Пізнання як відображення дійсності.
На питання, що таке знання відповісти нелегко. І цю думку виразно сформулював гетевський Фауст:
„Что значит знать? Вот в чем вопрос.
На этот счет у нас не все в порядке.
Немногих, проникавших в суть вещей
И раскрывавших всем души скрижали,
Сжигали на кострах и распинали,
Как вам известно, с самых давних дней…”
І чи не тому пушкінський Євг. Онєгін говорить:
„Мы все учились понемногу:
Чему-нибудь и как-нибудь…”
Всі матеріалісти виходять з того, що пізнання являє собою особливу форму відображення дійсності. В чому ж ця особливість?
Ми вже знаємо, що відображення – це загальна властивість матерії, а свідомість – вища форма відображення. З цього виходить, що не на всіх рівнях відображення існує свідомість. Вона виникає лише з появою людини.
Всі знання, якими ми володіємо, відносяться або ж до певних явищ і процесів, або ж до певних дій і видів діяльності.
Говорячи, що нам необхідно скласти або перемножити два числа, ми повинні знати не тільки що таке „число”, але й як виконувати ці дії.
Тобто ми користуємося поняттями. Знання завжди висловлюються в мові у вигляді слів чи груп слів, з допомогою яких формулюються поняття.
Тому, говорячи, що наші знання відображують дійсність, ми маємо на увазі особливу відповідність понять і суджень (висловлювань) явищам оточуючого світу і певним діям людини.
Це значить, що певним поняттям відповідають цілком певні властивості і відносини між явищами і процесами об’єктивної дійсності.
Це значить також, що з допомогою певних суджень ми можемо описати і розпізнати цілком певні властивості та відносини між явищами і процесами об’єктивної дійсності.
Це, нарешті, значить, що, формулюючи певні правила діяльності, віддаючи або одержуючи накази і розпорядження, ми знаємо (розуміємо), які дії або вчинки слід або не слід робити, щоб досягти тих чи інших цілей (намірів).
Саме такий зміст твердження, що наші знання являються відображенням об’єктивної дійсності.
Знання не існують самі по собі. Вони являють собою результат особливого процесу – процесу пізнання, або пізнавальної діяльності людини.
Отже для того, щоб вірніше зрозуміти сутність знань, щоб відповісти на питання, що значить знати, необхідно вивчити процес пізнання, його джерела та основні етапи.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 923;