Методи виміру і критерії росту продуктивності праці
План
1. Показники і методи виміру продуктивності праці.
2. Виробка і трудомісткість продукції.
3. Натуральний метод виміру продуктивності праці, галузі застосування й обмеження на використання.
4. Трудовий метод виміру продуктивності праці і його складові.
5. Показники розрахунку продуктивності праці в стоїмосному методі.
6. Класифікація трудомісткості по характері і призначенню витрат праці.
1. Показники і методи виміру продуктивності праці.
Найважливішою передумовою визначення результативності праці є правильне обчислення рівня і динаміки продуктивності праці у всіх сферах економіки.
Вимір продуктивності праці повинен ґрунтуватися на розумінні її економічного змісту, визначенні показників, що можуть характеризувати рівень продуктивності праці в часі і просторі. Методи оцінки продуктивності праці повинні відповідати наступним вимогам:
• одиниці виміру не повинні спотворювати показників продуктивності праці
• цілком враховувати фактичний обсяг праці і витрати робочого часу
• забезпечувати єдність методів виміру продуктивності праці
• показники продуктивності праці повинні бути наскрізними, зведеними, порівнянними, мати високий ступінь вірогідності і бути універсальними у використанні
Розрізняють продуктивність праці в масштабі регіону, галузі, підприємства, цеху, виробничої ділянки, бригади й окремого працівника. При цьому продуктивність праці визначається як відношення обсягу виробленої продукції до витрат праці. Показниками трудомісткості є вироблення і трудомісткість.
2. Виробка і трудомісткість продукції.
Виробка - це кількість виробленої продукції в одиницю часу чи кількість продукції, що приходиться на одного середньоспискового працівника за рік, квартал, місяць. Вона розраховується як відношення кількості виробленої продукції до величини робочого часу:
тут В - вироблення в одиницю часу
ОП - обсяг випущеної продукції Т - витрати робочого часу
Трудомісткість - це витрати часу на одиницю продукції, тобто величина зворотна виробленню
тут Тр - трудомісткість одиниці продукції
Чим більше вироблення продукції в одиницю часу і чим менше витрати часу на одиницю продукції, тим вище рівень продуктивності праці. Тому цей показник продуктивності праці називається прямим. Однак відсоток росту вироблення ΔВ% не рівнозначний відсотку зниження трудомісткості ΔТр%. Зв'язок між ними задається вираженнями :
У сучасній економічній літературі вироблення використовується частіше чим трудомісткість. У залежності від витрат на одиницю робочого часу розрізняють:
вироблення на одну відпрацьовану людино-годину (годинне вироблення) вироблення на один відпрацьований людино-день (денне вироблення) вироблення на одного середньостатистичного працівника в рік (річний виробіток)
Існує квартальна і місячна виробітки.
Годинне вироблення характеризує фактично відпрацьований час. Денна залежить від тривалості робочого дня з урахуванням внутрізмінних простоїв і втрат часу. Річний виробіток враховує не тільки внутрізмінні, але і цілоденні простої. Залежність між ними може бути виражена формулами
тут Ід.в, - індекс денного вироблення
І г..в - індекс годинного вироблення
І і.р.в. - індекс використання робочого часу впродовж зміни
Ір.в - індекс річного виробітку
Іяв - індекс кількості явочних днів упродовж року.
3. Натуральний метод виміру продуктивності праці, область застосування йобмеження на використання
Методи виміру продуктивності праці визначаються системою вимірів випущеної продукції. Розрізняють наступні методи: натуральний, трудовий і вартісний (грошовий).
Сутність натурального методу полягає в тому, що обсяг випущеної продукції, і продуктивність праці розраховують у натуральних одиницях (штуках, тоннах, метрах). Цей метод застосовується усередині підприємства: на робочих місцях, у бригадах, на окремих ділянках тих галузей, що випускають продукцію (електроенергетика, текстильна промисловість і т.п.).
Якщо підприємство випускає продукцію, що в основному має ті самі ознаки, то відрізняються якою-небудь однією ознакою, вироблення можна розраховувати за допомогою умовно натуральних одиниць (наприклад, у консервній промисловості використовують термін умовні банки). Однак натуральний метод має обмежене застосування, оскільки підприємства і галузі випускають в основному різноманітну продукцію. Крім цього за цією методикою не можна врахувати зміни обсягу незавершеного виробництва, що у деяких галузях мають значну частку в загальному обсязі виробництва (будівництво, суднобудування).
4. Трудовий метод виміру продуктивності праці і його складові.
Трудовий метод найчастіше використовується на робочих місцях, у цехах, де обсяг виробництва, розраховується в нормо-годинах. Трудовий метод під час випуску незавершеної продукції визначається в нормо-годинах. При науково-обгрунтованих статистичних нормах цей метод досить точно відбиває динаміку зміни продуктивності праці. Поряд з виробленням у ньому широко використовується такий показник як трудомісткість продукції.
Трудова продукція - це сума усіх витрат живої праці на виробництво одиниці продукції в даному підприємстві, організації чи установі. У трудову продукцію входять витрати живої праці працівників усіх категорій промислово-виробничого персоналу, керівників, фахівців і робітників. Показник трудової продукції визначається на одиницю продукції, що випускається, у натуральному вираженні по всій номенклатурі товарів і послуг. У залежності від складу трудових витрат і їхньої ролі в процесі виробництва розрізняють :
технологічну трудомісткість (ТТ)
трудомісткість обслуговування виробництва (ТО)
виробничу трудомісткість (ТВР)
трудомісткість керування (ТК)
повну трудомісткість (Тповн)
Технологічна трудомісткість - це витрати праці робочих здійснюючих технологічний вплив на предмети праці, що враховуються в товарній продукції підприємства. Вона розраховується по формулі :
де ТТ ~ технологічна трудомісткість
Тв, - трудомісткість відрядників
Тп. - трудомісткість почасовщиків.
Трудомісткість обслуговування виробництва - це витрати праці - допоміжних робочих основних цехів і всіх допоміжних цехів і служб, зайнятих обслуговуванням виробництва.
Виробнича трудомісткість враховує витрати праці всіх робітників.
Трудомісткість керування враховує накладні витрати зв'язані з оплатою праці керівників, фахівців, службовців, МОП, охорони і т.д.
Повна трудомісткість включає трудові витрати всіх зазначених категорій і може бути розрахована по формулах:
Трудовий метод досить точно характеризує зміни продуктивності праці, однак має обмежене застосування, оскільки він базується на використанні незмінних норм, що суперечить необхідності перегляду норм по мірі впровадження організаційно-технічних заходів.
5. Показники росту продуктивності праці У вартісному методі.
У сучасних ринкових умовах господарювання для виміру продуктивності праці використовується вартісний (чи грошовий) метод, що базується на використанні вартісних показників обсягу продукції (валова і товарна продукція, валовий оборот, нормативна вартість обробки , валовий доход). Якщо натуральні показники характеризують продукцію тільки як визначений обсяг споживацької вартості, то вартісні показники характеризують продукцію як визначений економічний результат роботи.
Здатність вартісного показника відбивати у визначених пропорціях кількість праці, що міститься в різноманітній продукції, дозволяє використовувати його для оцінки продуктивності праці по будь-якому підприємству, колгоспу, радгоспу, по окремих галузях промисловості і по всьому народному господарству.
Для числення продуктивності праці у вартісному вираженні можуть бути використані різні показники оцінки продукції, що випускається:
- валова продукція;
- товарна продукція;
- валовий оборот;
- нормативна вартість обробки;
- нормативно-чиста;
- чиста продукція;
- валовий доход.
Перевага вартісного методу полягає в можливості порівняння різнорідної продукції з витратами на її виробництво як на окремому підприємстві чи галузі, так і економіці в цілому. Зупинимося детальніше на цих показниках .
Показники продуктивності праці розраховані по валовій і товарній продукції мають і недоліки і переваги.
Переваги цього методу оцінки:
- валова продукція характеризує загальний обсяг виробничої діяльності підприємства;
- товарна продукція характеризує обсяг виробництва, що надходить у народногосподарський оборот.
Розходження між показниками валової і товарної продукції полягає в тому, що перший характеризує продукцію з погляду виробництва, виявляючи загальний обсяг виробництва (валовий), а товарний - з погляду звертання, виявляючи обсяг результатів виробничої діяльності, що надходить у народногосподарському звертанні.
З народногосподарської точки зору найбільш важливим показником є товарний, однак, для спостереження за зміною продуктивності праці в часі даний показник не придатний, особливо для підприємств із тривалим виробничим циклом.
Недоліки такого розрахунку:
- залежать від витрат минулого (упредметненої праці);
- впливає на асортимент продукції, її матеріалоємність і трудомісткість;
- не враховує зміни обсягу оперативних постачань зміни обсягу незавершеного виробництва, а так само особливості і динаміку зміни цін на продукцію.
У деяких галузях промисловості (швейної, поліграфічної) продуктивність праці розраховують, використовуючи показник обсягу нормативної вартісної обробки, при якій для кожного виду продукції визначають єдині і постійні нормативи заробітної плати основних робітників з відрахуваннями в бюджет на соціальні нестатки, цехові і загальнозаводські витрати.
Тому що в цьому показнику не враховуються матеріальні витрати, то на нього не впливають витрати минулої праці. Недоліком цього показника є те, що він не фактична вартість обробки, а лише її нормативні значення.
Найбільш повне представлення про внесок підприємства у свою продукцію представляє показник чистої чи продукції знову створена вартість продукції, яку можна визначити по формулі
ОП=ОВ-МВ чи ОП = ЗП + ПП,
де ОП - обсяг чистої продукції;
ОВ - обсяг валової продукції; MB - матеріальні витрати;
ЗП - заробітна плата з відрахуваннями в бюджет;
/7/7 - прибуток підприємства.
6. Класифікація трудомісткості по характеру призначенню витрат праці.
По характері і призначенню витрат праці розрізняють: нормативну трудомісткість; фактичну трудомісткість і планову.
Нормативна трудомісткість - це нормовані витрати на виготовлення виробу, виходячи з діючих норм часу, норм обслуговування штатного розкладу і планового фонду робочого часу.
Фактична трудомісткість - це реальні витрати на виготовлення одиниці продукції чи виконання обсягу робіт.
Планова трудомісткість - це витрати праці на виготовлення одиниці продукції чи виконання обсягу робіт, установлені з урахуванням їх зниження в плановому періоді.
Використання показників трудомісткості дозволяє здійснити планомірне й ощадливе регулювання витрат у найбільш близькій до праці формі безпосередньо в робочому часі. Визначальна роль показників праці зв'язана з тим, що при вимірі продуктивності праці резерви її росту складають власне кажучи можливості економії часу.
Лекція № 9
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 738;