Інженерна діяльність як система-процес.
ЛЕКЦІЯ 1
Інженерна діяльність: стан і перспективи.
Постановка і вирішення інженерних задач
План
1. Інженерна діяльність як система-процес.
2. Технологічні системи як узагальнені об’єкти аграрної інженерії.
3. Структура задач аграрної інженерії.
4. Процес і методи обґрунтування рішень.
Інженерна діяльність як система-процес.
Діяльність у широкому розумінні є процесом взаємодії людини з навколишнім середовищем, завдяки якому вона досягає мети, що виникла внаслідок появи потреби. Сучасна методологія діяльності фахівця спирається на системний підхід, при якому будь-який об’єкт, процес або явище розглядається як система.
Система — це така єдність елементів, зв’язків і відношень, яка дозволяє виділити її з середовища як окрему цілісність.
Множина первинних елементів включає такі складові, які на даному рівні опису системи не потребують членування, а їх внутрішня структура є несуттєвою. Тобто зміст елемента залежить від рівня опису системи. Для системи-об’єкта елементами будуть складові, що теж мають предметне втілення. Для системи-процесу елементами можуть бути дії, функції, операції, тощо.
Зв’язки характеризуються масо-, енерго-, інформаційними обмінами (М-, Е-, І— обміни) між структурно-функціональними компонентами (внутрішні) або між системою та середовищем (зовнішні). Зв‘язок можна порівняти з фізичним каналом, по якому здійснюються відповідні обміни.
За своїм змістом зв’язки можуть бути визначені як комбінації окремих обмінів, число яких становить
де Сnr — число поєднань із п елементів по r. В нашому випадку таких поєднань буде сім : М, Е, І, МЕ, МІ, ЕІ, МЕІ.
Відношення характеризують взаємні стосунки між структурно- функціональними компонентами і взаємообумовленість властивостей системи. Так, відношення приналежності, порядку, ієрархії зумовлюють структуру системи; відношення відповідності, подібності, причинності — її якісні характеристики.
Зв’язок передбачає неодмінну наявність відношення, тоді як відношення може існувати і без зв’язку (наприклад, відношення подібності чи відмінності, еквівалентності, тощо).
Згідно з системним підходом інженерна діяльність є системою-процесом, в якій первинними є дії або функції, що спрямовані на досягнення виробничих цілей. Такими функціями є аналіз і оцінка виробничої ситуації, проектування і ефективне використання технологічних і технічних систем. Використання ТС і ТхС включає планування і організацію робіт, управління виробничими процесами.
Отже, фахову діяльність інженерів можна описати кортежем
де D — система фахової діяльності інженерів;
ﮞFі — об’єднання фахових функцій, які забезпечують досягнення виробничих цілей;
А — множина цілей діяльності;
В — вимоги, норми і обмеження, що регламентують діяльність (технологічні, екологічні, моральні, адміністративні);
П — предмети діяльності (операнди), на зміну властивостей яких спрямовані дії;
Р — активні засоби досягнення цілей, що включають ресурси (трудові, технічні, матеріальні, інформаційні, фінансові, часові), а також способи дій (технології, ноу-хау);
X — зовнішні умови процесів діяльності;
U — множина стратегій діяльності або способів використання активних засобів для досягнення цілей;
Y — результати діяльності.
Важливо розуміти, що окремий об’єкт у різних виробничих ситуаціях може бути або операндом або засобом діяльності. Так, при проведенні технічного обслуговування або ремонту, наприклад, комбайна він виступає як предмет праці (операнд). Коли ж комбайн використовується для збирання врожаю, то він є активним засобом праці, а операндом у цьому випадку буде сільськогосподарська культура, що збирається. Аналогічно, при розробленні технологічного регламенту інформація є операндом, а при його застосуванні в технологічній системі — активним засобом. У загальному випадку технічні і технологічні системи можуть бути і предметом і засобом праці фахівців інженерної служби.
Основними властивостями фахової системи діяльності є цілеспрямованість, динамічність, ергатичність і гомоцентричність.
Заданість цілей є неодмінною умовою діяльності. Цілі можуть бути задані системою вищого рівня ієрархії або безпосередньо фахівцем як особою, що приймає рішення (ОПР).
Будемо розрізняти стратегічні, тактичні і нормативні цілі.
Стратегічні цілі спрямовані на вирішення довгострокових масштабних виробничих завдань і обґрунтування перспектив розвитку виробництва.
Тактичні цілі спрямовані на отримання локальних (часткових) результатів і підпорядковані досягненню загальної мети.
Нормативні цілі стосуються забезпечення регламентованих функціональних показників і вимог.
В інженерній діяльності присутні різні рівні цілей, а їх співвідношення залежить від посадових обов’язків.
Діяльність як процес протікає у часі, протягом якого можуть змінюватися цілі, умови, а також засоби фахової діяльності. Це зумовлює динамічність системи діяльності.
Ергатичні системи — це системи яким властива поведінка. Оскільки фахова діяльність притаманна людині або об’єднанню людей, то вона має властивості самоорганізації і саморозвитку, вибору ефективної поведінки при зміні ситуації.
Ефективність фахової діяльності залежить від рівня компетенції та індивідуальних якостей фахівця (творчого потенціалу, вольових якостей, відповідальності, тощо). Тобто у центрі системи фахової діяльності є людина, що і зумовлює гомоцентричність такої системи. Звідси випливає висновок про важливе значення формування фахівця як особи, що здатна приймати рішення і нести відповідальність за їх результати.
Отже, інженерна діяльність — це гомоцентрична, ергатична система-процес, яка включає функції, методи і засоби досягнення людиною чи колективом виробничих цілей щодо перетворення предметів праці аграрного виробництва та його інфраструктури.
Дата добавления: 2015-05-13; просмотров: 662;