Розрахунок моментів інерції деяких тіл. Теорема Штейнера
Момент інерції тіла залежить не тільки від маси тіла, а і від її розподілу відносно осі обертання. Тому одне і теж тіло має різні моменти інерції відносно різних осей обертання. Розглянемо ряд прикладів розрахунку моменту інерції, користуючись його означенням (4.40).
a)момент інерції матеріальної точки. Задана маса m і радіус обертання R (рис.4.16). Знайти J.
Згідно з означенням (4.40) моменту інерції .
В нашому випадку r = R = const.
Тому . (4.45)
б) момент інерції обруча (труби)відносно осі, яка проходить через його центр і перпендикулярна площині обруча. Задана маса m і радіус обруча R (рис.4.17). Знайти J.
. r = R = const.
Тому . (4.46)
в) Момент інерції диска (циліндра)відносно осі, яка співпадає з віссю циліндра. Задана маса диска m і його радіус R (рис.4.18). Знайти J.
. Виберемо елемент dm у вигляді труби радіусом r з товщиною стінки dr і довжиною b, яка дорівнює товщині диска (висоті циліндра). Маса цієї труби . Густина . Тому маємо
.
Таким чином, момент інерції обруча (циліндра) . (4.47)
Видно, що порівнюючи з обручем (трубою) маса диска (циліндра) розподілена в цілому ближче до осі обертання. Тому і одержаний момент інерції менший.
г) момент інерції довгого тонкого стержнявідносно осі, яка перпендикулярна до нього і проходить через середину стержня. Задані маса m стержня і його довжина (рис.4.19). Знайти J.
Виберемо елемент dm у вигляді частини стержня довжиною dr, який віддалений від осі на відстань r.
Його маса dm порційна довжині і дорівнює . Момент інерції стержня
. (4.48)
д) момент інерції кулі відносно діаметра. Задана маса m і радіус R. Момент інерції кулі . (4.49)
Для розрахунку моментів інерції тіл відносно осей, які не проходять через центр маси тіл (рис.4.20), застосовується теорема Штейнера: момент інерції J тіла відносно будь-якої осі дорівнює сумі моменту інерції Jo цього тіла відносно осі, яка проходить через центр маси О тіла та паралельна заданій, і добуткові маси m тіла на квадрат відстані d між цими осями
. (4.50)
Впевнимося у справедливості цієї теореми на прикладі розрахунку моменту інерції довгого стержня відносно осі, яка перпендикулярна до стержня і проходить через його край (рис.4.21). Безпосереднє інтегрування, як і у прикладі 4) дає
.
По теоремі Штейнера, враховуючи (4.48), одержуємо
(4.51)
такий же результат, як і безпосереднім інтегруванням.
Дата добавления: 2015-06-17; просмотров: 5092;