Філософія буржуазного суспільства.
Кінець ХVI – XVII ст. в Європі був періодом кризи феодалізму і добою ранніх буржуазних революцій (ХVIст. – Нідерланди, ХVIІст. – Англія).
Процес становлення капіталізму та його боротьба з феодалізмом знаходили своє вираження і в області філософії.
В ході розвитку капіталістичних відносин посилюється боротьба матеріалізму (що був тоді світоглядом буржуазії) проти ідеалізму – світогляду класу феодалів.
Особливо важливою межею в цьому відношенні був початок ХVIІст. – період виникнення метафізичного матеріалізму, другої основної форми матеріалізму в історії філософії.
Матеріалізм доби капіталізму, що зароджувався, тобто метафізичний матеріалізм, – це вже не стихійний матеріалізм давнього світу, так як, з однієї сторони, він спирався на данні природознавчих наук і узагальнював їх досягнення, а з іншої – озброював ці науки філософськи обґрунтованим методом дослідження.
Про тісний зв'язок метафізичного матеріалізму ХVIІст. з природознавством свідчить його механістичний характер.
З природознавчих наук в кінці ХVIст.– на початку ХVIІст. особливо успішно розвивались механіка і астрономія, що розкривали механічні закономірності руху матерії та її кількісні властивості.
Швидкий прогрес механіко-математичних наук мав настільки сильний вплив на природодослідників, що багато з них стали вважати відкриті цими науками закони загальними, прикладними в усіх галузях наукових знань.
Матеріалізм ХVIІ - ХVIІІст., спираючись на досягнення механіко-математичних наук і філософськи їх узагальнюючи, також придбав механістичний характер.
В надрах розвиваючогося природознавства зародилися і елементи метафізичного методу пізнання світу.
В початковий період розвитку природознавства основні зусилля вчених були зосереджені на збиранні, роздільному описанні та класифікації предметів і фактів з життя природи.
Серед природознавців широко застосовувалися прийоми ізольованого розгляду об'єктів, які вивчалися, і розкладу їх на прості елементи.
Ставало звичайним дивитись на ціле, як на просту механічну суму частин, а частини, в свою чергу, наділяти властивостями цілого.
Подібний підхід до вивчення природи, перенесений в філософію, призвів до створення метафізичного методу.
Так склалась друга форма матеріалізму в історії філософії – механістичний матеріалізм ХVIІ - ХVIІІст. з органічно властивим йому метафізичним методом пізнання світу.
Механістична філософія зводила всю матерію до фізичної речовини, а складні види руху – до простого механічного переміщення у просторі.
З висоти наших днів метафізичний матеріалізм ХVIІ - ХVIІІст. бачиться спрощеним і обмеженим, проте для свого часу він був прогресивним.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 682;