Показники балансу
Баланс елементів живлення у землеробстві господарства, у сівозміні або при вирощуванні окремих культур характеризується такими показниками: 1) баланс (±), ц; 2) баланс (±), кг/га; 3) баланс (±), % до виносу; 4) інтенсивність балансу, %; 5) ємкість балансу, ц/га (кг/га).
1. Різниця між втратами елементів живлення (ц) з площі під культурою, в сівозміні або ріллі господарства та надходженням їх (ц) на відповідну площу дає баланс (±), ц.
2. Баланс (±), кг/га, елементів живлення для культури, сівозміни або господарства в середньому одержують діленням балансу (±), ц, на відповідну площу, га.
3. Баланс ( % до виносу) елементів живлення визначають для окремої культури або групи культур, сівозміни і господарства. Для визначення використовують дані про винос елементів живлення з урожаєм та їх надходження в ґрунт (у центнерах на всю площу або в кілограмах на 1 га). Баланс обчислюють за формулою:
Б = (14.1)
де В - винос елементів живлення з урожаєм у господарстві, у сівозміні або окремою культурою, ц/га (кг/га); Н - надходження елементів живлення в ґрунт з добривами та іншими джерелами, ц/га (кг/га).
Баланс до виносу (%) показує, на скільки відсотків надходження елементів живлення в ґрунт більше або менше від виносу їх із грунту з урожаєм.
4. В умовах інтенсифікації землеробства для характеристики балансу використовують показник інтенсивності балансу – Іб.
Інтенсивність балансу виражається відношенням надходження елементів живлення в ґрунт (Н) до виносу (В) їх з урожаєм (%) і показує, на скільки відсотків винос елементів живлення врожаєм відшкодовується за рахунок надходження їх з добривами. Цей показник розраховують за формулою:
Іб = Н•100/В, (14.2)
Якщо: Іб <100%, то баланс – дефіцитний;
Іб=100 %, то баланс – врівноважений;
Іб>100, то баланс – позитивний.
5. Ємкість балансу характеризує величину колообігу поживних речовин у землеробстві.
Ємкість балансу - це сума виносу та надходження елементів живлення в ґрунт незалежно від того, включаються вони у колообіг уперше чи використовуються повторно. Як правило, цей показник визначають на всю площу або на 1 га.
Аналіз показників балансу дає змогу зробити висновки про стан застосування добрив у господарстві; про те, наскільки внесення добрив компенсує винос елементів живлення з урожаєм сільськогосподарських культур у цілому в господарстві або окремими культурами; під які культури з добривами вноситься більше елементів живлення в ґрунт, ніж виноситься врожаєм; які культури вирощують за дефіцитного балансу головних елементів живлення. На підставі показників балансу та після врахування ґрунтово-кліматичних умов роблять висновки про потребу в окремих видах добрив і норми їх внесення під час складання ЗСЗД у сівозмінах.
Дата добавления: 2015-05-05; просмотров: 1042;