Наслідки надзвичайних ситуації при аварії на вибухонебезпечних об’єктах
До вибухо небезпечних об’єктів відносять виробництва вибухових речовин (тротил, тетрил, гексоген та ін..), нафтопереробні підприємства, млинарські комбінати та елеватори, деревообробні та інші підприємства, що використовують або виробляють горючі речовини та матеріали.
Аварії на таких об’єктах, як правило, супроводжуються техногенними вибухами.
Під вибухом розуміється процес звільнення великої кількості енергії за короткий проміжок часу. В результаті вибуху речовина перетворюється в сильно нагрітий газ з дуже високим тиском, що впливає на навколишнє середовище, повітря, викликаючи його рух, і утворення чинників, що уражають. Тому вони називаються уражаючими факторами.
1. Наслідки техногенних вибухів
Сутність наслідків техногенних вибухів – створення осередка ураження та зон руйнувань.
Основний уражаючий фактор вибуху – це повітряна ударна хвиля (УХ). Ударна хвиля– цезона сильно стислого повітря, називається фронт ударної хвилі, що розповсюджується в усі боки від центру вибуху з надзвуковою швидкістю (більше 330м/с).
Основним параметром УХ, що визначає її руйнівну дію, є надмірний тиск у фронті УХ. Надмірний тиск ∆Рф – це різниця між максимальним тиском у фронті ударної хвилі (Рф) і атмосферним тиском перед фронтом (Р0):
∆Рф = Рф – Р0, кПа.
Одиниці виміру ∆Рф в системі СІ – паскаль (Па). Позасистемна одиниця – кгс/см2. Співвідношення одиниць: 1 кгс/см2 = 1атм = 100 кПа.
На рисунку 3.1 показано характер зміни тиску повітря в будь-якій точці при проходженні ударної хвилі.
Стиснення Розрідження
Рис. 3.1. Зміни тиску повітря при проходженні ударної хвилі
Надмірний тиск у даній точці залежить від відстані до місця (центру) вибуху, маси вибухової речовини (потужності вибуху) та інших чинників.
Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 764;