Тарифна угода -це договір між представниками сторін переговорів з питань оплати праці та соціальних гарантій.
Предметом генеральної тарифноїугоди є:
• диференціація мінімальних тарифних ставок;
• єдині мінімальні ставки компенсаційних доплат;
• єдині тарифні умови праці;
• взаємні зобов'язання сторін щодо виконання угоди. Предметом галузевої угоди є єдині для підприємств відповідної галузі тарифна сітка для робітників і шкали співвідношень мінімальних посадових окладів.
Конкретна диференціація заробітної плати працівників підприємства відбувається за допомогою тарифної системи, яка є сукупністю таких елементів:
■ тарифні сітки;
■ тарифні ставки;
■ тарифно-кваліфікаційні довідники;
■ система посадових окладів.
Тарифна сіткає сукупністю кваліфікаційних розрядів і відповідних їм тарифних коефіцієнтів.
В Україні в 1993 році затверджено Єдину тарифну сітку оплати праці робітників, службовців, спеціалістів, керівників за загальними (наскрізними) професіями та посадами, що забезпечує єдині умови оплати праці цих категорій працівників незалежно від галузей виробництва. Тарифна сітка містить 15 тарифних розрядів з діапазоном тарифних коефіцієнтів від 1 до 4,01.
Розмір тарифної ставки першого розряду визначається на рівні встановленого державою мінімального розміру заробітної плати, нижче якого не може проводитись оплата за фактично виконану працівником норму праці.
Тарифні ставки інших розрядів(С;) визначаються множенням тарифної ставки першого розряду (Сі) на тарифний коефіцієнт відповідного тарифного розряду (Кі):
Середній тарифний коефіцієнт (Ксер) визначається як середньозважена величина добутку чисельності погодинників певного розряду і відповідного тарифного коефіцієнта або добутку трудомісткості робіт по певному розряду і відповідного тарифного коефіцієнта для відрядників.
Середній тарифний розряд (Рсер) обчислюється за формулою:
де: Кменш, Кбільш - відповідно, менший і більший із двох суміжних тарифних коефіцієнтів;
Рменш - менший із двох суміжних тарифних розрядів.
Тарифно-кваліфікаційні довідники містять систему «цензів», яким повинні відповідати робітники певної професії і кваліфікації.
«Цензи» - це вимоги, яким повинен задовольняти робітник кожної професії (спеціальності) і кожної кваліфікації. Таких «цензів» є три:
• що робітник повинен знати;
• що робітник повинен уміти;
• взірець роботи, яку робітник повинен виконати.
Система посадових окладів передбачає тарифне регулювання заробітної плати керівників, спеціалістів і службовців. Системи посадових окладів доповняються системою показників і характеристик для віднесення працівників до певної групи по оплаті праці. Системи посадових окладів містять перелік посад усіх найменувань і розмірів місячних окладів щодо кожної посади («вилки» окладів).
Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 779;