Загальні відомості про будівельні процеси. Основні терміни та визначення
Технологія будівельного виробництва — це прикладна наукова дисципліна, яка розглядає сукупність знань у галузі техніки, організації та економіки виробничих процесів на будівельному майданчику. Ці процеси безперервно змінюються відповідно до прогресу в галузі науки і техніки. Підвищується ступінь індустріалізації будівництва, збільшується заводська готовність будівельних конструкцій, та комплектуючих деталей, з'являються нові матеріали та технологічні рішення, зростає рівень механізації будівельних робіт.
Під будівництвом будемо розуміти єдність складних, простих, комплексних та інших процесів, що направлені на побудову (створення, зведення, спорудження й інші аналогічні терміни) нових споруд та будинків, їх розширення, реконструкцію, переозброєння (переоснащення), ремонт, а також розбирання, переміщення або насування.
До нового відноситься будівництво будинків й споруд, яке здійснюється на нових майданчиках по затвердженому в установленому порядку проекту.
Під розширенням розуміють розвиток діючих цехів основного і допоміжного призначення, а також обслуговування виробництв, господарств і комунікацій на території діючого підприємства.
Реконструкція діючого підприємства — це повне, або часткове його переобладнання і переустрій без будівництва нових і розширення діючих цехів основного виробничого призначення, але із зведенням, при необхідності, нових і розширення діючих об’єктів допоміжного призначення.
Будівельні роботи по технічному переозброєнню діючого підприємства полягають, як правило, в заміні фундаментів для подальшого встановлення нового обладнання, зміцненні конструкцій, удосконаленні комунікацій і т.п. з метою збільшення об'єму продукції, покращення її якості, збільшення продуктивності праці та інших показників роботи підприємства.
Процеси по переміщенню будівлі заключаються в її переміщенні (на невеликі відстані) і наступному установлені і закріпленні на новому фундаменті.
Роботи по насуванню передбачають зведення на стенді нового, більш продуктивного об'єкта з наступним насуванням його на новий фундамент, зведений на місці розібраного зношеного або малопродуктивного об'єкта (наприклад, доменної печі).
Будівельними процесами називають процеси, в яких робітники за допомогою технічних засобів із матеріальних елементів виробляють будівельну продукцію. Для будівельних процесів характерним є те, що їх виконують здебільшого на відкритому повітрі під впливом різних природно-кліматичних явищ, і те, що робоче місце постійно переміщується в просторі як по об'єкту, так і з будови на будову. Специфіка і різноманітність будівельної продукції, широкий спектр технологій та матеріалів для її одержання також впливають на будівельні процеси.
Технологічний процес — перетворення предмета праці в продукцію по раніше розробленому проекту, який визначає режим, склад і способи виконання виробничого процесу. В технологічному процесі предмет праці може зазнавати відповідних змін (форми, розмірів, структури, хімічного складу і т. п.) під дією не тільки знарядь праці, але і природних факторів навколишнього середовища (наприклад, набирання бетоном необхідної міцності, затужавіння розчину, висихання фарби і т. п.). Технологічним процесом визначається характер і зміст праці робітників, а також порядок їх трудових дій.
Трудовий процес — доцільна діяльність людей, яка направлена на передбачені технологією зміни предметів праці при допомозі необхідних засобів праці з метою одержання визначеної продукції.
Будівельний процес — це єдність технологічного і трудового процесів:
— по зведенню окремих конструкцій або частин будівель і споруд (фундаментів, стін, перекрить, ділянок доріг і т. п.) шляхом послідовного укладання в їх тіло дрібноштучних та зв'язуючих матеріалів;
— по опорядженню поверхні зведених конструкцій або споруд, покращанню їх тепло-, гідро- і звукоізоляційних властивостей;
— по переміщенню матеріалів, деталей і конструкцій в межах будівельного майданчику і т. п.
Монтажні процеси — це єдність технологічного і трудового процесів:
— по зведенню окремих конструкцій або частин будівель і споруд шляхом складання і з'єднання великих частин деталей із збірного бетону і залізобетону, металу і других матеріалів;
— по встановленню технологічного обладнання і прокладанню трубопроводів;
— по прокладанню ліній електропередачі, зв'язку і т. п.
Ремонтно-будівельний процес — це єдність технологічного і трудового процесів по ремонту або поновленню будинків і споруд, а також їх окремих частин.
З метою кращого проектування й нормування технологічних процесів їх розчленовують на такі складові елементи.
Елемент — жодна з частин трудового або технологічного процесу, на які він розчленовується: робочі рухи, робочі заходи, робочі операції.
Робочий рух — одноразове безперервне переміщення (поворот, уклін) рук, ніг, пальців і кистей рук, корпусу, голови, очей робітника при виконанні трудового процесу.
Робочий захід — комплекс технологічно пов'язаних робочих рухів, об'єднаних однією метою, які виконуються на одному робочому місці в постійній послідовності (наприклад, захват гака стропа однією або двома руками при стропуванні деталі, заведення його в монтажні петлі деталі, що стропується; набирання розчину на сокіл при обштукатурюванні поверхні вручну; набирання фарби на валик, віджимання зайвої фарби, прокочування валика по сітці, тощо).
Робоча операція — комплекс технологічно зв'язаних робочих заходів, об'єднаних з метою одержання визначеної кількості первинної продукції, необхідної для здійснення трудового процесу, який виконується над одним предметом праці, на одному робочому місці, постійним складом виконавців і засобами праці (наприклад, очищення місця установки деталі на розчинну постіль, стропування деталі, тимчасове закріплення деталі і т. і.). робоча операція — технічно однорідний й організаційно неподільний елемент будівельного процесу, в результаті якого одержують первинну будівельну продукцію.
Розрізнюють основні і допоміжні операції.
Основна операція — операція, яка здійснює перетворюючу дію. Одна з основних операції, від якої залежить одержання продукту праці, називається головною операцією.
Допоміжна операція — не здійснює перетворюючої дії, але без неї неможливе виконання основної операції.
Сукупність технологічно пов'язаних робочих операцій, які виконуються одним і тим же складом робітників (наприклад, монтаж колон) називається простим робочим процесом.
Сукупність простих процесів, які технологічно й організаційно пов'язані кінцевою продукцією (наприклад, монтаж збірних конструкцій каркасу будинку) називається складним (комплексним) робочим процесом.
Машинний рух — одноразове безперервне переміщення (поворот, підіймання, опускання) машини або якого-небудь її органа при виконанні технологічного процесу (наприклад, поворот стріли крана або екскаватора на заданий кут, опускання або піднімання стріли крана або екскаватора на необхідну глибину (висоту), переміщення крана (екскаватора, бульдозера і т. п.) на визначену відстань.
Машинний захід — комплекс технологічно пов'язаних машинних рухів, що виконуються на одному робочому місці і в постійній послідовності (наприклад, піднімання гаком стропа й поворот стріли перед підніманням вантажу і після розстропування згідно вимогам техніки безпеки).
Машинна операція — комплекс технологічно пов'язаних заходів, об'єднаних з метою отримання визначеної кількості первинної продукції, необхідної для здійснення технологічного процесу, які виконуються машиною над одним предметом, на одному робочому місці (наприклад, набирання грунту в ківш екскаватора, вивантаження грунту в транспортні засоби, подавання вантажу в означені місця, переміщення вантажу на вказану відстань і т. п.).
Залежно від ступеня механізації розрізняють такі робочі процеси: автоматизовані, частково автоматизовані, комплексно механізовані, механізовані, частково механізовані та ручні.
Автоматизованими називаються робочі або комплексні процеси, які виконуються однією або декількома взаємно доповнюючими одна другу машинами, що працюють по заздалегідь заданій програмі. Функції робітників в таких процесах складаються з нагляду і контролю за ходом виконання технологічного процесу (наприклад, автоматичне зварювання конструкцій, готування бетонних сумішей в автоматизованих бетонно-розчинних вузлах і т.п.)
Частково автоматизованими називаються робочі або комплексні процеси, окремі елементи яких виконуються при допомозі автоматів, а інші — вручну або за допомогою машин. Функції робітників в таких процесах крім виконання ручних елементів процесу полягають також в управлінні напівавтоматами і регулюванні їх роботи (наприклад, зварювання конструкцій із стропуванням їх автоматичними стропами або з автоматичним розстропуванням конструкцій і деталей тощо).
Механізованими називаються робочі або комплексні процеси, які виконуються однією або декількома машинами, керованими машиністами. Функції робітників в механізованих процесах складаються з управління і регулювання дії машини, нагляду за ходом технологічного процесу, а також виконання допоміжних операцій вручну (наприклад, розробка грунту екскаваторами з відвезенням його самоскидами і плануванням бульдозерами у відвали, забивання палей, пневматичне вивантаження інертних і в'яжучих із транспортних засобів, гідроізоляція трубопроводів ізолювальними машинами з одночасним їх занурюванням в траншею тощо).
Машинно-ручними називаються робочі або комплексні процеси, окремі елементи яких виконуються при допомозі машин або привідних інструментів та механізмів, а решта — вручну. Функції робітників в таких процесах крім виконання ручних елементів процесу полягають також в управлінні машиною, механізмом або інструментом і регулюванні їх дій (наприклад, монтаж збірних конструкцій; опорядження і обштукатурювання поверхонь за допомогою штукатурних станцій, розчинонасосів, затиральних машинок, фарбування поверхонь за допомогою малярних станцій, привідних фарбопультів, пістолетів-розпилювачів, шпаклювальних установок тощо).
Ручними називаються робочі або комплексні процеси, які виконуються робітниками з використанням непривідних інструментів і приладів (наприклад, кладка конструкції з дрібноштучних матеріалів і каміння, пофарбування поверхонь за допомогою ручних фарбопультів, обштукатурення поверхонь із застосуванням сокола, непривідних терок й напівтерок тощо).
За технологічними ознаками будівельні процеси поділяють на заготівельні, транспортні, підготовчі (допоміжні) та монтажно — укладальні.
Заготівельні процеси призначені для забезпечення будівництва напівфабрикатами, деталями та виробами. Ці процеси виконують, як правило, поза будівельним майданчиком на спеціалізованих підприємствах (на заводах товарного бетону та розчину, майданчиках попереднього збирання монтажних блоків).
Транспортні процеси забезпечують доставлення матеріальних елементів і технічних засобів до місця зведення конструкцій. Для цих процесів використовується транспорт загального призначення та спеціальний технологічний транспорт. Вони поділяються на два види: доставлення матеріалів та виробів на склади будівельного майданчика або до монтажного крана; подавання матеріалів до певного робочого місця. Транспортні процеси другого виду завжди виконують разом з монтажно-укладальними, вони є складовою частиною технологій зведення будинків.
Підготовчі (допоміжні) процеси виконують перед монтажно-укладальними, або одночасно з ними. Вони забезпечують ефективне виконання основних процесів, поліпшення якості продукції або підвищення ступеня безпеки виконання робіт (наприклад, водозниження при влаштуванні котловану, роботи, пов'язані з встановленням тимчасового риштування під час монтажу конструкцій).
Монтажно-укладальні процеси здійснюють під час будівництва об'єкта, і основна їхня суть зводиться до переробки, зміни форми або положення предметів праці, в результаті чого з'являється будівельна продукція у вигляді частин будинків і споруд. Як правило, ідентичні монтажно-укладальні процеси мають загальні технологічні особливості, а тому здебільшого не залежать від різновидів об'єктів будівництва.
Монтажно-укладальні процеси можуть бути безперервні і переривчасті. У безперервних процесах виробничі операції виконують одну за одною без перерв. У переривчастих процесах між окремими робочими операціями можуть бути так звані технологічні паузи, які потрібні, наприклад, для тужавіння бетону, висихання фарби або мокрої штукатурки. Такі паузи ведуть до збільшення терміну будівництва, а тому досить часто в проектні рішення замість мокрої штукатурки включають обштукатурення збірними декоративними листами, плитами чи погонажем, замість монолітних конструкцій включають збірні.
За значенням у виробництві процеси можуть бути провідними або водійними і суміщеними.
Провідні (водійні) процеси входять до безперервної технологічної послідовності будівництва об'єкта і визначають термін будівництва. Суміщені процеси виконуються у певний час паралельно з провідними процесами. Суміщення процесів при виконані правил техніки безпеки дозволяє зменшити термін будівництва.
За ступенем трудності робочі процеси поділяються на шість категорій, кожна з них характеризується значенням інтегральної оцінки трудності (важкості) роботи, визначеної по спільній дії на організм людини виробничих факторів умов праці. Роботи першої і другої категорій важкості не викликають зміни в функціональному стані організму людини, що відхиляються від нормальних. Стійкий рівень працездатності організму може підтримуватися на протязі зміни за допомогою правильної організації режиму праці і відпочинку. Роботи третьої і четвертої категорій трудності викликають зміни в функціональному стані організму людини, що відхиляються від норми. На таких роботах, крім правильної організації режиму праці і відпочинку, потрібна компенсація додаткових затрат енергії. Роботи п’ятої і шостої категорії трудності викликають стійкі зміни в функціональнім стані організму людини аж до професійного захворювання. На таких роботах недостатньо компенсації додаткових затрат енергії, необхідні компенсаційні заходи по наданню додаткових відпусток та скороченню робочого часу, а можливо і профілактичне лікування.
Для виконання будівельного процесу слід правильно організувати робоче місце — простір, де перебувають працюючі (один або ланка) з необхідним оснащенням, знаряддями та предметами праці на протязі всього або частки робочого дня. Робоче місце повинно бути просторим, зручним і безпечним. Простір, який виділяється для одного працівника або ланки, називається ділянкою, а для бригади — захваткою. Простір, на якому виконується комплексний процес, називається дільницею.
Сукупність будівельних процесів, в результаті виконання яких з'явля—ється товарна будівельна продукція (у вигляді частин будинків або закінчених конструкцій), називають будівельними роботами. Окремі види робіт одержали свою назву залежно від виду матеріалу, які переробляються (земляні, бетонні, кам'яні), інші — відповідно до конструктивних елементів, які є продукцією цих робіт (покрівельні, ізоляційні).
1.2. Трудові і матеріальні ресурси та технічні засоби
Операції, які входять до складу будь-якого будівельного процесу, розподіляються між собою за складністю, якістю та точністю виконання. Саме виконання їх вимагає різного рівня знань та вмінь. Узгодженість, злагодженість та безперервність дії будівельних робітників під час виконання різних робіт є показником їхньої кваліфікації, ступінь якої визначається залежно від знання виконуваної справи, наявності досвіду та вміння відмінно виконувати ту чи іншу робочу операцію.
З метою раціонального використання праці будівельних робітників необхідно, щоб кожен із них виконував лише ті роботи, які властиві його професії (спеціальності) та кваліфікації. Тому під час виконання будь-якого процесу, що складається з кількох різнойменних операцій, потрібно мати відповідну кількість виконавців, які об'єднуються в ланки від 2 до 6 чоловік. У будівельному виробництві ланкова форма є найбільш прогресивною формою організації праці. Кілька ланок об'єднують в бригади. Залежно від спеціалізації ланок бригади можуть бути спеціалізованими (складатися з ланок однієї спеціальності) та комплексними (складатися з ланок різних спеціальностей). Фах будівельника визначається видом роботи, яку він виконує (наприклад, муляр, покрівельник, опоряджувальник). Спеціальність визначається більш вузьким поняттям фаху. Наприклад, покрівельники можуть влаштовувати жерстяні покрівлі або м'які, опоряджувальник може мати спеціальності штукатура, маляра, лицювальника, паркетника.
Для виконання будівельних робіт потрібні будівники з різним рівнем підготовки, тобто різної кваліфікації. Кваліфікація визначається рівнем професійної майстерності виконання певного виду роботи.
Рівень кваліфікації визначається кваліфікаційними розрядами. У будівельному виробництві їх шість. Оцінюються вони тарифними коефіцієнтами, які показують в скільки разів тарифна ставка робітника цього розряду вища ставки робітника першого розряду. Кваліфікаційні розряди присвоюються згідно з правилами, викладеними в «Тарифно-кваліфікаційному довіднику робіт і професій робітників, які займаються будівництвом та ремонтно-будівельними роботами».
В довіднику поміщені характеристики професій робітників-будівельників і вказані відомості про об'єми потрібних знань і професійних навичок: робітник повинен уміти читати креслення, знати технологію процесу і правила перевірки його якості, правила техніки безпеки, виконувати роботи заданої складності і т. п.
Підготовка кадрів для будівельних організацій ведеться в професійно-технічних училищах. Перепідготовка робітників з метою підвищення їх кваліфікації проводиться в учбових комбінатах будівельних організацій або безпосередньо на робочих місцях. Підвищення розряду відбувається через показ робітником знань та вмінь кваліфікаційній комісії.
Будівництво, що є однією з головних галузей народного господарства країни, не тільки забезпечує створення нових, розширення і реконструкцію діючих основних фондів, а й само пов'язане із споживанням великої кількості матеріальних елементів. До них насамперед слід віднести:
— будівельні матеріали, що видобуваються у кар'єрах і виробляються на промислових підприємствах;
— будівельні деталі, вироби і конструкції, що виготовляються на підприємствах будівельної індустрії;
— різноманітні вироби, матеріали, напівфабрикати, елементи устаткувань будівель та інженерних споруд, що постачаються підприємствами різних галузей промисловості;
— технічні засоби для здійснення будівельних процесів — машини, механізми, інструменти, пристрої, устаткування для автоматизації технологічних процесів;
— транспортні засоби, що забезпечують постачання на будівельний майданчик матеріалів, виробів, конструкцій, технічних засобів тощо.
Важливою умовою підвищення економічної ефективності будівельного виробництва є економія матеріально-технічних ресурсів, раціональне їх використання і поліпшення робочих параметрів технічних і транспортних засобів. Економія найважливіших матеріалів (цементу, скла, металу, дерева) і паливно-енергетичних ресурсів може бути забезпечена раціональними проектними рішеннями і правильною організацією виробництва, обережним транспортуванням і дбайливим зберіганням матеріалів , виробів і конструкцій.
Для створення будівельної продукції необхідно мати технічні засоби , які за використанням поділяють на дві групи.
До першої групи належать основні технічні засоби, які потрібні для виготовлення будівельних конструкцій та обробки їх поверхонь:
будівельні машини — стаціонарні або пересувні, оснащені двигуном і приводом від нього до робочого органу та сам робочий орган ( різноманітні підйомні крани, бетоноукладачі та автобетоновози, екскаватори і т.п. );
будівельні механізми — на відміну від машин не мають свого двигуна (котки, ручні лебідки, талі тощо);
пристосування — кріплення, естакади, риштування, помости, опалубки, як правило, інвентарні переставні або котючі багаторазового використання;
інструменти — це підручні технічні засоби , які мають невелику вагу та розміри і призначені для збільшення мускульних можливостей при перетворенні одного виду механічного руху на інший ( лопати, молотки, сокири, гайкові ключі, рулетки тощо).
До другої групи належать допоміжні засоби, без яких неможливо або недоцільно виконувати будівельні роботи:
технологічне оснащення, що забезпечує зручні умови праці, збереження матеріалів та безпеку виконання робіт (бункери, балони, відра, контейнери, касети та інше);
енергетичне оснащення, яке необхідне для роботи будівельних машин та механізмів, інструменту, технологічних потреб (парові котли, трансформатори тощо);
експлуатаційне оснащення, яке має забезпечувати умови для нормальної експлуатації будівельних машин, механізмів, інструмента та інших пристроїв (заряджувальні апарати, сигнальні пристрої, обмежувачі руху).
Одним із основних завдань технології будівельного процесу є визначення складу та оптимальних параметрів будівельних машин, механізмів та інших технічних засобів .
Дата добавления: 2015-05-21; просмотров: 3555;