Людина- машина – середовище
Результатом упровадження зазначених резервів продуктивності праці забезпечує підвищення кваліфікації і рівня працівників, поліпшення умов праці, побуту і відпочинку, підйом рівня життя, поліпшення соціально-психологічного клімату в трудових колективах, розвиток методів мотивації і психологічного впливу, ріст творчого характеру праці, раціональне використання вільного часу.
3. Класифікація резервів росту по способах, предметам і умовам
використання праці.
При аналізі і плануванні продуктивності праці важливою задачею є виявлення невикористаних резервів і їхнього росту, тобто те конкретно-можливе підвищення продуктивності праці, що створюється в результаті дії тих чи інших факторів у галузях народного господарства.
Резерви росту продуктивності праці - це такі можливості економії суспільної праці, що хоча і виявлені, але по різних причинах ще не використовуються.
Процес використання резервів - це процес перетворення можливого в дійсне. Використання резервів є процес реалізації факторів продуктивності праці.
У відповідності зі структурою виробничого процесу резерви росту продуктивності праці можна класифікувати як резерви у використанні засобів праці, резерви у використанні предметів праці і резерви застосування праці.
По даній класифікації резерви зводяться до резервів економії минулої праці упредметненого в засобах виробництва і предметів праці і резервам економії живої праці, які можна представити у виді наступної схеми:
Резерви підвищення продуктивності праці звичайно використовуються на конкретному підприємстві, але виникати можуть і поза ним. За цією ознакою резерви підрозділяються на: внутрівиробничі (внутрішньозаводські) і внутрівиробничі (не заводські).
Не заводські резерви у свою чергу підрозділяються на: народногосподарські, галузеві і регіональні (міжгалузеві).
Народногосподарські резерви - зв'язані з не до використанням науково-технічного прогресу, нераціонального розміщення продуктивних сил, недоліками господарського механізму і не до використанням можливостей людини в процесі праці фактора.
Наприклад: зараз гостро коштує проблема створення техніки нових поколінь, що давала би підвищення продуктивності живої праці не менш чим у 1,5-2 рази й обов'язково забезпечувала економію витрат сукупного (живого й упредметненого) праці. На практиці нова техніка й устаткування найчастіше підвищують продуктивність живої праці усього лише на 10 — 15 %. Що стосується сукупних витрат, то вони часом не тільки скорочуються при роботі на новому обладнанні, а навіть зростають, тобто відбувається не ріст, а зниження продуктивності праці.
Галузеві резерви - обумовлюються недоліками спеціалізації, концентрації і комбінування виробництва, техніки і технології даної галузі, а так само не до використанням кращих досягнень передового досвіду і т.д.
Міжгалузеві резерви - визначаються використанням можливостей однієї галузі промисловості для підвищення праці в іншій. Так підвищення якості продукції в сировинних галузях промисловості, наприклад, залізорудної, дає значну економію і ріст продуктивності праці в обробних галузях. Наприклад, у машинобудуванні може бути отриманий ріст продуктивності праці в результаті збільшення кількості розширення асортименту і поліпшення якості прокату в металургії, максимальне наближення його до розмірів і форми готових виробів. При цьому збільшення витрат живої праці в металургії набагато перекривається його економією в машинобудуванні. Крім того наближення форм і розмірів прокату до форми і розмірів готових виробів забезпечує велику економію упредметненому праці.
5. Внутрівиробничі резерви
Обумовлені недостатньо ефективним використанням техніки і робочої сили, наявністю втрат робочого часу, у тому числі в результаті страйків, а також цілодобових і внутрізмінних утрат. Вони мають особливе значення, так як виявляються і використовуються в кінцевому рахунку безпосередньо на підприємстві.
По використанню в часі резерви поділяються на двох груп:
I - поточні, такі, котрі можна використовувати в плині року.
II - перспективні, котрі передбачаються до використання в перспективних планах розвитку підприємства.
В міру реалізації планів резерви з перспективних перетворюються в поточні. Поряд із класифікацією резервів важливе значення має їхня оцінка і вимір.
Резерви можуть оцінюватися в абсолютних і відносних величинах. У кожнім конкретному випадку їхня величина визначається зіставленням фактичного використання даного виду ресурсів з максимально можливим. Основним питанням виміру резервів є визначення їхньої величини, можливої на даний момент часу.
6. Основні шляхи підвищення продуктивності праці
1) науково-технічний прогрес;
2) більш повне використання людського фактора;
3) поліпшення організації праці і керування й удосконалювання господарського механізму;
4) структурні зміни у виробництві.
Особливе значення темпів росту продуктивності праці, у даний час, обумовлюється тим, що можливості розвитку галузей матеріального виробництва за рахунок збільшення чисельності працюючих уже вичерпані. Наприклад, якщо рані в 1981-85 р. за рахунок збільшення чисельності було отримано 13% національного доходу, з них 14% приросту промислової продукції, 13% будівельно-монтажних робіт, то на початку 90-х м. весь приріст національного доходу продукції і робіт у всіх галузях отриманий за рахунок підвищення продуктивності праці, а чисельність зайнятих скоротилася (вивільнена чисельність зайнятих пішла в невиробничу сферу).
До основних причин, що гальмують ріст продуктивності праці на сучасному етапі розвитку економіки варто віднести скорочення приросту капітальних вкладень, розпад колишнього Союзу, нестійкість сільськогосподарського виробництва і значні втрати сировинної продукції, будівля основних фондів і відсутність фінансових засобів на їхні відновлення, недоліки в господарському механізмі, інфляційні процеси.
Лекція № 8
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 776;