Соціально-психологічній клімат, його характеристика.

Для того, щоб найзагальнішим чином охарактеризувати умови діяльності тієї або іншої групи, її внутрішню обстановку, останнім часом часто використовуються поняття «Соціально ‑ психологічний клімат», «морально ‑ психологічний клімат», «психологічний клімат», «емоційний клімат» і т. п. Соціально психологічним кліматом групи є стан групової психіки, обумовлений особливостями життєдіяльності даної групи. Це своєрідний сплав емоційного і інтелектуального – установок, відносин, настроїв, відчуттів, думок членів групи. Все це – окремі елементи соціально психологічного клімату.

Соціально психологічний клімат формується за рахунок безлічі різноманітних дій. Розділимо їх умовно на чинники макросередовища і мікросередовища.

Під макросередовищем мається на увазі великий соціальний простір, широке оточення, в межах якого знаходиться і здійснює свою життєдіяльність та або інша організація. Що ж сюди входить? Перш за все кардинальні особливості суспільно- економічного пристрою країни, а конкретніше – специфіка даного етапу її розвитку, що відповідним чином виявляється в діяльності різних соціальних інститутів. Ступінь демократизації суспільства, особливості державного регулювання економіки, рівень безробіття в даному регіоні, вірогідність банкрутства підприємства і т. д. – ці і інші чинники макросередовища роблять певний вплив на всі сторони життєдіяльності організації в сучасних умовах. До макросередовища відноситься також рівень розвитку матеріального і духовного виробництва і культури суспільства в цілому. Нарешті, макросередовище характеризується і певною суспільною свідомістю, що відображає дане суспільне буття у всій його суперечності. Таким чином, члени кожної соціальної групи і організації є представниками своєї епохи, певного історичного періоду розвитку суспільства.

Міністерства і відомства, концерни, акціонерні суспільства, в систему яких входить те або інше підприємство або установа, здійснюють по відношенню до останніх певні управлінські дії, що також є важливим чинником впливу макросередовища на соціально психологічний клімат організації і всіх вхідних в її склад груп.

Як істотні чинники макросередовища, що впливають на клімат тієї або іншої організації, слід зазначити і її багатообразні партнерські зв'язки з іншими організаціями, а також із споживачами продукції даної організації. Відмітимо, що в умовах ринкової економіки вплив споживачів на клімат організації (особливо виробничою) зростатиме.

Мікросередовище підприємства, установи – це «поле» повсякденної діяльності людей, ті конкретні матеріальні і духовні умови, в яких вони працюють. Саме на даному рівні ті або інші дії макросередовища знаходять для кожної групи свою визначеність, зв'язок з реаліями життєвої практики.

Які ж обставини, умови повсякденної життєдіяльності формують те або інше світовідчування і умонастрій первинної робочої групи, її соціально психологічний клімат?

Можна виділити цілий ряд дій. Перш за все відзначимо чинники матеріально - речового середовища. Це і характер виконуваних людьми трудових операцій, і стан устаткування, і якість заготовок або початкової сировини. Велике значення мають також особливості організації праці – змінність, ритмічність, ступінь взаємної заміни працівників, рівень оперативно ‑ господарської самостійності первинної групи (наприклад, бригади). Відзначимо роль і санітарно - гігієнічних умов праці, таких як температура, вологість, освітленість, шум, вібрація і т. д.

Відомо, що раціональна організація трудового процесу з урахуванням можливостей людського організму, забезпечення нормальних умов роботи і відпочинку людей впливають позитивним чином на психічні стани кожного працівника і групи в цілому. І, навпаки, ті або інші несправності техніки, недосконалість технології, організаційні нелади, неритмічність праці, недолік свіжого повітря, надмірний шум, ненормальна температура в приміщенні і тому подібні чинники матеріально - речового середовища позначаються негативно на кліматі групи. Тому щонайперший напрям вдосконалення соціально психологічного клімату полягає в оптимізації комплексу вказаних вище чинників. Це завдання повинне вирішуватися на основі розробок фахівців з гігієни і фізіології праці, ергономіки і інженерної психології.

Іншу, не менш важливу групу чинників мікросередовища складають дії, що є груповими явищами і процесами на рівні первинної робочої групи. Ці чинники заслуговують пильної уваги у зв'язку з тим, що вони є наслідком соціально психологічного віддзеркалення людського мікросередовища. Скорочено називатимемо ці чинники соціально психологічними.

Почнемо з такого чинника, як характер офіційних організаційних зв'язків між членами первинної робочої групи. Ці зв'язки закріплені у формальній структурі даного підрозділу. Можливі відмінності між типами такої структури можна показати на основі виділених Л. І. Уманським наступних «моделей спільної діяльності»:

1. Сумісно ‑ індивідуальна діяльність: кожен член групи робить свою частину загального завдання незалежно від інших (бригада верстатників, прядильщиц, ткаль).

2. Сумісно ‑ послідовна діяльність: загальне завдання виконується послідовно кожним членом групи (бригада конвеєрного виробництва).

3. Сумісно ‑ взаємодіюча діяльність: завдання виконується при безпосередній і одночасній взаємодії кожного члена групи зі всіма іншими її членами (бригада монтажників).

Експериментальні дослідження, проведені під керівництвом Л. І. Уманського, показують пряму залежність між цими моделями і рівнем розвитку групи як колективу. Так, «згуртованість по спрямованості» (єдність ціннісних орієнтації, єдність цілей і мотивів діяльності) в межах даної діяльності групи досягається швидшим при третій моделі, чим при другій і тим більше при першій.

Разом з системою офіційної дії на соціально психологічний клімат первинної робочої групи величезний вплив робить її неофіційна організаційна структура. Безумовно, товариські контакти під час роботи і після закінчення її, співпраця і взаємодопомога формують інший клімат, ніж недоброзичливі відносини, що виявляються в сварках і конфліктах.

Кажучи про важливий формуючий вплив неофіційних контактів на соціально психологічний клімат, необхідно враховувати як кількість цих контактів, так і їх розподіл. Наприклад, в межах однієї бригади можуть існувати дві неформальні групи, причому члени кожною з них (при міцних і доброзичливих внутрішньогрупових зв'язках) протидіють членам «не своїх» груп.

Звичайно, розглядаючи чинники, що впливають на клімат групи, слід зважати на не тільки специфіку формальною і неформальною організаційних структур, узятих відособлено, але і їх конкретне співвідношення. Чим вище ступінь єдності цих структур, тим позитивнее дії, що формують клімат групи.

Характер керівництва, що виявляється в тому або іншому стилі взаємин між безпосереднім керівником первинної робочої групи і останніми її членами, також впливає на соціально психологічний клімат. Робочі, що рахують керівників цеху однаково уважними до їх виробничих і особистих справ, зазвичай більш задоволені своєю роботою, ніж ті, хто заявляв про неувагу до них з боку керівників. За даними вітчизняних досліджень, демократичний стиль керівництва майстрів бригад, спільність цінностей і норм майстрів і робочих сприяють формуванню сприятливого соціально психологічного клімату.

Наступний чинник, що впливає на клімат групи, обумовлений індивідуальними психологічними особливостями її членів. Кожна людина унікальна і неповторювана. Його психічний склад є тим або інше поєднання особових рис і властивостей, що створює своєрідність характеру в цілому. Крізь призму особливостей особи заломлюються всі впливи на неї з боку зовнішнього середовища. Відносини людини до даних впливів, що виражаються в його особистих думках і настроях, в поведінці, є його індивідуальним «внеском» у формування клімату групи. Звичайно, психіку групи не слід розуміти як суму индивидуально‑ психологічних особливостей кожного з її членів. Це якісно нова освіта. Таким чином, для формування того або іншого соціально психологічного клімату групи мають значення не стільки індивідуальні властивості її членів, скільки ефект їх поєднання. Рівень психологічної сумісності членів групи також є чинником, що обумовлює у великій мірі його клімат.

Резюмуючи сказане, виділимо наступні основні чинники, що впливають на соціально психологічний клімат первинної робочої групи.

Дії з боку макросередовища:характерні особливості сучасного етапу соціально економічного і суспільно - політичного розвитку країни; діяльність вищестоящих структур, керівних даною організацією, її власних органів управління і самоврядування, громадських організацій, зв'язку даної організації з іншими міськими і районними організаціями.

Дії з боку мікросередовища:матеріально - речова сфера діяльності первинної групи, суто соціально психологічні чинники (специфіка формальних і неформальних організаційних зв'язків в групі і співвідношення між ними, стиль керівництва групою, рівень психологічної сумісності працівників).

Звичайно, при аналізі соціально психологічного клімату первинної робочої групи в тій або іншій конкретній ситуації неможливо віднести какое‑ або вплив на неї на рахунок тільки макросередовища або тільки мікросередовища. Залежність клімату первинної групи від чинників його власного мікросередовища завжди обумовлена макросередовищем. Проте, вирішуючи задачу вдосконалення клімату в тій або іншій первинній групі, слід звернути першочергову увагу на чинники мікросередовища. Адже саме тут найнаочніше помітний ефект цілеспрямованих дій.








Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 976;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.