Зміст спецкурсу за темами і модулями
Тема 1.Предмет, об’єкт і основні категорії
паблік рилейшнз як науки
Зв’язки з громадськістю як наука і мистецтво формування та управління громадською думкою. Предмет і об’єкт паблік рилейшнз як науки та управлінської діяльності. Основні завдання паблік рилейшнз як науки та управлінської діяльності.
Зв’язок паблік рилейшнз з іншими суспільними науками.
Основні категорії паблік рилейшнз та їх характеристика. Громадськість, її сутність і характеристика. Громадська думка як одна з основних категорій паблік рилейшнз. Комунікаційна система як елемент системи зв’язків з громадськістю. Відмінності паблік рилейшнз від реклами. Місце і роль зв’язків з громадськістю у житті суспільства.
Тема 2.Загальна характеристика системи
зв’язків з громадськістю (ЗЗГ)
Сутність і основні елементи системи зв’язків з громадськістю.
Організація та її роль у системі зв’язків з громадськістю як суб’єкта управління. Громадськість та її основні характеристики. Громадська думка, її рівні та роль у системі зв’язків з громадськістю. Сутність і роль інформації у зв’язках з громадськістю. Канали збирання і передачі інформації. Дослідні організації та агенції зі зв’язків з громадськістю. Їхнє завдання у формуванні та функціонуванні системи зв’язків з громадськістю.
Функції системи зв’язків з громадськістю. Сутність і зміст аналітично-прогностичної функції. Завдання організаційно-технологічної функції. Управлінська функція та її завдання. Інформаційно-комунікативна функція. Зміст консультаційно-методичної функції та її реалізація.
Тема 3.Система масових комунікацій
у суспільстві. Стратегічні комунікації
Поняття системи масових комунікацій (СМК) та її елементи. Характеристика основних елементів системи масових комунікацій: керівний орган; трудовий колектив; відповідальні виконавці; технічні засоби; апарат підготовки, збирання, порівняння та оцінки інформації; текстовий потік вказівок, розпорядження, інструкції.
Принципи формування та функціонування системи масових комунікацій.
Зв’язок як ключовий чинник системи масової комунікації. Зв’язок в Україні, його основні складові та особливості функціонування і розвитку.
Стратегічні комунікації. Їхня сутність, завдання і роль у системі зв’язків з громадськістю.
Тема 4.Планування, організація та здійснення
зв’язків з громадськістю
Сутність організаційних форм управління зв’язками з громадськістю, процес їх становлення, розвитку та вдосконалення.
Служба зв’язків з громадськістю в структурі простої системи управління, її складові та основні завдання. Основні напрями діяльності спеціалістів служби зв’язків з громадськістю.
Необхідність і сутність планування зв’язків з громадськістю. Довгостроковий план ЗЗГ, його зміст і особливості. Оперативний план ЗЗГ, його сутність, структура і функції. Стратегічне та оперативне планування ЗЗГ як єдиний процес забезпечення ефективного функціонування і розвитку організації (фірми, компанії, корпорації).
Програма зв’язків з громадськістю, її сутність та основні елементи. Алгоритм процесу розробки програми зв’язків з громадськістю та його характеристика.
Планування та організація кампанії зі зв’язків з громадськістю (PR-кампанії). Спільне і відмінне між PR-кампанією та рекламною кампанією. Основні етапи планування і проведення PR-кампанії.
Тема 5.Механізм взаємодії із засобами
масової інформації (ЗМІ)
Сутність, цілі та функції засобів масової інформації, їхні права та обов’язки. Преса та її роль у системі засобів масової інформації та у зв’язках з громадськістю. Радіо та його роль у зв’язках з громадськістю. Телебачення як складний комплекс електронних, технічних, технологічних та організаційно-функціональних засобів підготовки, збирання, накопичення, переробки, аналізу та передачі інформації в різноманітних формах і на великий простір. Сутність і особливості функціонування телекомунікацій різних форм власності: державних, громадських, муніципальних, акціонерних, кооперативних, приватних, можливість, необхідність та доцільність їх використання у зв’язках з громадськістю.
Основні завдання та функції ЗМІ, їх характеристика.
Зв’язки і співпраця фірми (організації, компанії, корпорації) із засобами масової інформації. Механізм передачі повідомлень службою зв’язків з громадськістю засобам масової інформації. Основні вимоги до повідомлення.
Основні напрями діяльності спеціалістів служби зв’язків з громадськістю з установлення комунікацій із засобами масової інформації.
Тема 6.Зв’язки з громадськістю
в промисловості та комерційній діяльності
Сутність і завдання зв’язків з громадськістю в сучасній промисловості. Основні характеристики виробничих цільових аудиторій. Промислові партнери і ділове спілкування з ними. Стиль ділового спілкування. Основні типи ділового спілкування: синергетично-демократичний, авторитарно-ієрархічний, проблемно-цільовий. Роль стилю ділового спілкування у налагодженні та здійсненні зв’язків з цільовими аудиторіями в промисловості.
Особливості зв’язків з громадськістю в комерційній діяльності. Споживачі та клієнти — основні цільові аудиторії в комерційній системі зв’язків з громадськістю. Сутність, місце і роль реклами у формуванні та управлінні громадською думкою і поведінкою споживачів. Зворотний зв’язок у системі зв’язків з громадськістю в комерційних структурах.
Проблеми внутрішньопромислових і комерційних комунікацій та шляхи їх розв’язання. Правильний вибір системи комунікацій у промисловості та комерційній діяльності — запорука ефективних зв’язків організації з цільовими аудиторіями.
Тема 7.Зв’язки з громадськістю
у фінансовій сфері
Фінансова сфера життєдіяльності суспільства як сукуп-
ність фінансових відносин певної соціальної системи та її підсистем.
Система зв’язків з громадськістю у фінансовій сфері. Її основні елементи та особливості. Завдання системи зв’язків з громадськістю у фінансовій сфері. Необхідність і основні напрями досліджень у межах фінансових зв’язків з громадськістю. Функції системи зв’язків з громадськістю у фінансовій сфері (аксеологічно-оціночна, комунікативна, організаційно-регулятивна, аналітична, управлінська) та умови їх реалізації у практичній діяльності фінансових закладів та організацій.
Зв’язки з громадськістю у відносинах з інвесторами. Основні види інвестицій (внутрішні (вітчизняні), зовнішні (іноземні), фінансові, виробничі, валові, прямі, чисті, портфельні) та їх характеристика. Роль системи зв’язків з громадськістю в залученні інвесторів та спілкуванні з ними.
Сутність і роль оборонних, наступальних і підкріплювальних комунікацій у системі фінансових зв’язків з громадськістю, у формуванні та управлінні громадською думкою.
Тема 8.Корпоративний
імідж та його використання
у зв’язках з громадськістю
Сутність сучасної корпорації як об’єднання (організації) з
метою спільної діяльності. Корпоративний імідж як образ корпорації. Основні складові корпоративного іміджу та їх характеристика. Фірмовий стиль. Інформаційний дизайн. Архітектурний дизайн. Зовнішній вигляд працівників фірми. Стиль
управління. Стиль ділових відносин. Стиль поведінки. Особиста культура працівників корпорації. Відносини корпорації з
державними закладами. Відносини із засобами масової інформації.
Місце і роль корпоративного іміджу в системі зв’язків з громадськістю. Вплив зв’язків з громадськістю на формування корпоративного іміджу.
Особистий імідж керівника (лідера) корпорації (фірми), його сутність і основні характеристики. Роль особистого імід-
жу керівника у формуванні та вдосконаленні корпоративного
іміджу.
Просування і використання корпоративного іміджу у зв’язках з громадськістю. Прес-реліз, презентація, прес-конференція, методи їх організації та проведення, роль у формуванні, просуванні та використанні корпоративного іміджу.
Тема 9. Зв’язки з громадськістю — передумова
успіху в маркетингу та менеджменті
Сутність сучасного маркетингу, його структура і функції. Основні принципи маркетингу. Основна мета і завдання зв’язків з громадськістю в сучасному маркетингу.
Служба зв’язків з громадськістю в системі сучасного маркетингу, її структурні елементи та основні завдання.
Комплекс маркетингових комунікацій, його елементи і функції.
Вплив зв’язків з громадськістю на ефективність реалізації концепції маркетингу. Рекомендації служби зв’язків з громадськістю щодо забезпечення ефективної реалізації концепції маркетингу.
Роль зв’язків з громадськістю у забезпеченні готовності фірми та служби маркетингу до кризової ситуації і виходу з неї. Чинники готовності фірми до кризової ситуації та виходу з неї. Основні принципи діяльності служби зв’язків з громадськістю в період виходу фірми з кризової ситуації.
Тема 10.Зв’язки з громадськістю
та відносини з державою
Органи державної влади (законодавчі, виконавчі, судові) як система організації, регулювання, контролю та виховання суспільства загалом і громадянина зокрема.
Принцип колективної та індивідуальної відповідальності як основа взаємодії громадськості з органами державної влади, ділового партнерства населення і держави.
Організації громадянського суспільства, що сприяють і забезпечують встановлення взаєморозуміння та налагодження взаємодії між діловими колами і політиками, економічними, ринковими (комерційними) структурами і державою.
Функціональна схема взаємодії виробничої (комерційної) структури з органами державного управління та її характеристика.
Лобіювання, його сутність, правові основи і функції. Лобіювання як механізм впливу на процес прийняття рішень законодавчими, виконавчими та судовими органами державної влади. Цілі, завдання, форми і методи лобіювання в Україні. Три основні напрями впливу бізнесу на урядові кола і законодавчу владу: кримінальний, легальний, участь у формуванні органів законодавчої і виконавчої влади.
Зв’язки з громадськістю у сфері фінансів і кредиту, їхня сутність та основні завдання.
Функціональна діяльність служби зв’язків з громадськістю у фінансовій сфері. Роль зв’язків з громадськістю у виборі інвесторів. Основні критерії визначення потенційних інвесторів.
Сутність ризиків та методи запобігання їм.
Тема 11. Політичні зв’язки з громадськістю
Політичні зв’язки з громадськістю як процес формування політичної думки та управління нею.
Функції політичної системи суспільства та роль зв’язків з громадськістю у їх реалізації. Способи комунікації, які використовує політична система для реалізації своїх функцій.
Сутність і роль політичних сил країни (партій, рухів, спілок, громадських організацій, кооперативів) у політичному процесі. Політичний процес як реалізація політичними силами і державними закладами зв’язків з громадськістю.
Характеристика основних політичних сил України, їх місце та роль у системі політичних зв’язків з громадськістю. Сутність позиціювання політичних сил та їхніх лідерів. Роль ЗЗГ у цьому процесі.
Виборчі технології як найважливіша складова політичних зв’язків з громадськістю. Основні складові виборчих технологій та їх характеристика.
Виборча кампанія кандидата, партії, блоку як мистецтво ефективного використання політичних комунікацій та інформації, тобто зв’язків з громадськістю.
Тема 12.Міжнародні зв’язки з громадськістю (PR)
Міжнародні відносини та необхідність їх регулювання.
Сутність, об’єкти і суб’єкти міжнародних зв’язків з громадськістю. Зв’язки з громадськістю як основний чинник регулювання міжнародних відносин.
Імідж країни, його сутність і роль у міжнародних зв’язках з громадськістю. Поняття рівноваги у міжнародних зв’язках з громадськістю. Шляхи досягнення Україною певного ступеня рівноваги у міжнародних зв’язках з громадськістю. Місце і роль засобів масової інформації у формуванні, просуванні та використанні іміджу країни у міжнародних зв’язках з громадськістю. Чинники формування позитивного і негативного іміджу країни.
Міжнародні комунікації як технічна та технологічна основа системи міжнародних зв’язків з громадськістю. Всесвітня мережа зв’язку, її основні складові та тенденції розвитку. Основні напрями розвитку технологічної бази міжнародних комунікацій. Роль наукових досліджень у їх реалізації в країнах СНД, зокрема в Україні.
Теми програми курсу «Зв’язки з громадськістю» з метою упорядкування оцінювання поточної успішності студентів зведено у два модулі.
Перший модуль охоплює з першої по шосту теми курсу.
Другий модуль включає з 7-ї по 12-ту теми.
Плани лекцій
Лекція 1.Предмет, об’єкт і основні категорії паблік рилейшнз як науки. Загальна характеристика системи зв’язків з громадськістю (ЗЗГ)
Вступ.
1.1. Предмет, об’єкт і основні категорії паблік рилейшнз як науки та управлінської діяльності.
1.2. Сутність і основні елементи системи зв’язків з громадськістю.
1.3. Функції та завдання системи зв’язків з громадськістю.
Висновки.
Лекція 2.Система масових комунікацій у суспільстві. Стратегічні комунікації. Планування, організація та здійснення зв’язків з громадськістю
Вступ.
2.1. Принципи організації та функціонування системи засобів масової комунікації.
2.2. Зв’язок в Україні — головний чинник системи засобів масової комунікації.
2.3. Стратегічні комунікації та їхня роль у зв’язках з громадськістю.
2.4. Планування, організація та здійснення зв’язків з громадськістю.
Висновки.
Лекція 3.Механізм взаємодії із засобами масової інформації (ЗМІ)
Вступ.
3.1. Засоби масової інформації: сутність, цілі, функції, права та обов’язки.
3.2. Зв’язки і співпраця зі ЗМІ, механізм взаємодії.
Висновки.
Лекція 4.Зв’язки з громадськістю в промисловості та комерційній діяльності
Вступ.
4.1. Сутність і завдання системи зв’язків з громадськістю в промисловості.
4.2. Особливості зв’язків з громадськістю в комерційній діяльності.
4.3. Проблеми внутрішньопромислових і комерційних комунікацій.
Висновки.
Лекція 5. Зв’язки з громадськістю у фінансовій сфері
Вступ.
5.1. Система зв’язків з громадськістю у фінансовій сфері, її завдання та функції.
5.2. Зв’язки з громадськістю у відносинах з інвесторами.
Висновки.
Лекція 6.Корпоративний імідж та його використання у зв’язках з громадськістю
Вступ.
6.1. Сутність та основні складові корпоративного іміджу.
6.2. Місце і роль особистого іміджу керівника (лідера) у формуванні корпоративного іміджу.
6.3. Просування і використання корпоративного іміджу у зв’язках з громадськістю.
Висновки.
Лекція 7.Зв’язки з громадськістю — передумова успіху в маркетингу
Вступ.
7.1. Мета і завдання зв’язків з громадськістю в сучасному маркетингу.
7.2. Вплив зв’язків з громадськістю на ефективність реалізації концепції маркетингу.
Висновки.
Лекція 8.Зв’язки з громадськістю та відносини з державою
Вступ.
8.1. Взаємозв’язок із закладами державного управління — ключ до успіху у виробничій і комерційній діяльності.
8.2. Лобіювання.
8.3. Зв’язки з громадськістю у державній фінансовій сфері.
Висновки.
Лекція 9.Політичні зв’язки з громадськістю
Вступ.
9.1. Політична система і зв’язки з громадськістю.
9.2. Сутність і характеристика основних політичних сил в сучасній Україні.
9.3. Виборчі технології як найважливіша складова зв’язків з громадськістю.
Висновки.
Лекція 10. Міжнародні зв’язки з громадськістю
Вступ.
10.1. Сутність, суб’єкти та об’єкти міжнародних зв’язків з громадськістю.
10.2. Імідж країни та його роль у міжнародних зв’язках з громадськістю.
10.3. Міжнародні комунікації й аналіз міжнародної інфор-
мації.
Висновки.
Плани семінарських (практичних) занять
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 918;