Структура задач аграрної інженерії.
Виробнича діяльність фахівців інженерної служби пов’язана з виконанням певних функцій, які забезпечують досягнення виробничих цілей. Об’єктами діяльності фахівців інженерної служби є технічні і технологічні системи. Для останніх характерним є те, що практично на всіх етапах їх життєвого циклу (проектування, втілення, використання і розформування) рішення приймаються за участю фахівців інженерної служби підприємства. З цього випливають узагальнені інженерні функції, а саме: аналіз виробничих ситуацій і систем, проектування систем, планування та організація робіт, управління виробничими процесами. Інженерні функції, як правило, потребують розв’язання задач, обґрунтування рішень та їх реалізації.
Задача — це форма завдання, спрямованого на досягнення мети в заданих умовах шляхом обґрунтування раціонального поєднання керованих змінних (факторів).
Структурну модель сукупності інженерних задач можна побудувати у тривимірному просторі з осями: функції, цілі, умови (рис. 1. 9). Розкриття цієї моделі або так званого морфологічного ящика вимагає конкретизації функцій, критеріїв, необхідних і достатніх умов, на основі чого здійснюється формулювання задач.
Аналітичні функції полягають в оцінці виробничих ситуацій і систем на певний момент часу, встановленні причинно-наслідкових зв’язків і засобів управління процесами. Аналіз може здійснюватись як за відомими, так і за оригінальними алгоритмами і методиками. Здатність до системного аналізу є необхідною умовою творчої інженерної діяльності.
Проектування — це цілеспрямована послідовність прийняття рішень щодо синтезу систем або окремих їх складових, розроблення інформаційного забезпечення використання систем. Кінцевим продуктом проектування є технічна документація, яка необхідна для втілення і ефективного використання ТС і ТхС. Зокрема, до інформаційного забезпечення відноситься експлуатаційний і технологічний регламенти.
Планування — це часове впорядкування робіт, яке включає обґрунтування послідовності, тривалості і термінів їх проведення. Фахівці інженерної служби здійснюють перспективне, річне, етапне та оперативне планування.
Перспективне планування стосується технологічного розвитку виробництва і спирається на нормативно-цільове прогнозування
Рис. 1.4. Морфологічна модель задач аграрної інженерії
Умовні позначення:
ВС — виробнича ситуація; ТхС — технологічна система;
ТхСП — технологічна система процесу; СП — сітьове планування робіт.
Сk→mіn — мінімуму витрат коштів;
Тp → opt — оптимальних затрат часу (своєчасності робіт);
Q → max — максимуму показників корисності;
We → max — максимуму економічної ефективності;
Wn → max — максимуму ефективності праці;
Н → min — мінімуму негативних екологічних наслідків;
ψ → opt — оптимального відтворення ресурсів і середовища.
Враховуючи сезонність аграрного виробництва, річне планування є найбільш поширеним в інженерній практиці (річні план-графіки механізованих робіт, технічного обслуговування, матеріально-технічного забезпечення).
Етапне планування стосується розроблення планів окремих технологічних циклів (кампаній), зокрема, сівби, заготівлі кормів, збирання сільськогосподарських культур, тощо).
Оперативне планування передбачає коректування річних і етапних планів при певних відхилення від номінального ходу виробничих процесів або очікуваних умов.
Організація означає впорядкування структури і взаємодій складових елементів системи з метою зниження невизначеності (ентропії), а також підвищення ефективності використання ресурсів (зовнішньої енергії) і часу. Організація ТхС спрямовується на раціональне поєднання праці людей і засобів виробництва (машин, ресурсів), зниження втрат і підвищення коефіцієнтів корисної дії системи (енергетичного ККД, коефіцієнтів використання часу і матеріальних ресурсів).
Управління — це процес, що здійснюється через інформаційні обміни і спрямований на забезпечення досягнення мети, стабільності функціонування і розвитку систем. Інформаційні потоки до ОПР надходять через зворотні зв’язки, а від ОПР до виконавців — у вигляді директивних рішень (див. рис. 1.1). Автоматизовані системи управління, електронні засоби зв’язку та інформаційного забезпечення є сучасним інструментарієм управлінських функцій.
Функціональний вимір морфологічної моделі (рис. 1.4) задає суть задачі, тобто те що потрібно встановити у процесі її розв’язку. Наприклад, оптимі- зувати склад машинно-тракторного парку (МТП) господарства (проектування), розробити план збирально-транспортних робіт (планування), організувати проведення діагностування і технічного обслуговування МТП (організація), забезпечити технологічну дисципліну проведення робіт (управління).
Цілі для кожної задачі потрібно задавати у критеріальній формі, виходячи з умови, що кожній окремій цілі ставиться у відповідність один або декілька критеріїв.
Так, на рис. 1.4 задача планування може бути сформульована так: розробити сітьовий план механізованих робіт з метою оптимізації затрат часу (Тp → opt) в заданих умовах і з урахуванням вимог і наявних ресурсів.
Задача проектування може мати таке формулювання: спроектувати технологічну систему процесу (наприклад, ТхСП збирання зернових культур) з метою забезпечення максимуму економічної ефективності (We → max) при мінімальних екологічно шкідливих наслідках (Н → min) для заданих умов, з урахуванням вимог і наявних ресурсів. Тобто у даному випадку задача є двокритеріальною.
Вище наведене загальне формулювання задач, які можуть включати низку проміжних задач. Так, для задачі проектування ТхСП потрібно обґрунтувати оптимальні терміни збирання з урахуванням можливих втрат зерна і потреби в ресурсах, вибрати раціональні технічні засоби, узгодити взаємодію збиральних і транспортних засобів.
В умовах задачі потрібно відобразити наявні ресурси Р, вимоги і обмеження B, характеристики середовища (зовнішні умови) X.
Ресурси зумовлюють потенційні можливості досягнення цілей і включають основні та обігові фонди виробництва. Головним засобом сільськогосподарського виробництва є земля. До числа важливих невідтворюва- них ресурсів відноситься час, який суттєво впливає на кінцеві результати виробництва. Крім того функціонування ТхС забезпечують трудові ресурси, технічні засоби, технологічні матеріали, енергетичні та фінансові ресурси. Зокрема, від останніх суттєво залежать розміри всіх інших ресурсів крім часу.
Вимоги і обмеження можуть стосуватися властивостей ТС і ТхС, умов і результатів їх функціонування (агротехнічні та екологічні вимоги, вимоги щодо безпечності робіт, тощо).
Зовнішні умови характеризують властивості предметів праці, а також середовища, в якому функціонує ТхС. Причому задаються лише ті природно-виробничі умови, які суттєво впливають на результати або наслідки функціонування ТхС.
Таким чином, розкриття морфологічного ящика стосовно посадових обов’язків інженера полягає у формулюванні сукупності задач з чітко визначеною цільовою функцією, необхідними і достатніми умовами. Кожна задача займає окрему чарунку ящика, а у багатокритеріальній постановці — блок чарунок.
Інструментарій інженера включає необхідний арсенал методів і засобів ефективного виконання професійних функцій. Володіння сучасними методами системного аналізу виробничих ситуацій і обґрунтування рішень, комп’ютерними технологіями і засобами (автоматизоване робоче місце — АРМ інженера, автоматизована система управління — АСУ тощо) є неодмінною умовою успішної діяльності інженерів і цілеспрямованого екологічно безпечного розвитку аграрного виробництва.
Дата добавления: 2015-05-13; просмотров: 861;