Робота і потужність електричного струму
Електричний струм, проходячи по колу, здійснює роботу, причому U = A/Q. Звідси випливає, що робота електричного струму
A=QU. Підставивши сюди величину заряду Q = It, матимемо А = UIt,
де А — робота джерела, Дж; U — напруга джерела, В; I — струм у колі, А; t — час дії струму, с.
Одиницею роботи є джоуль (Дж).
Робота, яка здійснюється в електричному колі, дорівнює одному джоулю, якщо при напрузі в один вольт у колі проходить струм в один ампер за секунду:
Дж = В •А •с.
Застосовуючи закон Ома, з формули дістаємо :
A=UIt=I2Rt=U2t/R.
Джерело електричної енергії здійснює роботу на зовнішній і внутрішній ділянках кола. Тому повна робота електричного кола
A=EIt=(U+Uo)It= UIt+ U0It=UIt+I2Rit.
При роботі джерела електрична енергія перетворюється в інші види енергії. Прилад, яким вимірюють роботу електричного струму, називається електролічильником.
Потужність електричного струму. Потужність електричного струму характеризує швидкість перетворення електричної енергії в інші види і визначається роботою, виконуваною за одиницю часу. Потужність, яка використовується споживачем, називається корисною потужністю і визначається за формулою :
Р = А/t = UIt/t = UI
Застосовуючи закон Ома, маємо:
P=UI=I2R=U2/R.
Одиницею потужності є ват (Вт).
Один ват — це потужність, за якої за одну секунду виконується робота в один джоуль: Вт = В А с= Дж/с.
Прилад, яким вимірюється потужність, називається ватметром, він одночасно враховує і струм, і напругу.
Схему включення ватметра в електричне коло подано на рис. Якщо ватметр включено в електричне коло, то між котушками виникає електродинамічна взаємодія, рухома котушка відхиляється, і стрілка, закріплена на осі цієї котушки, показує корисну потужність.
Уся потужність джерела електричної енергії називається повною потужністю, або потужністю джерела (Рд),
Рд=EI=(U+U0)I=UI+I2Ri=P+Pви ,
де Рд—повна потужність джерела, Вт; Р — корисна потужніють на навантаженні; Рвн — потужність на внутрішньому опорі джерела.
Корисною потужністю (Р) називається потужність, яка віддається джерелом на зовнішнє коло споживання :
P=UI.
Внутрішньою потужністю втрат (Рви) називається потужність, витрачена на нагрівання всередині джерела енергії.
Проте , цей підхід виправданий для кіл з малим опором проводів. Для довгих ліній передачі електроенергії слід враховувати опір проводів Rп і додавати до Ri:
Rвт=Ri + Rn,
де Rвт— загальний опір втрат, 0м; Ri — внутрішній опір джерела, 0м; Rn — опір провідників, 0м.
Щоб дістати максимальну потужність на навантаженні, слід створити узгоджений режим включення генератора, тобто внутрішній опір джерела (разом з опором проводів) повинен дорівнювати опору навантаження. Тоді на навантаженні виділяється потужність P=E2/4Ri , яка і є максимальною. При цьому треба враховувати і ККД генератора електричної енергії.
За максимальної потужності на навантаженні генератора його ККД становить 50 %. Збільшити ККД можна, збільшивши опір навантаження, а зменшити — зменшивши опір. При цьому відповідно зменшуватиметься корисна потужність.
Оптимальні режими включення вибирають залежно від потреб і умов.
Теплові дії електричного струму. Одним з видів перетворення електричної енергії в інші види є перетворення електричної енергії в теплову. Кількість тепла, що виділяється в провідниках, визначається законом Джоуля — Ленца:
Q=I2Rt ,
де Q — кількість тепла, Дж; I — струм у провіднику, А; R — опір провідника, 0м; t — час, с.
Кількість тепла, що виділяється струмом у провіднику при сталому опорі, прямо пропорційна опору провідника, квадрату величини струму і часу його проходження.
Теплова енергія, яка виділяється, нагріває провідники i навколишнє середовище. Температура провідників підвищується до рівноваги, коли теплова енергія, що надходить у навколишнє середовище, стає такою, що дорівнює енергії, яка виділяється провідниками.
Дата добавления: 2015-05-08; просмотров: 1232;