Лекція 4. Тема 4.
ПІДВИЩЕННЯ СТІЙКОСТІ ОБ’ЄКТІВ ГОСПОДАРЮВАННЯ В УМОВАХ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
6.1. Стійкість роботи об’єктів господарювання і фактори,
Що впливають на стійкість
Ефективність економіки держави залежить від того, наскільки окремі галузі господарства здатні стійко працювати не тільки у звичайних умовах, а й в умовах НС мирного та воєнного часу.
Значні руйнування, пожежі та втрати серед населення, викликані наслідками НС, можуть стати причиною різкого скорочення випуску промислової та сільськогосподарської продукції, а отже і зниження економічного потенціалу держави. Виникає потреба завчасного вживання заходів щодо забезпечення стійкої роботи промислових об’єктів на випадок виникнення НС.
Знання можливих НС, характерних для якихось місцевості та виробництва, дозволяє диференційовано і цілеспрямовано розробляти та здійснювати заходи, які можуть запобігти аваріям, катастрофам та стихійним лихам або пом’якшити їх наслідки.
Стійкість роботи об’єкта господарювання – це здатність його в умовах НС випускати продукцію у запланованому обсязі та визначеної номенклатури, а у разі слабких та середніх руйнувань або порушення матеріального постачання відновлювати виробництво власними силами у короткий термін.
На стійкість роботи промислового об’єкта впливають такі фактори:
– захищеність робітників та службовців від уражальних факторів у НС;
– здатність інженерно-технічного комплексу об’єкта (будівель, споруд, обладнання та комунально-енергетичних мережь) протистояти руйнівній дії уражальних факторів аварій, катастроф, стихійного лиха та сучасної зброї;
– надійність постачання об’єкта електроенергією, водою, паливом, комплектуючими та сировиною;
– підготовленість об’єкта до проведення аварійно-рятувальних та відновлюваних робіт;
– оперативність управління виробництвом та здійсненням заходів ЦЗ у НС.
Підвищення стійкості об’єкта досягають проведенням комплексу інженерно-технічних, технологічних, організаційних заходів.
До інженерно-технічних заходів належать роботи, що забезпечують стійкість виробничих будівель і споруд, обладнання та комунально-енергетичних систем.
Технологічні заходи забезпечують підвищення стійкості об’єкта спрощенням технологічного процесу виробництва кінцевої продукції та виключенням або обмеженням розвитку аварій.
Організаційні заходи передбачають розробку ефективних дій керівного складу, служб та формувань ЦЗ, спрямованих на захист виробничого персоналу, проведення рятувальних та інших невідкладних робіт та відновлення виробництва.
Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 622;