Презентація ідей і цінностей
Однак результати дослідження Тічи свідчать про те, що для лідера мало знати, що і чому він хоче донести до свідомості своїх послідовників. Він повинен це зробити досить емоційно, щоб люди повірили йому, перейнялися переконанням у справедливості й ефективності пропонованих ідей. У цьому полягає ідея Тічи про емоційну енергію лідера.
Для генерації в послідовників творчої енергії при реалізації організаційних змін необхідно:
• створювати відчуття терміновості необхідних змін;
• так формулювати місію організації, щоб вона надихала людей і вимагала зусиль, необхідних для її реалізації;
• установлювати цілі, досягнення яких вимагає напруження всіх сил;
• сприяти створенню атмосфери роботи в команді;
• вселяти впевненість у тому, що поставлені цілі можуть бути досягнуті.
Наступний елемент лідерства – це готовність до ризику. За спостереженнями Тічи, якщо в компанії існують проблеми з лідерством, то це майже неминуче означає, що в цій компанії уникають ризику. Однак здатність ризикувати не означає схильності до невтримної гри. Розходження між людиною, готової до розумного ризику, і гравцем криється в тім, що в першому випадку прийняття ризику засноване на певних цінностях, у той час як у другому – ці цінності відсутні.
У прикладі, що наводиться нижче, із практики роботи Дж.Уелча, показані розбіжності між менеджерами в їхньому відношенні до досягнення цілей, виконання взятих на себе зобов’язань і в сприйнятті цінностей організації.
Перший тип – це ті, хто виконують взяті зобов’язання і поділяють цінності нашої організації. Майбутнє таких менеджерів зрозуміле. Вони будуть заохочуватися й просуватися службовими сходами.
До другого типу лідерів відносяться ті, хто не виконує зобов’язань і не поділяє наші цінності. Це не настільки приємний випадок, але теж дуже простий.
До третього типу відносяться ті, хто не виконує зобов’язань, але поділяє цінності. Цим менеджерам потрібно дати ще один шанс, переважно на іншому робочому місці.
Нарешті, існує четвертий тип – із ним найважче всього працювати. Ці лідери виконують свої зобов’язання, домагаються запланованих показників, але не поділяють цінностей організації. Ці індивідууми силою змушують людей працювати, замість того, щоб надихати їх: це автократи, політикани, тирани.
Питання для самоперевірки
1. Які існують співвідношення між владою та стилем керівництва?
2. Яким чином впливає на стиль керівництва поведінка послідовників?
3. Які існують співвідношення між керівництвом та лідерством?
4. Якими якостями повинен володіти керівник, щоб він був одночасно і лідером колективу?
5. Які типи менеджерів описує “Решітка менеджменту”?
6. Які фактори можуть виступати в ролі замінників лідерства?
7. Які існують варіанти прийняття/неприйняття цінностей організації її працівниками?
Дата добавления: 2015-04-07; просмотров: 839;