бурхливої діяльності. На цих людей зміна звичного способу життя робить негативний вплив.
7. Тривожно боязливий тип, серед носіїв якого постійно зустрічаються індивіди, зазвичай появи, що дуже переоцінюють вірогідність, небезпеки з боку соціального оточення, що мають схильність до зайвих соціальних переживань, боязкості і лякливості. Люди цього типу відрізняються зниженим фоном настрою, боязкістю, невпевненістю в собі. Вони постійно побоюються за себе, своїх близьких, довго переживають невдачу і сумніваються в правильності своїх дій. У конфлікти встуають рідко і грають в них пасивну роль. Навколишнім подобаються їх дружелюбність і самокритичність. Але боязлива, недовірливість унаслідок беззахисності цих людей часто перетворюють їх на об'єкт для жартів.
8. Циклотимічний тип, представникам якого властиві періоди підйому і спади настрою, що циклічно змінялися, стомливі їх, роблять, їх поведінка мало передбачувана, суперечлива, такою, що приводить до авантюр. В період підйому настрою циклотімики гаполешливі, енергійні. В період спаду загострено сприймають неприємності, аж до самогубства. Ці часті зміни душевних станів стомлюють таких людей, роблять їх поведінку нестійкою, непридатною до прогнозування.
9. Гіперактивний тип, характерний для людей зі свое-бразно акцентованим переживанням тривоги і щастя, астой зміною настроїв (їх швидким переходом з одного в інше, з позитивних в негативних), перебільшеним сприйняттям різного роду подій (наприклад, проявление захоплення у зв'язку з радісними подіями і відчаю у разі неприємностей). Представники цього типу дуже енергійні, самостійні, прагнуть до лідерства, позову, авантюр. Вони не реагує на зауваження, у них відсутня самокритичність. Навколишнім людям в них не подобаються: легковажність, схильність до аморальних вяинків, несерйозне ставлення до покладених на них обов'язків, зайва дратівливість.
10. Емотивний тип, властивий чутливим і вразливим людям, чиї настрої відрізняються особливою глибиною прояву, «тонкістю» протікання емоцій і відчуттів, а соціальні інтереси акцентуються передусім на підвищеній увазі до духовних сторін суспільного життя. Представники цього типу надмірно ранимі й глибоко переживають щонайменші неприємності. Вони надмірно чутливі до зауважень, невдач, віддають перевагу вузькому колу друзів і близьких ним людей і однодумців. Образи вони не випліскують назовні, а приховують в собі. Оточує подобається їх альтруїзм, співчуття, жалість, вираз радості з приводу чужих успіхів. Ці люди дуже старанні і мають високе відчуття довга.
11. Екзальтований тип, представникам якого властивий дуже мінливий настрій, балакучість, підвищена отвлекаемость на зовнішні події. Їх емоції яскраво виражені і знаходять своє віддзеркалення у влюбливості. Такі риси, як альтруїзм, відчуття співчуття, художній смак, артистичне дарування, яскравість відчуттів і прихильність, до друзів подобаються співбесідникам. Але надмірна вразливість, патетичність, панікерство, схильність відчаю є не кращими їх якостями.
12. Конформний тип. Люди цього типу володіють високою товариськістю, балакучістю до балакучості. Зазвичай вони не мають своєї думки і дуже несамостійні, прагнуть бути як все і не виділятися «з натовпу». Ці люди неорганизованны і вважають за краще підкорятися, в спілкуванні з друзями і в сім'ї поступаються лідерством іншим. Оточує в цих людях подобається їх готовність вислухати «сповідь» іншого, старанність. Але в той же час це люди «без царя в голові», схильні до чужого впливу. Вони не обдумують свої вчинки і мають велику пристрасть до розваг. Конфлікти можливі в ситуації вимушеної самоти, безконтрольності.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1321;