Комунікаційний процес
У психології спілкування визначається як взаємодія двох чи більше людей, що складає в обміні між ними інформацією – пізнавального чи афективно-оцінного (тобто емоційно-оцінного) характеру.
Зазначимо, що як суб’єктом спілкування може виступати як індивідуум, так і група. Якщо розглянути, з приводу чого і для чого люди спілкуються, і виділити всі можливі функціональні ситуації, то виявляється, що таких ситуацій може бути чотири:
• мета спілкування знаходиться поза самою взаємодією суб’єктів;
• мета спілкування закладена в ньому самому;
• мета спілкування полягає в залученні партнера до досвіду і цінностей ініціатора спілкування;
• мета спілкування – залучення самого його ініціатора до цінностей партнера.
Нас буде цікавити тільки перший вид спілкування – ділове спілкування, тобто спілкування, що має ціль поза собою і служить способом організації й оптимізації того чи іншого виду предметної діяльності: виробничої, наукової, комерційної тощо.
Будь-яка загальна справа припускає спілкування і взаємодію учасників як необхідний засіб забезпечення його ефективності.
У діловому спілкуванні предметом спілкування є справа.
Виробнича взаємодія може і не бути по своїй суті спілкуванням у тому випадку, якщо інший суб’єкт виступає як об’єкт. Наприклад, при жорстко авторитарному стилі керівництва відношення начальника до підлеглого виступає в основному як відношення суб’єкта до об’єкта. У цьому випадку формою відносин є дисципліна – принцип суворого регулювання ієрархічного співвідношення керуючого і керованого. Зрозуміло, що останнього позбавлено свободи дії, що право ухвалення рішення надано керуючому суб’єкту і тому зв’язок між ними асиметричний, монологічний, а не діалогічний.
Особливості ділового спілкування полягають у тому, що:
• партнер у діловому спілкуванні завжди виступає як особистість, значима для суб’єкта;
• людей, що спілкуються, відрізняє гарне взаєморозуміння в питаннях справи;
• основна задача ділового спілкування – продуктивне співробітництво.
У процесі спілкування люди сприймають один одного, обмінюються інформацією і взаємодіють.
Дата добавления: 2015-04-07; просмотров: 709;