ВІТАМІН А
За хімічноео будовою вітамін А - ретинол. У лікувальній практиці застосовують його солі - ацетат або пальмітат. За фармакологічною дією обидві солі ретинолу рівноцінні, проте пальмітат більше стійкий при зберіганні.
У рослинах знаходиться бетакаротин. Із нього в організмі утворюється вітамін А. З однієї молекули бетакаротину утворюється дві молекули вітаміну А. 1 мг вітаміну А відповідає 3300 МО, ретинолу ацетату. Птиця повністю засвоює каротин корму, тварини - 50%. Тому вітамінна активність 1000 мкг каротину для птиці складає 1000 МО, для тварин 500 МО. Коти не засвоюють каротин і не трансформують його у вітамін А.
Ретинол входить до складу ліпідного шару біологічних мембран клітин покривного епітелію шкіри, матки, кон'юнктиви, бронхів. Він затримує утворення кератиногіалінових зерен у клітинах і забезпечує еластичність слизових оболонок та фізіологічний стан покривного епітелію шкіри.
Ретинол нормалізує засвоєння кисню на клітинному рівні, активізує синтез гормонів у наднирниках, забезпечує метаболізм кальцію і фосфору.
Вітамін А (ретинол). У рослинних кормах містяться каротиноїди, серед яких важливу роль відіграє В-каротин, що є попередником вітаміну А. В слизовій оболонці кишечника, печінці, легенях і нирках каротин розщеплюється. З однієї молекули каротину утворюється дві молекули ретинолу (вітаміну А) .Різні ізомери ретинолу проявляють неоднакову фармакологічну активність. Більш активний повний трансізомер (3 333 000 МО в 1 г), менше - ефір пальмітинової кислоти (1820 000 МО) і ефір оцтової кислоти (2 907 000 МО).
Синтетичний вітамін А має трансізомер ретинолу і незначну кількість 2-моно-цис-ізомеру (неовітамін А) і проявляє високу фармакологічну дію.
Ретинол бере участь в окислювально-відновних реакціях. Залежно від потреб тканин у кисні, в одних випадках він активізує, в інших - пригнічує засвоєння кисню, нормалізуючи його використання в біохімічних процесах. Гальмуючи активність інсуліну і посилюючи неогліколіз, ретинол бере участь не лише у вуглеводневому, а й жировому обміні. Підтвердженням цього є збільшення рівня холестерину в крові після введення вітаміну А.
Ретинол суттєво впливає на мінеральний обмін. Активізуючи метаболізм кальцію і магнію, він стимулює утворення остеобластів, що забезпечує формування скелета. Гальмуючи відкладання кальцію у стінках кровоносних судин, печінці, мозку і нирках, він запобігає розвитку атеросклерозу. Вітамін А входить до складу ліпідного шару клітинних мембран покривного епітелію. Він затримує утворення у них кератино-гіалінових зерен і підтримує еластичність клітинних оболонок. Вплив ретинолу на епітеліальні клітини тканини забезпечує нормальну функцію органа зору, шкіри, дихальних шляхів, травного каналу, матки.
Важливу роль препарат відіграє у забезпеченні функції ендокринних залоз. Він активізує біосинтез гормонів наднирниками і зменшує утворення тиреотропного гормону гіпофізом. Між вітаміном А та кортизоном існують антагоністичні відношення. Кортизон у великих дозах зменшує, а у малих - збільшує рівень ретинолу у печінці та інших органах. Препарати вітаміну А нетоксичні. Тварини безсимптомно переносять ін'єкції ретинолу в дозах, 30-40 разів більших від лікувальних. У дозах, в 70-80 разів більших від терапевтичних, ретинол проявляє побічну дію - викликає пригнічення, сповільнення моторної функції кишечника, зниження продуктивності. При тривалому застосуванні препарату виникає атаксія, діарея, крововиливи на слизових оболонках, розлади мінерального обміну.
Препарати вітаміну А застосовують для лікування при кон'юнктивітах, дерматитах, екземі, бронхітах, ентеритах. Вони підтримують фізіологічний стан печінки при кетозах, підвищують резистентність організму при технологічних стресах.
Препарати вітаміну А застосовують для профілактики та лікування гіпо- і авітамінозу А, підвищення неспецифічної резистентності організму проти дії токсинів і отрут, активізації захисних механізмів епітеліальних тканин, ослаблення стресових реакцій при транспортуванні тварин, нормалізації функції печінки при кетозах, підвищеній порозності кровоносних судин, порушенні функції репродуктивного апарата. Зовнішньо їх застосовують для лікування екзем, виразок, опіків, обморожень, кон'юнктивітів.
Олійні і водні препарати вітаміну А застосовують для лікування, премікси - для профілактики гіповітамінозу А, поліпшення продуктивності тварин, збільшення несучості курей, для поліпшення репродуктивної функції самців і самок, поліпшення росту молодих тварин. У другій половині вагітності препарати вітаміну А застосовують для ліпшого розвитку плоду і отримання здорового молодняка. Телятам задають у перші дні життя для підвищення стійкості організму до бактеріальних і вірусних інфекцій.
Дата добавления: 2015-06-12; просмотров: 879;