Суспільно-географічна характеристика країни
Господарство Польщі є досить диверсифікованим. У структурі національного продукту країни на промисловість припадає 35 %, торгівлю і сферу послуг − 45 %, сільське господарство - 6 %.
В галузевій структурі промислового виробництва найбільшою є частка легкої і харчової промисловості (29 %),машинобудування (28 %) та паливно-енергетичного комплексу (23 %).
У паливно-енергетичному комплексі переважає виробництво твердих видів палива, головним чином, кам'яного вугілля, частка якого становить понад 75 %. За видобутком вугілля Польща займає восьме місце у світі −176 млн. т (113 млн. т − кам'яне). Кам'яне вугілля видобувається у трьох кам'яновугільних басейнах − Верхньосілезькому, Нижньосілезькому та Люблінському. Основним є Верхньосілезький басейн − 95 % усього видобутку. Нафту і газ країна імпортує, в основному з Росії.
Металургійний комплекс представлений чорною і кольоровою металургією. Чорна металургія розвинута в Сілезькому і Малопольському воєводстві (Домброва Ґурніча, Катовіце, Ченстохов).
Серед галузей кольорової металургії виділяється мідна промисловість. Виробництво концентрується у трикутнику Лєґніца -Жуковиці - Орск (Нижньо-Сілезьке воєводство). Свинець і цинк виплавляють у Катовіце та інших промислових центрах Верхньої Сілезії. [ 12 .15.с ].
Найбільші машинобудівні підприємства в Польщі розміщені у великих промислових центрах. До найважливіших галузей машинобудування належать транспортне й важке машинобудування, електротехнічна і електронна промисловість. Виробництво легкових автомобілів концентрується у Варшаві, Плонську, Бєльсько-Бялій, Нисі, Познані, Любліні. Вантажні автомобілі випускають у містах Єльч та Стараховіце, автобуси − у Єльчі та Сяноку. Електропотяги для приміських сполучень виробляються у Вроцлаві, пасажирські вагони у Познані товарні вагони − у Зеленій Ґурі та Свідніці. Виробництво морських суден розташоване у Гданську, Щецині та Гдині, річкових − у Плоцку. Металургійне обладнання, гірничі машини та інша продукція важкого машинобудування випускається переважно у Сілезькому воєводстві. Головними центрами електротехнічної та електронної промисловості є Варшава, Гданськ, Вроцлав, Бидгощ, Познань та ін.
Хімічна промисловість Польщі належить до галузей, які динамічно розвиваються. Неорганічна хімічна індустрія базується на багатих покладах кам'яної солі та сірки. Кам'яна сіль видобувається поблизу Іновроцлава та Клодави, сірка в Свєнтокшиському та Підкарпатському воєводстві. Головні центри виробництва азотних добрив − Пулави, Влоцлавек, Кендзежин-Козлє та Тарнув. Найбільші центри виробництва фосфорних добрив − Паліце, Гданськ і Тарнобжег.
Польща має сприятливі умови для розвитку промисловості будівельних матеріалів. Основними є цементна та скляна промисловість. Головні райони цементної промисловості − Опольський, Свєнтокшиський та Холмський. Головним районом з багаторічними традиціями скляної промисловості є Судетський округ. Тут працює декілька великих підприємств поблизу Валбжига, Болеславця і Строня Шльонського.
Найважливішою галуззю легкої промисловості Польщі є текстильна. Вона займається обробкою бавовни, штучних волокон, вовни, льону і шовку. Основними районами концентрації текстильної промисловості є Лодзинський, Бельсько-Бялський і Ченстоховський та Білявсько-Судетський.
За останні роки харчова промисловість стала найбільш інвестиційно привабливою у Польщі. Важливою її галуззю є цукрова промисловість.
Сільське господарство створює близько 7 % ВНП Польщі й займає четверте місце в господарській сфері після промисловості, торгівлі та будівництва.
У рослинництві виробляється близько 59% вартості сільськогосподарської продукції. Частка зернових становить 23 %, картоплі − 21 %, цукрових буряків − 3 % і овочів та фруктів − 11%. Основними зерновими культурами є пшениця, жито, ячмінь та овес [5, c. 178].
Досить значні валові збори картоплі − 25 млн. т. Найбільша концентрація її посівів спостерігаються в центрально-східній Польщі.
Польща − відомий у світі виробник овочів та фруктів. Важливу позицію країна займає в зборі порічок (перше місце в світі), полуниць (третє місце), малини (четверте), капусти (шосте), яблук (дев'яте), цибулі (двадцяте). Земельні площі, зайняті овочами і фруктами, мають найбільше значення для приватних господарств південної і центральної Польщі. Загальна частка овочів і фруктів у фізичному обсязі продукції рослинництва сягає 40 %.
Польща належить до країн з середнім рівнем розвитку тваринництва. Найбільше виробляється свинини, молока, яловичини, яєць, менше − вовни і баранини, риби тощо. Майже 39 % загальної вартості продукції тваринництва дає свинарство, розведення великої рогатої худоби − 40 %.
Транспорт. У Польщі успішно розвиваються практично усі види транспорту. Довжина залізничних колій становить 23,4 тис. км. Щільність залізничної мережі становить 7,5 км/100 км2, в окремих промислово розвинених районах південної Польщі цей показник досягає 14-21 км/100 км2, у центральній частині − 13 км/100 км2, а на північному сході не перевищує 4 км/100 км2. Понад половину залізничних колій електрифіковано. Основними видами продукції, що транспортується залізничним транспортом, є: вугілля, руди і метали, мінеральні добрива, нафта і нафтопродукти.
Автомобільний транспорт належить до найрозвиненішої галузі сухопутного транспорту Польщі. Довжина доріг з твердим покриттям − 232 тис. км, в тому числі з твердим покриттям − 190 тис. км. Щільність автошляхів - 74 км/100 км2 території. Просторові відмінності щільності автошляхів майже збігаються з відмінностями у щільності залізниць. Найбільша щільність автошляхів у районі Катовіце − Краків (понад 170 км/100 км2), висока у районі Варшави (150-170 км/100 км2), найменша на північному сході (до 50 км/100 км2).
Трубопровідний транспорт Польщі поділяється на нафтопровідний і газопровідний. Загальна довжина магістральних нафтопроводів − 2,2 тис. км. Найважливішим з них є нафтопровід «Дружба», що в Польщі проходить зі сходу, від кордону з Білоруссю, через Плоцк (Мазовецьке воєводство) на захід, до кордону з Німеччиною з відгалуженням на Ґданськ. Цим нафтопроводом перекачується 31 млн. т російської нафти на рік.
Річковий транспорт відіграє в Польщі незначну роль. Найбільші перевезення вантажів здійснюються по Одрі та Віслі. Морський транспорт працює, в основному, у міжнародному і транзитному сполученнях. Транзитні перевезення здійснюються для Німеччини, Чехії, Австрії, Угорщини, Словаччини, Білорусі та України. Перевантаження вантажів здійснюються у морських портах Ґданськ-Ґдиня та Щецін. Головним морським пасажирським портом є Щецін.
Повітряний транспорт має велике значення в основному для міжнародних перевезень пасажирів. Найбільшим аеропортом є Варшава (1,7 млн. пасажирів).
Зовнішньоекономічні зв'язки.За останні десятиліття Польща активно розвиває свої зовнішньоекономічні зв'язки.
У товарній структурі польського експорту провідне місце займають кольорові метали, електротехнічне й електронне обладнання, текстиль, транспортні засоби та кам'яне вугілля. Традиційними продуктами експорту Польщі є також сірка, заморожені овочі, сире м'ясо тощо.
Основні статті польського імпорту: електротехнічне й електронне обладнання, мінеральна сировина, хімічна продукція та текстиль, нафта, газ, кольорові метали.
Дата добавления: 2015-05-21; просмотров: 861;