Процес і методи обґрунтування рішень.
Якість прийнятих рішень залежить від того, наскільки ОПР володіє сучасними методами і процедурами наукового їх обґрунтування. А це означає, що необхідно оволодіти методами вибору і прийняття рішень із застосуванням математичних моделей, алгоритмів і процедур аналізу ситуації і синтезу рішення.
Певний скептицизм керівників виробництва і спеціалістів до економіко-математичних методів обґрунтування рішень нерідко пояснюють складністю виробничих процесів, впливом значної кількості некерованих факторів на результати рішень, недосконалістю математичного апарату. З іншого боку фахівці, що розробляють математичний апарат прийняття рішень, нарікають на невміння виробничників правильно поставити задачу. Не варто нехтувати жодними із цих аргументів, бо вони мають реальні підстави. Плідної взаємодії можна досягнути, якщо фахівці аграрного профілю оволодіють методологією і арсеналом ефективних методів обґрунтування рішень. Загальна схема процесу прийняття рішень наведена на рис. 1.5.
Рис. 1.5 Загальна блок-схема прийняття рішень
Сукупність методів обґрунтування рішень можна поділити на дві групи: евристичні й аналітичні.
Евристичні методи спираються на досвід та інтуїцію. При цьому процеси мислення, в результаті яких генерується рішення, можна подати у вигляді кібернетичного «чорного ящика». Тобто внутрішні закономірності, що перетворюють вхідну інформацію у вихідне рішення, не піддаються опису, а ОПР можна порівняти з чарівником або щасливчиком, що вирішив задачу невідомим йому самому способом (еврика!).
Аналітичні методи передбачають синтез рішення з використанням математичних моделей і певних алгоритмів. Якість рішення в цьому випадку залежить від адекватності моделі, тобто її відповідності реальному об’єкту чи процесу за найбільш важливими властивостями.
Евристичні і аналітичні методи мають певні переваги і недоліки. Так, опора евристики на досвід та інтуїцію не дозволяє вирішувати багатоварі- анті задачі з урахуванням значного числа факторів. Відомо, що людина здатна оперувати одночасно 5-7 факторами, при цьому часто не враховується багато істотних для процесу факторів. Тому немає гарантії, що прийняте рішення є оптимальним або хоча б задовільним. І все ж, евристичні методи успішно використовуються для вирішення творчих задач вдосконалення виробничих і технічних систем. На даний час розроблені ефективні методи активізації творчого мислення, пошуку нестандартних рішень.
Основними труднощами аналітичних методів є забезпечення адекватності моделі, уникнення невизначеності цілей і умов, врахування факторів, що не мають кількісного виразу (психологічні, ергономічні та ін.)
Множину моделей прийняття рішень можна умовно класифікувати за схемою (рис. 1.6).
На схемі виділені лише принципово важливі ознаки моделей. Так як практично всі перелічені ознаки є взаємно сумісними і можуть поєднуватись у будь-якій комбінації, то число класів моделей буде дорівнювати 25 = 32.
Виділимо найбільш поширені в інженерній практиці аналітичні моделі прийняття рішень.
Розрахункові детерміновані моделі характеризуються наявністю однієї або сукупності аналітичних залежностей, методики (алгоритму) розрахунку, повною визначеністю умов і змінних факторів. Наявність невизначеності ймовірнісної природи усувається заданням відповідних статистичних характеристик випадкових величин (математичне сподівання, дисперсія).
Рис. 1.6. Схема класифікації моделей обгрунтування рішень
Моделі цього класу, як правило, прості, хоча можуть бути трудомісткими. Значне скорочення затрат часу на розрахунки досягається при використанні комп’ютерних програм.
В машиновикористанні такі моделі поки що найбільш поширені. Визначення потреби в техніці, розрахунок плану механізованих робіт і технічного обслуговування, визначення розмірів площадок для тривалого зберігання техніки і багато інших задач вирішуються за допомогою розрахункових детермінованих моделей.
Оптимізаційні моделі передбачають встановлення таких значень керованих змінних, при яких величина критерію є найближчою до цілі з усіх інших можливих рішень у заданій області зміни факторів. Із великої різноманітності оптимізаційних моделей виділимо наступні.
Одномірна оптимізація без обмежень характеризується наявністю цільової функції з однією змінною. Такі задачі вирішуються класичними методами знаходження екстремуму функцій, що диференціюються. Звичайно, що одномірна оптимізація може використовуватися лише в найпростіших часткових задачах, бо не дозволяє врахувати взаємодії багатьох факторів на кінцеве рішення.
Багатомірна оптимізація полягає у знаходженні оптимуму (найкращого рішення) функцій з декількома змінними.
У сфері експлуатації МТП задач такого типу є досить багато. Наприклад, продуктивність МТА може бути виражена як функція параметрів і режиму роботи агрегату (ширина захвату, робоча швидкість, норма внесення), польових умов (рельєф, довжина гону, площа поля). З врахуванням взаємозв’язків керованих факторів така функція може мати екстремум.
Значну групу багатомірних функцій складають емпіричні рівняння регресії, за допомогою яких виражається ряд показників.
Лінійне програмування відноситься до класу оптимізаційних методів при наявності обмежень. При цьому змінні фактори входять до цільової функції та обмежень у першій степені. Термін «програмування» запозичений із зарубіжної літератури і відображає процес прийняття рішень, а не розробку програм.
Прикладами задач, що вирішуються методами лінійного програмування, є розподіл техніки за видами робіт (завантаження обладнання), оптимальне планування перевезень вантажів (транспортна задача), ефективний розподіл, дефіцитних ресурсів, визначення оптимальних запасів (нафтопродуктів, запасних частин тощо).
Методи динамічного програмування використовують для обґрунтування рішень у багатоетапних процесах. При цьому здійснюється знаходження кращого рішення на кожному етапі (кроці), яке забезпечувало б оптимальний сукупний результат, тобто за сумою всіх кроків.
До задач такого класу можна віднести розподіл ресурсів у часі, коли кроками будуть окремі закінчені технологічні цикли.
При вирішенні багатьох інженерних задач необхідно враховувати ці- лочисельні фактори. Так, трактори, сільгоспмашини, обслуговуючий персонал не можна виразити дробовими величинами. У таких випадках використовують цілочисельне програмування, яке об’єднує специфічну групу методів лінійного і динамічного програмувань.
При врахуванні випадкових факторів застосовують імовірнісні методи обгрунтування рішень. Зокрема, цілий ряд інженерних задач можна вирішити методами теорії масового обслуговування, яка є складовою частиною теорії ймовірностей.
Пункти технічного обслуговування, станції заправки паливом, транспортно-технологічні процеси можна змоделювати як системи масового обслуговування (СМО). Метою оптимізації СМО є максимізація пропускної здатності або мінімізація простоїв замовлень при очікуванні обслуговування.
У сільськогосподарському виробництві нерідко виникають задачі, коли складно врахувати ймовірність появи тих чи інших ситуацій (наприклад, поведінка конкуруючої сторони). Прийняття рішень в умовах невизначеності здійснюється з використанням методів теорії статистичних рішень і теорії'ігор. їх метою є зниження величини ризику, обґрунтування такої стратегії поведінки, яка передбачала б певні дії при виникненні тієї чи іншої ситуації.
Багатокритеріальні моделі прийняття рішень враховують декілька цілей. Продуктивність, якість, експлуатаційні затрати, екологічність — ці та інші показники повинні враховуватись при проектуванні виробничих процесів, обгрунтуванні комплексів машин, виборі проекту виробничих об’єктів тощо.
Якщо вдається побудувати узагальнений критерій, який включав би основні часткові критерії, то задача зводиться до багатомірної оптимізації. В інших випадках застосовують методи субоптимізації (часткової оптимізації), послідовного використання критеріїв, вибору раціонального рішення за критерієм відстані до цілі.
Методи вибору раціональних рішень переважно є простішими від оптимізаційних і на даний час переважають в інженерній практиці. Вибір раціонального рішення передбачає наявність альтернативних варіантів, критеріїв вибору і правила вирішення.
Із сукупності методів вибору рішень доцільно виділити функціонально-вартісний аналіз (ФВА), який дозволяє обґрунтувати раціональне рішення за критеріями корисності і плати за корисність (кошти, енергія, шкідливі наслідки). Більшість задач машиновикористання можна вирішити з використанням ФВА. Це пояснюється тим, що на певних етапах даного методу можуть бути використані всі інші методи і процедури. Тобто ФВА практично виступає в ролі технології обґрунтування рішень.
Евристичні методи прийняття рішень також мають низку ефективних, перевірених практикою процедур. Особливе місце серед них займають 1 методи колективних рішень, побудова і аналіз карти втрат, методи «за — проти» і «розумовий штурм» тощо.
Розвиток евристичних методів у напрямку алгоритмізації творчого процесу суттєво підвищує їх ефективність. Про це свідчить досвід застосування алгоритмів вирішення винахідницьких задач для вдосконалення технічних систем і процесів. Виявлення технічних суперечностей і застосування прийомів їх усунення, аналіз ресурсів простору і часу, речовини і фізичних полів можуть бути використані для вирішення винахідницьких задач.
Сукупність евристичних і аналітичних методів, процедур і прийомів обґрунтування рішень складає основу інструментарію фахівців інженерної служби, дозволяє підвищити ефективність механізованого виробництва, уникнути грубих прорахунків і нераціональних рішень.
Дата добавления: 2015-05-13; просмотров: 1574;